Kasza jaglana – jak ją ugotować?

Kasza jaglana to królowa kasz. Kasza jaglana na słodko, czy kasza jaglana na słono – każdy odnajdzie w niej swoje ulubione danie.

Z czego powstaje kasza jaglana?

Kasza jaglana, to kasza powstała z ziaren prosa. Te małe niezwykle zdrowe kuleczki, bardzo podobne do ziaren gorczycy, które w naszych kuchniach królują znacznie częściej, pomogą Ci zobrazować jej wygląd, a nawet wielkość.

Z omłóconych i oczyszczonych ziarniaków prosa, w sposób mechaniczny, zdejmuje się twardą łuskę i w ten sposób otrzymujemy smaczną kaszę, choć jej specyficzny smak nie każdemu będzie odpowiadał.

Proso to jedno z najstarszych ziaren uprawnych, które obecnie nie jest uprawiane na szeroką skalę i nie jest to dobra informacja. Kasza jaglana, tzw. jagły, to jedna z dwóch znanych nam kasz zasadotwórczych. Drugą kaszą o zasadotwórczym działaniu jest kasza gryczana. Kasza jaglana jednak wygrywa z nią pod wieloma względami.

Właściwości zdrowotne kaszy jaglanej

Kasza jaglana jako jedna z kasz zasadowych jest niezwykle cennym składnikiem w naszej diecie. Jeżeli jeszcze nie wprowadziłeś jej do swojej diety, to jest najlepszy moment, żeby to zrobić.

Jaglanka ma szereg właściwości zdrowotnych:

  • lekkostrawna – mogą ją jeść najmłodsze dzieci, jest łagodna dla brzuszka
  • nie uczula – nie zawiera glutenu, dlatego jest znakomita dla ludzi chorych na celiakię
  • ma działanie antywirusowe, pomaga w znaczny sposób pozbyć się kataru
  • pomaga w niedokrwistości ze względu na dużą zawartość witamin z grupy B oraz żelaza.

Kasza jaglana w diecie odchudzającej.

Kasze mają z reguły dużo kalorii, dlatego ludzie będący na diecie muszą na nie uważać, a kasza jaglana dodatkowo ma wysoki indeks glikemiczny. Wysoki indeks glikemiczny oznacza, że zjedzona przez nas potrawa bardzo szybko podnosi poziom cukru we krwi. Jak na produkt nieprzetworzony, IG 71 to wysoka wartość. Ugotowana kasza jaglana ma wyższy indeks glikemiczny niż brązowy ryż, czy kasza gryczana, te z kolei maja IG na poziomie 50. Nie można więc powiedzieć, żeby kasza jaglana, mimo swoich prozdrowotnych właściwości była dobra dla każdego, dlatego że dla diabetyków okazuje się być niekoniecznie trafnym rozwiązaniem.

Zobacz również Nowy sezon biegowy – zadbaj o dietę!

Kasza jaglana dobra dla urody!

Kasza jaglana okazuje się być zbawienna dla wyglądu naszych włosów, paznokci i skóry. Dzięki zawartości krzemionki, która jest głównym budulcem skóry, włosów i paznokci, a także naszych komórek. Ciężko byłoby sobie wyobrazić działanie naszego organizmu bez tak ważnego pierwiastka jakim jest krzem.

Jak ugotować kaszę jaglaną, żeby nie była gorzka?

Kasza jaglana zawiera substancje, które powodują, że bez uprzedniego przygotowania będzie po prostu gorzka w smaku. Za charakterystyczną goryczkę odpowiedzialne są saponiny – substancje rozrzedzające krew, działające antyzakrzepowo.

Saponiny można z kaszy wypłukać. Kaszę umieszczamy na sicie, obficie wypłukujemy pod bieżącą wodą. Można na początku przelać kaszę wrzątkiem, a następnie wypłukać pod bieżącą zimną wodą.

Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko?

  1. Odmierz objętościowo kaszę jaglaną, jaką chcesz ugotować, może to być 1 szklanka, 1 kubek, 1 filiżanka. Wybór należy do Ciebie.
  2. Przesyp kaszę na sito i dobrze wypłucz pod bieżącą wodą.
  3. Przesyp kaszę do garnka. Garnek na kaszę powinien mieć grube dno, dzięki temu nie będzie tak łatwo jej przypalić.
  4. Do 1 części kaszy dolej dwukrotną objętość wody. Proporcje: 1 część kaszy : 2 części wody. Jeżeli do garnka wsypana była 1 szklanka kaszy, należy dolać 2 szklanki wody. Dodaj odrobinę soli i gotuj na wolnym ogniu. Pamiętaj, aby nie mieszać kaszy podczas gotowania.
  5. Kiedy kasza wchłonie wodę, należy wyłączyć źródło ciepła i pozostawić ją jeszcze 10 minut pod przykryciem.

