Gotowanie na parze

Gotowanie na parze to zdrowa alternatywa dla smażenia i tradycyjnego gotowania. Dzięki tej metodzie zachowasz cenne składniki odżywcze zawarte w pokarmach.

Gotowanie na parze – co możesz parować?

Na parze możesz ugotować dużo, a nawet więcej! Zerknij przez okno. Co widzisz? Świat się zieleni, warzywa niedługo będą najpyszniejsze w sezonie. To, czy chciałbyś przygotować na parze również wybrane mięso, czy ryby – zależy tylko od Ciebie. Na parze przyrządzisz warzywa, mięso, kaszę, ryż, a nawet jajecznicę, czy ciasto drożdżowe. Myślisz, że przesadzam? Pamiętasz, kiedy babcia rozścielała na garnku wielką gazę, na niej układała wyrośnięte drożdżowe bułeczki? Później podawała je z pysznym owocowym sosem ze słodką śmietanką. Do ryżu, kaszy, czy jajecznicy będziesz musiał dodatkowo użyć gadżetów do gotowania na parze. Nie oznacza to jednak, że ugotowanie ich na parze jest niemożliwe.

Przeczytaj również Gotowanie w szkle – modnie, zdrowo i ekologicznie

gotowanie-na-parze

Jakie są zalety gotowania na parze?

Gotowanie na parze ma mnóstwo zalet.

Przede wszystkim chodzi o zmniejszenie kaloryczności dania. Osoby dbające o linię, szczególną uwagę zwracają na to, co jedzą. Oczywiście nie tyczy to się tylko diet odchudzających, bo gotowanie na parze jest po prostu zdrowsze. To zdrowsza alternatywa dla tradycyjnego gotowania, a także smażenia. Na parze gotujemy bez dodatkowego tłuszczu. Najlepsze patelnie beztłuszczowe również nam to umożliwiają, ale przejdźmy dalej do zalet gotowania na parze. Niewątpliwą zaletą jest zachowywanie większości składników odżywczych w przygotowywanych składnikach. Podczas tradycyjnego gotowania, bardzo dużo składników odżywczych wygotowuje się i zostaje w wodzie. Smażąc, zazwyczaj dodajemy dodatkowy tłuszcz, a sam proces prowadzi do powstawania szkodliwych substancji, które nie są dla nas obojętne. Wniosek jest jeden – jedząc potrawy przygotowane na parze, dostarczamy sobie więcej składników odżywczych w tej samej porcji jedzenia, niż przy porcji przygotowanej tradycyjnie.

Kolejnym argumentem „za” jest używanie mniejszej ilości soli.

Para wydobywa ze składników więcej smaku. Właściwie można by tak pomyśleć, ale chodzi o to, że smak nie jest wygotowywany, a przez to bardziej wyrazisty. Finalnie zatem nie potrzebujemy używać tylu przypraw, w tym głównie soli, aby dosmaczyć dania. Świeże zioła położone na warzywa, czy mięso, dodadzą fantastycznego aromatu. Warto mieć na kuchennym parapecie tymianek, rozmaryn, oregano, czy majeranek. Dania przygotowywane na parze zachowują świetną strukturę. Przy gotowaniu na parze nie istnieje ryzyko przegotowania składników. Oprócz tego, że są jędrne i przyjemne  w smaku – są również lekkostrawne, bo to tłuszcz jest głównym winowajcą problemów gastrycznych.

garnek do gotowania na parze zasmakujradosci.pl

Garnek do gotowania na parze

Do gotowania na parze potrzebny jest specjalny garnek do gotowania na parze, sitko lub parowar. W zależności od zasobności portfela, miejsca, czy gustu wybieramy to, co nas najbardziej interesuje.

Garnek do gotowania na parze wydaje być się pośrednim wyborem między sitkiem a parowarem.

Garnek nierdzewny Florina Divapore do gotowania na parze składa się z 3 elementów:

 • rondel, do którego wlewa się niewielką ilość wody
 • parnik, na którym układa się składniki potrawy, które mają się parować
 • pokrywka, która zapewni odpowiednią cyrkulację gorącej pary wewnątrz naczynia.

Jak gotować w garnku do gotowania na parze?

W garnku do gotowania na parze masz do dyspozycji jeden poziom. Żeby przygotować wszystkie składniki dania, możesz po kolei, w trakcie parowania dokładać kolejne składniki. Pamiętaj, żeby na dno garnka wlać tylko tyle wody, aby parownik nie dotykał jej powierzchni.

Czas parowania się poszczególnych składników, licz, dopiero kiedy woda zacznie wrzeć. Nie paruj potraw na zbyt dużym źródle ciepła. Gdy zauważysz, że woda wrze, zmniejsz źródło ciepła, a potrawa i tak się ugotuje.

W garnku nie ma timera, musisz zatem liczyć na siebie i samodzielnie odmierzać czas. Ustaw odpowiedni czas na telefonie lub kuchence i kłopot z głowy.

Jak nie przypalić jedzenia? – gotuj na parze!

Gotując na parze, nie przypalisz jedzenia. Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nic nie przypalił. Tylko nie wszyscy naraz, bo kamieni zabraknie. Problem ten dotyczy wszystkich. O przypalenie na patelni, czy w zwykłym garnku, jest bardzo łatwo. Zwłaszcza jeśli robimy kilka rzeczy na raz i zapomnimy, że od dłuższego czasu, na kuchence, mamy patelnię lub garnek, a w nim pyszne jedzenie, któremu wystarczy chwila nieuwagi i nagle wszystko stracone. Używając specjalnego garnka na parze, raczej tego nie doświadczysz. Dlaczego? Dlatego, że wewnątrz parowaru, gorąca para ma aż 120 stopni C. To temperatura, w której nasze jedzenie przygotowuje się w bardzo szybkim tempie. Nie sposób wtedy oderwać się od przygotowywania obiadu.

Nigdy nie sól potrawy przed włożeniem jej do parowaru!

Budowa garnka do gotowania na parze zasmakujradosci.pl

Jak gotować na parze?

Gotowanie na parze nie wymaga szczególnych umiejętności. Musisz pamiętać jedynie o kilku ważnych kwestiach:

 • kiedy masz do dyspozycji kilka poziomów, układaj produkty od dołu: te, które gotują się najdłużej, na następnej te, których czas przygotowania jest krótszy i tak dalej. Możesz wtedy, w trakcie dołożyć coś, co wymaga krótkiej obróbki termicznej. Wówczas wszystko przygotowane jest w 1 naczyniu, gotowe w tym samym momencie. Działa to również w 2 stronę, zawsze możesz coś z góry szybciej wyjąć. Pamiętaj również, że im bliżej źródła ciepła, tym potrawa szybciej dojdzie.
 • kawałki mięsa, czy warzyw, jakie układasz na sitku, czy tacce muszą być równiej wielkości i grubości. Da to szanse na równomierne parowanie się składników
 • nie sól potrawy przed przyrządzeniem. W razie konieczności dosolisz na talerzu. Najpierw jednak spróbuj, czy jest taka potrzeba. Para wodna wydobywa ze składników ich naturalnie zawartą sól.

Do gotowania na parze zastosuj kilka trików

 • Zamiast wody, możesz nalać bulionu. Bulion wzbogaci smak dania.
 • Do wody dodaj świeże zioła, czosnek lub przyprawy, para woda, która będzie krążyła w naczyniu doda smaku przygotowywanym składnikom.
 • Stosuj marynaty. Mięso może wydawać ci się bez smaku, zwłaszcza, kiedy zmieniasz swoje dawne nawyki. Zrób marynatę i zamarynuj w niej mięso, później paruj jak zawsze.
 • Chcąc zatrzymać więcej smaku, możesz zawinąć dodatkowo mięso, czy rybę w pergamin. Wówczas udusi się również we własnym sosie. Tak przyrządzona potrawa jest jeszcze bardziej smaczna.
kukurydza gotowana na parze zasmakujradosci.pl

Dania na parze – gotowanie na parze przepisy

garnek do gotowania na parze ze stali nierdzewnej zasmakujradosci.pl
Dolna część garnka do gotowania na parze zasmakujradosci.pl

Warzywa na parze

Warzywa możesz przygotować jako dodatek do obiadu lub zrobić z nich sałatkę warzywną. Uważam tę metodę za jedną z najlepszych, ponieważ dzięki niej warzywa są smaczne, każde z nich ma wyrazisty smak, mają one piękny, naturalny kolor, a także nieskazitelną strukturę.

 • Ziemniaki paruj 20 – 25 minut, staraj się, żeby były równiej wielkości. Jeżeli są duże, pokrój je na mniejsze kawałki o jednakowej wielkości. Możesz parować ziemniaki w mundurkach. Wybieraj wtedy te mniejsze, o równej wielkości. Paruj je 40 minut. Przeczytaj również Pomysły na obiad z ziemniakami w roli głównej
 • Marchew i inne korzeniowe również powinny być pokrojone na równe kawałki. Paruj je 10 – 12 minut.
 • Buraki – paruj je 20 – 25 minut, uprzednio krojąc na plastry.
 • Kolby kukurydzy – kukurydzę paruj 35 minut.
 • Brokuł – żeby zachował piękny zielony kolor musi parować się tylko 12 – 15 minut, oczywiście podzielony na różyczki.
 • Papryka – podziel na 4 i usuń gniazdo nasienne. Paruj 10 – 15 minut.
 • Dynia – obierz ze skórki, podziel na kostki i paruj 8 minut. Przeczytaj Dynia i przepisy z jej wykorzystaniem
 • Szparagi – paruj w całości przez 10 – 15 minut.
 • Bakłażan – pokrój bakłażana na plastry, posól, aby usunąć goryczkę i paruj przez 15 minut.
 • Cebula – paruj w całości przez 40 minut. Przeczytaj również Cebula – dlaczego doprowadza nas do płaczu? Jak wykorzystać ją w kuchni?
 • Szpinak – zadziwiony? Szpinak i inne warzywa liściowe również można przygotować w parowarze. Paruj liście przez 8 minut.