Dynia i przepisy z jej wykorzystaniem

Dynia to warzywo, które ma zastosowanie nie tylko w kuchni. Stanowi ona równie często ozdobę tarasu, werandy, czy mieszkania, a także wykorzystywana jest bardzo chętnie przy Halloween.

Co kryje się w miąższu dyni oraz w jej pestkach?

Powiedzenie „gruby jak dynia” w przypadku jedzenia dyni mija się z prawdą. Warzywo to pomaga nam schudnąć, jest niskokaloryczne i bardzo zdrowe. Miąższ zawiera witaminy: A, C, E i K, a także minerały takie jak: potas, fosfor, wapń i magnez. Pestki z kolei, to skarbnica cynku, fosforu, manganu, kwasów tłuszczowych omega-3 i fitosteroli roślinnych.

Jak dynia działa na nasz organizm?

Dynia świetnie działa na nasz układ krwionośny, ponieważ jest warzywem bogatym w potas i magnez. Minerały te wspaniale regulują ciśnienie tętnicze naszej krwi. Zawarty w niej beta-karoten działa fenomenalnie w walce ze złym cholesterolem, który osiada się wewnątrz naczyń krwionośnych. Beta-karoten pomaga nam również, jeżeli chodzi o zapadalność na nowotwory. Pestki dyni to doskonały środek w walce z owsikami, tasiemcami i innymi pasożytami, które mogą bytować w naszym układzie pokarmowym i go powoli wyniszczać. Zatem jedzmy zarówno miąższ, jak i pestki, bo kryje się w nich wiele dobrego!

Różne odmiany dynii zasmakujradosci.pl

Dynia piżmowa, dynia makaronowa, dynia ozdobna i wiele innych odmian dyni

Na jakie odmiany dyni postawić w tym sezonie?

To wspaniałe warzywo, którym tak naprawdę cieszymy się dopiero na jesień, jest bardzo chętnie uprawiane w niemalże każdym ogrodzie warzywnym. Niektórzy pozostają jedynie przy odmianach dających większe owoce, typowo jadalnych. Inni kuszą się o wiele odmian ozdobnych, które w rzeczywistości również możemy zjeść. Dynie różnią się między sobą wielkością, kształtem, kolorem skórki, a także smakiem. Najbardziej popularna w Polsce jest dynia zwyczajna (olbrzymia) która, aby być olbrzymią, potrzebuje nawadniania i dokarmiania odpowiednimi składnikami odżywczymi. Kiedy w pierwszym roku uprawy, niedoświadczeni, nie wyjdą Wam takie dynie, jakbyście tego chcieli, nie zrażajcie się. Dynia to specyficzne i bardzo żarłoczne warzywo, które mimo naszych wyobrażeń o jej wielkości i twardości skórki, jest bardzo kapryśna. Zbyt zimny maj często znaczy niepowodzenie w sezonie, dynie często pękają, a także za mało karmione nie rosną odpowiednio. Jeżeli chcecie postawić na odmiany bardziej charakterystyczne w smaku, postawcie na dużo mniejszą odmianę, jaką jest dynia Hokkaido (można ją przerabiać bez obierania skórki), czy dynia piżmowa o bardzo zwartym, silnie pomarańczowym wnętrzu bez dużej przestrzeni nasiennej. Pięknym kształtem zaskoczy Was dynia Prowansalska, której użebrowanie jest po prostu jak z obrazka. Miłym zaskoczeniem może okazać się bardzo plenna dynia makaronowa, której miąższ po upieczeniu zmienia się w nitki, zupełnie przypominający makaron, stąd jej nazwa.

Stanowisko dla dyni

Przy uprawie dyni, musimy pamiętać o zapewnieniu roślinie odpowiedniego stanowiska. Dynia lubi ciepło, lubi wodę i duże ilości słońca. W cieniu jej części zielone będą rosły w bardzo dobry sposób, natomiast liczba owoców może zawieść, gorzej jest również z jej dojrzewaniem. Do odpowiedniego wzrostu musimy także roślinie zapewnić glebę bogatą w azot i inne składniki odżywcze niezbędne do jej prawidłowego rozwoju. Co tydzień należy roślinę dokarmiać, najlepiej w sposób naturalny kompostem, obornikiem, bądź biohumusem.

Kiedy siać dynię?

Rośliny siejemy w domu pod koniec kwietnia bądź do gruntu na początku maja. Bezpieczniejsza jest wcześniejsza domowa rozsada, którą do gruntu można wysadzić po 15 maja. Sadzimy co 60 cm, ponieważ dynia to roślina z bardzo długimi pędami, dochodzącymi do 5 m. Zbiory możemy prowadzić regularnie już na miesiąc od posadzenia rośliny w gruncie, ale te dynie, które przetrwają do późnej jesieni, zerwane na chwilę przed samymi przymrozkami – są najlepsze w smaku.

Wejście do domu przyozdobione dyniami na Halloween zasmakujradosci.pl

Dynia halloweenowa

Halloween to amerykańskie święto obchodzone ostatniego dnia października. Podczas tego święta organizowane są imprezy, podczas których przebieramy się za upiorne postacie, malujemy twarze, przygotowujemy straszne, ale smaczne przekąski, a także robimy ozdoby z dyni.