Żeby kasza była bardziej kleista, dodaj do suchej kaszy 3 części wody lub mleka i gotuj analogicznie do gotowania kaszy jaglanej na sypko.

Kasza jaglana w słoiku zasmakujradosci.pl

Pomysł na obiad i fit deser!

Kaszę jaglaną można ugotować na sypko, jak również na gęsto. Kasza jaglana ugotowana na sypko to świetny dodatek do obiadu, w szczególności do sosów, z którymi doskonale się komponuje. Wystarczy dodać do niego zawekowaną wcześniej sałatkę, czy ogórki kiszone i wychodzi rewelacyjny obiad.

Jaglanka ugotowana na gęsto to znakomity deser. Wystarczy ją zblendować z ulubionymi owocami, dosłodzić miodem lub daktylami i mamy świetny fit deser.

Przepisy z wykorzystaniem kaszy jaglanej

Kasza jaglana to niesamowity wynalazek ludzkości. Kiedy masz ją w swojej spiżarni, możesz z niej przygotować ogrom potraw, zaczynając od śniadania i kończąc na kolacji. Oczywiście dieta musi być zróżnicowana i nie możemy jej jeść przez cały dzień, ale chcę udowodnić, że nie ma ona prawa się znudzić. Jeśli nie pokochałeś jej za pierwszym razem, próbuj kolejny raz. Może za drugim razem okaże się, że nie taki diabeł straszny i pokochasz ją całym sercem.

Paprykarz jagladny zasmakujradosci.pl

Paprykarz jaglany z wędzonym serem

Wspaniały pomysł na pastę śniadaniową, szczególnie dla wegetarian. Wędzony ser znakomicie oddaje smak mięsa.

Składniki:

  • 2/3 szklanki suchej kaszy jaglanej
  • 2 i 1/2 szklanki wody do gotowania kaszy
  • pół słoiczka koncentratu pomidorowego
  • 1/3 świeżego pomidora malinowego
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
  • 2 płaskie łyżki miodu
  • 1 szklanka startego na małych oczkach wędzonego sera
  • sól, pieprz
  • 2 łyżki oliwy

Przygotowanie:

  1. Kaszę jaglaną przepłucz na sicie. Najpierw płucz wrzątkiem, później długo pod bieżącą wodą. Wsyp do garnka, zalej wodą, dosyp sól i gotuj do momentu, aż kasza wchłonie całą wodę. Pamiętaj, że kaszy jaglanej nie mieszamy podczas gotowania.
  2. Ugotowaną na sypko kaszę jaglaną wystudź do temperatury pokojowej.
  3. Po ostudzeniu całość wzrusz widelcem, dzięki czemu stanie się sypka.
  4. Do kaszy dodaj posiekanego drobno pomidora, koncentrat pomidorowy, paprykę w proszku, miód, starty ser, oliwę oraz przyprawy: sól i pieprz. Wszystkie składniki wraz z kaszą jaglaną dokładnie wymieszaj i podawaj na tostach.

Budyń jaglany z jagodami

Bardzo zdrowy deser, a przede wszystkim niezwykle sycący. Kaszę jaglaną w tym przepisie można ugotować na mleku bądź wodzie.

Składniki:

  • 1/2 szklanki suchej kaszy jaglanej
  • 500 ml mleka
  • 2-3 łyżki miodu
  • jagody w syropie

Przygotowanie:

  1. Suchą kaszę jaglaną przepłucz gorącą wodą, następnie zimną wodą, aż przestaną wypływać z niej saponiny. Wyglądają jak mydliny.
  2. Kaszę zalej mlekiem i gotuj na wolnym ogniu, dopóki kasza nie wchłonie całego płynu.
  3. Ugotowaną kaszę lekko wystudź i zblenduj razem z miodem. Blendowanie potrwa dłuższą chwilę, ponieważ w tym przepisie chcemy uzyskać kremowy budyń bez wyczuwalnych grudek kaszy.
  4. Gotowy budyń przelej do pucharków. Na wierzch wyłóż jagody w syropie lub inne ulubione owoce.

Tak przygotowany deser świetnie prezentuje się w szklankach. Doskonale sprawdzą się zarówno niskie szklanki do whisky, jak i wysokie szklanki do drinków.

Nieocenionym sprzętem, który wykorzystasz w tym przepisie jest blender. Konkretnie blender ręczny – blender typu żyrafa. Im większa moc urządzenia, tym deser zostanie szybciej wykonany.

Blender ręczny botti zasmakujradosci.pl
Patelnia Florina Bono w technologii full induction zasmakujradosci.pl
Garnek Florina Bono w technologii full induction zasmakujradosci.pl

Pomysł na obiad

Pożywne śniadanie z kaszy jaglanej mamy już za sobą, czas na danie obiadowe. Najmłodsi lubią prostą kuchnię. Prostota to często najlepsza z możliwych dróg, jakie przechodzą składniki w naszej diecie. Im mniej przetworzone produkty – tym lepiej. Tak samo jest z przyrządzaniem potraw – im prościej, tym smaczniej.

Pisząc o kaszy jaglanej, nie można zapomnieć również o tym, że kasza jaglana ze względu na dużą zawartość tłuszczy, szybko jełczeje. Kupuj, co jakiś czas świeżą kaszę, aby móc w pełni cieszyć się jej doskonałym smakiem, bo ta przygotowana według odpowiednich zasad jest przepyszna.

Kopytka z kaszy jaglanej

Wspaniałe danie obiadowe. Wystarczy dodać do niego usmażoną cebulkę lub zarumienioną bułkę tartą. Bardzo smakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Składniki:

  • 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
  • 200 g twarogu
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka mąki ziemniaczanej
  • woda i sól do gotowania kopytek

Przygotowanie:

  1. Ugotowaną kaszę jaglaną zmiel w blenderze, dodaj do kaszy pokruszony twaróg i obydwie mąki. W tym przepisie znacznie lepiej sprawdzi się blender kielichowy, na przykład Nutri blender Botti Electronic Vitalis.
  2. Ciasto na kopytka z kaszy jaglanej najłatwiej będzie zagnieść ręcznie, ponieważ jest dość twarde.
  3. Kiedy ciasto na kopytka wydaje się już być jednolite, oderwij kawałek i roluj dłońmi na blacie. Przyda Ci się silikonowa mata do ciasta. Z podanych składników wychodzi ciasto, które nie wymaga dodatkowego podsypywania wałeczków mąką.
  4. Wałeczek o średnicy około 3 cm pokrój na małe kopytka pod skosem. Łopatka do tortu będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż nóż, który mógłby uszkodzić silikonową matę.
  5. Wrzuć kopytka z kaszy na dobrze osolony wrzątek i gotuj od momentu wypłynięcia ich na wierzch około 2-3 minuty. Do gotowania kopytek najlepszy jest szeroki garnek, na przykład garnek 3.8 l marki Florina z serii Bono.
  6. Kopytka z kaszy jaglanej z twarogiem podaj z cebulką podsmażoną na maśle. Bardzo dobrze smakują również kopytka, które zarumienisz na patelni, oczywiście na maśle.
Kopytka z kaszy jaglanej zasmakujradosci.pl
Florina Bono - naczynia do smażenia i gotowania full induction zasmakujradosci.pl

Ciasto z kaszy jaglanej? Tak to możliwe!

Popularny sernik nie dla każdego. Osoby uczulone na wyroby mleczne niestety nie mogą cieszyć się smakiem tradycyjnego sernika. Sernik krakowski, sernik królewski to nie są rarytasy dla osób, które są zmuszone zrezygnować z nabiału.

Na pomoc przychodzi kasza jaglana, która jest zdecydowanie królową kasz. Doceniają ją w szczególności młode mamy, ponieważ to właśnie kasza jaglana jest najbardziej przyjazna dla małych brzuszków.

Ciasto puszysty sernik zasmakujradosci.pl

Jagielnik z wiśniową galaretką – ciasto bez pieczenia

Składniki:

  • 150 g suchej kaszy jaglanej
  • 550 ml napoju kokosowego
  • 5 łyżek erytrolu
  • 2 łyżki wiórków kokosowych
  • 2 galaretki wiśniowe
  • garść mrożonych owoców, mogą to być maliny, jeżyny, truskawki
  • 15-20 herbatników

Przygotowanie:

  1. Kaszę wypłucz najpierw wrzątkiem, później zimną wodą, aż wypłuczesz saponiny, które sprawiają, że kasza jest gorzka, dlatego należy ją płukać.
  2. Kaszę następnie zalej mlekiem kokosowym, dodaj erytrol, wiórki kokosowe i gotuj do momentu, aż kasza wchłonie cały płyn.
  3. Gorącą ugotowaną kaszę zblenduj na gładko.
    Blachę z klamrą wyłóż papierem do pieczenia.
  4. Rozpuść 1 galaretkę w 300 ml wrzątku, maczaj w niej herbatniki, aż lekko zmiękną. Układaj je na dnie foremki. Po czym zalej je zblendowaną kaszą. Wierzch wygładź łyżką.
    W międzyczasie rozpuść drugą galaretkę w 300 ml wrzątku i wystudź ją do temperatury pokojowej, aż zacznie lekko zastygać.
  5. Na masie z kaszy jaglanej ułóż zamrożone owoce. Owoce zalej tężejącą galaretką. Odstaw do całkowitego stężenia na około 4 godziny.

Kasze to bardzo pożywne i odżywcze składniki jakie powinniśmy włączyć do swojej diety. Mamy do wyboru wiele ich rodzajów, zapewne choć jeden z nich przypadnie Ci do gustu.