Cebula – dlaczego doprowadza nas do płaczu?

Cebula – czym byłaby nasza kuchnia bez tego niepozornego, ale oszałamiającego w smaku warzywa? To ona potrafi sprawić, że danie zyskuje ogrom smaku i aromatu.

Właściwości cebuli

Cebula to bardzo zdrowe warzywo, którego używamy w wielu daniach. Pasuje ona do sałatki, surówki, sosu mięsnego, zupy, do smażonych kiełbasek, wątróbki, a także do wielu innych potraw, których wprost nie sposób wymienić. Zawiera witaminę A, C, witaminy z grupy B, a także wapń, fosfor, potas, magnez, sód i fitosferole.

Czym są fitosferole zawarte w cebuli?

Są to składniki błon komórkowych roślin, bardzo podobne w budowie do cholesterolu, z którym konkurują w naszym organizmie. Cebula zawiera 15 mg fitosferoli na 100 g swojej masy, to niezbyt dużo, w porównaniu do roślin oleistych, ale wygrywa pod względem ich zawartości z kapustą, jabłkami, czy truskawkami.

Warzywa gotowane na parze podane w słoiku zasmakujradosci.pl

Dlaczego cebula doprowadza nas do płaczu?

Jak tego uniknąć?

Kto nie płakał przy krojeniu cebuli, niech pierwszy rzuci kamień. Ten kulinarny wyciskacz łez niejednego twardziela do nich doprowadził. Na pewno zastanawiałeś się nie raz, dlaczego tak się dzieje. Cebula zawiera enzym LFS, ten w połączeniu z aminokwasami przekształca się w kwasy sulfonowe, a one jako substancja lotna – sulfin etylu – drażnią śluzówkę oczu. Oczy reagują łzawieniem, bo jest to reakcja obronna organizmu w przypadku dostania się czegoś do oczu.

Można jednak temu zapobiec. Jest na to kilka sposobów. Na przykład można zapalić świeczkę obok deski, na której będziemy kroić cebulę. Można założyć gogle, które spowodują, że sulfin etylu nie dotrze do naszych oczu. Żeby nie uronić łzy przy krojeniu cebuli, można również, po obraniu, dobrze ją schłodzić lub namoczyć w wodzie z solą. Enzym LFS jest w łatwy sposób neutralizowany przez ocet, dlatego warto posmarować deskę octem przed krojeniem. Trzymanie w ustach kilku zapałek też podobno działa cuda.

Odmiany cebuli

Na świecie mamy wiele odmian cebuli. Co ciekawe, od jakiegoś czasu, Polacy używają kilku różnych odmian tego smacznego i wszechstronnego warzywa, nie ograniczając się jedynie do cebuli żółtej.

  • Cebula czerwona – słodsza od białej – zawiera większe ilości cukru. Nie wyciska z nas tyle łez co biała cebula. Nadaje się do tego, aby ją karmelizować bądź przygotowywać z niej konfiturę z cebuli. Z chęcią dodajemy ją do sałatek, gulaszy, śledzi, mięsa, burgerów, czy panini. Cebula krymska to jedna z odmian czerwonej cebuli. w przeciwieństwie do typowej okrągłej czerwonej cebuli jest spłaszczona i doskonale nadaje się do dań orientalnych.
  • Jedną z odmian białej cebuli jest cebula czosnkowa. Ma ona łagodny smak i jest lekkostrawna.
  • Szalotka jest najbardziej popularna we Francji, ale warto ją  dodawać nie tylko do typowo francuskich dań, idealna jest również do dań kuchni orientalnej.
Konfitura z czerwonej cebuli w słoiczku zasmakujradosci.pl
Słoik Bormioli Rocco, linii Quattro Stagioni o pojemności 200 ml.

Konfitura z czerwonej cebuli

Niepowtarzalny smak czerwonej cebuli, słodszej od białej lub żółtej, jest wielkim bohaterem tej konfitury. Dżem cebulowy jest jednym z najpopularniejszych przetworów z cebuli. Poprawia smak dojrzałych serów, doskonale nadaje się również do mięs i jako dodatek do pysznych burgerów.

Składniki:

  • 600 gr czerwonej cebuli
  • 100 ml octu jabłkowego
  • 150 g białego cukru
  • 150 g brązowego cukru
  • 1 szczypta zmielonych liści laurowych lub goździków
  • 4 słoiki Quattro Stagioni 150 ml

Przygotowanie:

  1. Obierz cebule i dokładnie umyj.
  2. Za pomocą mandoliny pokrój cebulę na cienkie plasterki i umieść je w misce, dodaj przyprawy i ocet. Wszystko dokładnie wymieszaj i przykryj miskę, a następnie pozostaw do macerowania na około 4 godziny, od czasu do czasu mieszając.
  3. Kiedy wszystko już się zmaceruje, dodaj cukry: wymieszaj składniki i odstaw na kolejne 4 godziny, od czasu do czasu mieszając.
  4. Po kolejnych 4 godzinach maceracji ugotuj cebulę na małym ogniu w rondlu z wysokimi bokami przez około 30-40 minut. Kiedy mieszanina będzie płynna, ale nie wodnista, nadejdzie czas, aby ją zlać.
  5. Wlej dżem do słoików Quattro Stagioni, które wcześniej należy wyparzyć, aby je zdezynfekować, do 0,5 cm od krawędzi.
  6. Wyczyść krawędzie słoików i zamknij mocno pokrywkami Quattro Stagioni, ale bez mocnego dokręcania. Umieść wypełnione słoiki w garnku z grubym dnem. Aby słoiki nie uderzały o siebie i nie pękały podczas gotowania, umieść ściereczkę między każdym słoikiem. Całkowicie przykryj ciepłą wodą i zagotuj. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz źródło ciepła i gotuj słoiki przez co najmniej 30 minut. Słoiki Quattro Stagioni muszą zawsze być pokryte wodą. Gdy słoiki ostygną, sprawdź, czy środek nakrętki jest opuszczony (oznaka prawidłowej pasteryzacji) i przechowywany w chłodnym miejscu. Zawsze pamiętaj, aby wyjmować gorące słoiki w rękawicach kuchennych, aby uniknąć poparzeń. Po otwarciu słoika konfitury cebulowej zalecamy trzymanie go w lodówce i spożycie w ciągu kilku dni.

Szalotka w oleju

Szalotka ma bardziej intensywny smak, niż cebula czerwona. Jest ona podstawą wielu tradycyjnych włoskich potraw. Poznaj sposób na zakonserwowanie jej jako pyszną przekąskę.

Składniki:

  • 1 kg szalotki
  • 2 litry octu jabłkowego
  • różowa sól himalajska
  • 1/2 płaskiej łyżeczki mielonej kolendry
  • 3 liście laurowe
  • jedna gałązka świeżego tymianku
  • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (o delikatnym smaku, takim jak Liguria lub Garda)
  • 3 słoiki Quattro Stagioni 320 ml

Przygotowanie:

  1. W szerokim garnku zagotuj ocet z solą, mieloną kolendrą, liśćmi laurowymi i gałązką tymianku. Gotuj przez kilka minut, a w międzyczasie obierz szalotki. Uważaj, aby nie przeciąć całkowicie górnej i dolnej części szalotki, w przeciwnym razie po ugotowaniu będą się rozpadać.
  2. Włóż obrane szalotki do garnka z octem je i gotuj przez 5 minut. Szalotki muszą pozostać twarde: widelec będzie musiał się wbić, ale napotka opór. Jeśli masz szalotki o różnych wymiarach, włóż do octu największy jako pierwszy, a po kilku minutach mniejszy.
  3. Po ugotowaniu dokładnie odcedź cebulki i włóż do słoików Quattro Stagioni, które wcześniej wyparzyłeś, aby je zdezynfekować. Włóż do każdego słoika jeden liść laurowy. Napełnij słoik oliwą z oliwek, zakrywając szalotki do jednego centymetra od krawędzi. Pamiętaj, aby usunąć pęcherzyki powietrza, naciskając zawartość łyżeczką. Na koniec oczyść krawędzie i zamknij za pomocą pokrywek Quattro Stagioni niezbyt mocno. Następnie przystąp do pasteryzacji we wrzącej wodzie. Umieść słoiki w garnku z grubym dnem. Aby słoiki nie zderzały się ze sobą i nie pękały podczas gotowania, umieść między nimi czystą ściereczkę. Całkowicie przykryj ciepłą wodą i zagotuj. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz źródło ciepła i gotuj przez kolejne 30 minut. Słoiki Quattro Stagioni muszą zawsze być pokryte wodą. Po ostygnięciu słoików sprawdź, czy środek pokrywki został wciśnięty (oznaka prawidłowej pasteryzacji). Przechowuj w chłodnym miejscu przez co najmniej miesiąc, zanim będziesz rozkoszować się szalotkami zakonserwowanymi w oleju.
Marynowane cebulki szalotki zasmakujradosci.pl
słodko kwaśne mini cebulki zasmakujradosci.pl
słoiczek bormioli rocco zasmakujradosci.pl

Marynowane słodko-kwaśne cebulki

Słodko – kwaśne marynowane cebulki to doskonała przystawka, którą przygotujesz razem z nami!

Składniki:

  • 500 g malutkiej cebuli
  • 2 łyżki białego octu (lub octu jabłkowego)
  • 50 ml wody
  • 10 g cukru
  • 1 łyżka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • sól
  • 1 słoik Quattro Stagioni 700 ml

Przygotowanie:

Obierz cebulę i dobrze ją umyj. Przygotuj wodę z octem i cukrem. Umieść rondel na gazie, rozgrzej w nim olej i przełóż do niego cebulę. Natychmiast wymieszaj, a następnie połącz kwaśną ciecz ze szczyptą soli i dodaj odrobinę wody z octem, cukrem i solą. Zmniejsz ogień do minimum, przykryj i pozwól powoli się dusić przez 30-40 minut, obracając od czasu do czasu. Cebulę należy zachować. Pod koniec gotowania sprawdź, czy nadal jest wystarczająca ilość płynu. W razie potrzeby dodaj kolejną dawkę roztworu octu, wody i cukru. Cebulki przełóż do słoika Quattro Stagioni, który uprzednio wyparzyłeś gorącą wodą. Słoik wypełnij płynem do takiej wysokości, aby cebulki zostały nim przykryte. Dokładnie oczyść obręcz słoika i zamknij bez zbytniego dokręcania (jeśli są zbyt mocno dokręcone, powietrze nie wydostaje się i nie powstaje próżnia). Kontynuuj pasteryzację przez gotowanie. Umieść słoik w rondlu o grubym dnie. Całkowicie zalej letnią wodą i zagotuj. Po osiągnięciu temperatury wrzenia gotuj przez 30 minut. Słoiki Quattro Stagioni muszą zawsze pozostać pokryte wodą. Po ostygnięciu słoika sprawdź, czy środkowa część zakrętki jest wklęsła (znak, że pasteryzacja przebiegła prawidłowo). Przechowuj w chłodnym miejscu.