Straszydło z dyni to wydrążona dynia z wyciętą ozdobą, ze świeczką w środku, która może przypominać groźnie wyglądającą twarz. Jest to lampion à la Jack-o’-lantern. W ściance dyni można wycinać również inne ozdoby, na przykład najeżony kocur, duch, sowa lub nietoperz.

W najstraszniejszą noc w roku, Amerykanie (choć coraz więcej ludzi na świecie obchodzi Halloween) na gankach, blisko wejścia, a także na parapetach, ustawia się wydrążoną dynię, aby odstraszyć złe duchy, które w okolicy tego święta mają możliwość przejścia do świata żywych. Choć tego typu historie, w obecnych czasach, mogą wydawać się wyssane z palca, to ludzie, może nie tyle, że dalej w to wierzą, ile lubią obchodzić Halloween w sposób tradycyjny. Ma być upiornie, strasznie i przerażająco.

Jak wybrać dynię, z której zrobisz idealny lampion?

  1. Sprawdź, czy rozmiar kupowanej dyni jest odpowiedni.
  2. Dno dyni, z jakiej chcesz zrobić lampion, musi być na tyle szerokie, aby stał on bez problemu.
  3. Dynia z ozdobą musi się dobrze prezentować, zatem zwróć uwagę na jej kolor i wygląd skórki.
  4. Warzywo takie nie powinno mieć grubych ścian, które uniemożliwią w dobry sposób wydostawanie się światła z wewnątrz. Ściany także mogą skutecznie uniemożliwiać wycięcie w nich odpowiedniego wzoru.

Jak zrobić dynie na Halloween? – lampion z dyni krok po kroku

Będziesz potrzebować:

Dynia na halloween zasmakujradosci.pl

Do dzieła!

  1. Odetnij nożem kuchennym górę dyni, zupełnie jakbyś robił garnek z pokrywką.
  2. Wybierz łyżką do lodów nasiona i nieco miąższu. Posłuży Ci tutaj nasza rewelacyjna łyżka do lodów Florina Smart – Multi, która jest jednym z przyborów kuchennych linii Florina Smart o wyjątkowym designie i funkcjonalności.
  3. Narysuj od zewnątrz kształty, jakie chcesz wyciąć.
  4. Ostrym nożykiem wytnij otwory, a pozostałości po markerze zetrzyj ręcznikiem papierowym.
  5. Włóż do wewnątrz świeczki typu tea light i zamknij pokrywę dyni. Kiedy zgasisz światło, ujrzysz piękno swojego dzieła.

Co zrobić z dyni? Dania z dyni

Zupa krem z dyni

Składniki:

  • 800 g miąższu z dyni
  • 800 ml wody
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżeczki pasty bulionowej domowej roboty
  • łyżka jogurtu greckiego
  • biały pieprz
  • łyżka oleju kokosowego lub rzepakowego
  1. Cebulę i czosnek pokrój w kosteczkę i zeszklij na oleju. Dodaj pokrojony w kostkę miąższ dyni. Możesz także wcześniej przygotować kawałki dyni w piekarniku, co znacznie skróci czas gotowania.
  2. Dodaj resztę składników i gotuj, aż dynia zacznie się rozpadać.
  3. Wyłącz źródło ciepła i zblenduj zupę na gładko. W razie konieczności dopraw solą i pieprzem, a także dodaj jogurt.
  4. Podawaj z podprażonymi ziarnami dyni* i kleksem jogurtu greckiego.
*Pestki dyni prażymy na suchej patelni, kilka minut ma wolnym ogniu.
Przeczytaj też Zupa z mrożonki
zupa dyniowa zasmakujradosci.pl
Dynie zasmakujradosci.pl

Pure z dyni

  1. Umyj dokładnie dynię.
  2. Pokrój dynię na 4 kawałki i wybierz z nich miąższ.
  3. Połóż dynię na blaszce, skórką do góry.
  4. Piecz dynię w piekarniku przez 45 minut w 200 stopniach.
  5. Ostudź, zdejmij skórkę i zblenduj.

Dynia pieczona

Składniki:

  • kawałki dyni wraz ze skórką, bez pestek, tyle ile nam się zmieści na blaszce
  • 2 ząbki czosnku
  • 6 łyżek oleju
  • łyżeczka ziół prowansalskich
  • sól, pieprz
  1. Czosnek przeciśnij przez wyciskacz do czosnku i lekko utrzyj z ziołami prowansalskimi, solą i pieprzem w filiżance. Zalewamy olejem i dokładnie wymieszaj.
  2. Kawałki dyni ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i smaruj miąższ pędzelkiem, wcześniej przygotowaną marynatą.
  3. Piecz dynię skórką do góry 45 minut w 180 st. C.
  4. Po upieczeniu miękki miąższ możesz wybierać łyżką lub po prostu zerwać zewnętrzną skórkę, która w przeciwieństwie do surowej dyni, nie będzie stawiała już oporu.

Przeczytaj też Domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika