Kieliszki do napoi – jak je dobrać?

Kieliszki to napoi alkoholowych to idealna ozdoba stołu. Jak wybrać te najlepsze?

Wyraz wino pochodzi prawdopodobnie z łaciny, starożytni Rzymianie nazywali ten płyn vinum. Łacińskie vinum z kolei może pochodzić z greki. Istnieją teorie wskazujące na pierwotne źródło w sanskrycie albo języku Hetytów.
butelka czerwonego wina zasmakujradosci.pl

Kieliszki do wina, kieliszki do szampana, kieliszki do wódki

Każdy z nas mijał na półce sklepowej butelki z różnobarwnymi trunkami zamkniętymi w rozmaitych kształtach i formach butelek. Mieszane opinie towarzyszą temu napojowi, nie jest mowa tutaj tylko o winie, a o każdym z rodzaju alkoholu. W przypadku wina to każde z rodzajów wyróżnia się innymi cechami. Mocniejsze alkohole nie są tak bardzo zróżnicowane pod tym względem, jednak dla prawdziwych koneserów barwa smaku jest równie szeroka. Aby jak najdokładniej wydobyć smak i zapach trunku, należy pić go w odpowiednio dobranych kieliszkach. Możesz przeczytać Na zdrowie! Czym wznosić toasty, by się spełniły? Tym razem podejdźmy do tej kwestii szerzej i zwróćmy uwagę również na inne gatunki alkoholi.

Sommelier – kto to taki?

W kwestii win najlepszą opinią jest słowo sommeliera. Jest to osoba, która jest specjalistą w wiedzy o winie. Inspirująca wydaje się umiejętność rozpoznania rocznika wina po jego splocie woni. Wiedza, jaką posiadają, nie dotyczy tylko wyboru właściwego kieliszka do wybranego napoju. Ich umiejętności pozwalają na precyzyjne rozpoznanie odmiany wina oraz dobranie go do spożywanego posiłku, bez zależności czy na talerzu jest schabowy, czy pierś perliczki faszerowana kurkami.

Nie popadając w niepokój, nie jest dużym faux-pas niezwracanie szczególnej uwagi na dopasowanie tych rzeczy, pocieszające są słowa Ernesta Hemingway’a: “Wszystko, czego oczekuję od wina to, aby się nim cieszyć” i w tym duchu pozostańmy.

Jak odpowiednio dobrać kieliszek do spożywanego wykwintnego trunku? Dlaczego białe wino jest podawane w wąskich czarach, a czerwone w szerokich? Na co wpływa szerokość kieliszka? Co wpływa korzystnie na smak spożywanego wina? Gdzie kupić najlepsze lampki do wina? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Jakie kieliszki dostępne są na rynku?

Miłośnicy eleganckiego koniaku poszukują kieliszków o nieskazitelnych, krystalicznie czystych krawędziach, które same układają się wygodnie w dłoni. Amatorzy wysokoprocentowych nalewek zwracają uwagę na fantazyjną oprawę, unikalny kształt oraz trwałość szkła dedykowanego szlachetnym trunkom. Z kolei fani alkoholi musujących i win, dobiorą do swojego gustu jedną z licznych opcji kieliszków do wina – z podziałem na białe i czerwone – które jednocześnie będą pełnić element dekoracyjny w trakcie obiadu lub uroczystej kolacji. W sklepie Zasmakuj Radości, można znaleźć także idealnie przeźroczyste kieliszki do wódki włoskiego producenta Bormioli Rocco, literatki o nieskazitelnej powierzchni lub trwałe i odporne na matowienie kieliszki do martini, polskiego producenta Krosno, a nawet pojemne, idealne na spotkanie towarzyskie kufle do piwa, wykonane z grubego i odpornego na uszkodzenia szkła.

Nalewanie czerwonego wina do kieliszka zasmakujradosci.pl

Czerwone wino

Ma niesamowicie wiele smaków, które są bardzo intensywne. Te walory są odpowiednio wyeksponowane w kieliszkach z szeroką czaszą oraz długą nóżką. Pozwalają w ten sposób na wzmocnienie smaku napoju, poprzez możliwość wymiany powietrza poprzez szerokie pole. Lampka powinna być napełniona do jednej trzeciej pojemności. Propozycje lampek do czerwonego wina są zróżnicowane, ale mają charakterystyczne cechy. Forma przedstawienia kieliszka może być zróżnicowana, propozycja klasycznych kieliszków do czerwonego wina włoskiego producenta Bormioli Rocco jest zgodna z panującymi  zasadami. Wysokość kieliszka – 21 cm, a także szeroka czarka, która spełnia funkcję smakową i pozwala na stabilne oraz wygodne trzymanie w dłoni. Wielkość czaszy wpływa na to, jaki smak czujemy, jednak marka Florina produkujaca wysokiej jakości przedmioty, o przystępnej cenie proponuje stosunkowo węższe czarki, a odpowiednio wpływają na lepszą wartość smakową napoju.

Tradycyjne kieliszki do czerwonego wina zasmakujradosci.pl
wąskie kielkiszki do czerwonego wina zasmakujradosci.pl
kieliszek do czerwonego wina zasmakujradosci.pl

Białe wino

Przeciwieństwem kolorystycznym i smakowym jest wino białe, choć kolor możemy czasami uznać za żółtawy. Kieliszki odpowiednie dla niego, powinny być węższe, w stosunku do tych, przeznaczonych dla wina czerwonego, oraz wyższe. Dzięki temu, temperatura wina zostaje zachowana. Węższa czasza wpływa korzystnie na walory smakowe, ponieważ ten rodzaj nie potrzebuje dużego pola do wymiany powietrza, gdyż nie jest tak bogate smakowo. Wzorem dobrego kształtu jest model Nexo z materiału Star Glass, które są idealnie prejrzyste dla podkreślenia serwowanego trunku. W kieliszkach bardzo dobrze prezentuje się ten wykwintny trunek, dzięki laserowemu cięciu na szkle nie widać żadnych łączeń.

kieliszki do białego wina zasmakujradosci.pl

Różowe wino

Znacznie bardziej futurystyczny kształt mają kieliszki, które są przeznaczone dla różowego wina. Ten trunek powinien być zawsze podawany bardzo mocno schłodzony, dzięki zwężeniu ku górze zachowuje na dłużej zimną temperaturę. Kształt tych kieliszków nazywany jest tulipanem.

kieliszki do drinków zasmakujradosci.pl

Drinki i koktajle

W atrakcyjny sposób można również podać inne napoje, które są mocno wyszukane i unikatowe. Szeroka i płytka czarka na wysokiej i smukłej nóżce świetnie się prezentuje. Pozwala na wiele możliwości przy tworzeniu i efektownym podaniu drinków oraz koktajli.

Koniak

To rodzaj szlachetnego wina destylowanego w beczkach z dębu francuskiego. Jego produkcja odbywa się wyłącznie w rejonie Cognac we Francji, stąd również jego nazwa. Nazwa tego trunku jest zastrzeżona i przeznaczona tylko dla alkoholi wyrabianych w tym rejonie. Czemu zawdzięcza swój niepowtarzalny smak? Rejon, z jakiego pochodzą półprodukty, jest niezwykle słoneczny. Materiał, z jakiego wykonane są beczki do jego leżakowania ma także duży wpływ na jego końcowy smak. To trunek dla cierpliwych, ponieważ głębie smaku zyskuje podczas długiego leżakowania.

kieliszki do koniaku zasmakujradosci.pl

Kieliszki do koniaku

Warto zwrócić uwagę na kieliszki dobrane do innych napoi. Czysty koniak lub inne trunki podobne kolorem do niego, tradycyjnie pija się w krótkich kieliszkach o balonowym kształcie. Niektórzy uważali i nadal uważają, że ciepło dłoni wytwarzane podczas trzymania napoju pozytywnie wpływało na jego smak. Jednak na tej płaszczyźnie pojawiają się inne teorie, druga poleca spożywanie go w tulipanowych kieliszkach, wspominanych wcześniej. Koniak podawany z lodem najlepiej prezentuje się smakowo, jak i wizualnie w szklankach z grubym dnem. Kwestia wyboru szkła oczywiście zależy od osoby, która spożywa alkohol. Każdy może mieć zupełnie inne doznania i w związku z tym wybierać inne formy kieliszków. Propozycja Bormioli Rocco dla koniaku w wersji klasycznej, która jest kojarzona typowo z kinematografią, gdzie pojawiały się motywy koniaku.

W czym podać wodę?

Woda, która podana jest w elegancko prezentującym się kieliszku, sprawi, że twój stół będzie wyglądał niezwykle szykownie, a taki sposób podania, będzie również elegancką ozdobą stołu. W tym aspekcie są różne możliwości, jedno z nich to kieliszek o średniej wielkości czaszy ze zwężeniem ku górze. Alternatywną propozycją jest kształt, pomiędzy formą dla białego, a czerwonego wina. Czara jest średniej wielkości, a nóżka długa.

kieliszki do wody zasmakujradosci.pl
kieliszki do picia wody zasmakujrsdosci.pl

Wódka

Klasyka w dziedzinie kieliszków, mianowicie wódka. Aktualnie podawana w różnych połączeniach, jednak sama najlepiej prezentuje się w małych pojemnościach. Jednak i one wahają się od 15 do 50 mililitrów. Ich kształty są różne. Długość i kształt są zależne od producenta. Sklep oferuje nam ciekawe kieliszki do wódki: minimalistyczne, niskie, z małymi pojemnościami, przykładowo 30 mililitrów. Alternatywą są kieliszki klasyczne, wywodzące się od królewskich stołów. Bogato zdobiona nóżka jest praktyczna i ładna jednocześnie. Niepowtarzalna forma nadaje jej charakteru i cieszy oko.

kieliszek-do-wodki-bormioli-rocco
kieliszki do wódki na wysokiej nóżce zasmakujradosci.pl

Czy można myć kieliszki w zmywarce?

Jak zdążyliśmy zauważyć, jest wiele możliwości podawania alkoholu i innych płynów w kieliszkach. Oczywiście, każdy z nas indywidualnie powinien dokonać wyboru, co jest według niego najlepsze i najładniejsze. Na rynku są różne style produktów i dzięki temu mamy wiele form do wyboru. Każdy znajdzie coś dla siebie. Propozycje rynkowe dają możliwość na dopasowanie do kryształowych zastaw, ale również minimalistycznych, skromnie zdobionych. Z praktycznych względów warto zwrócić uwagę na możliwość mycia szkła w zmywarce. Miło jest włożyć wszystko razem do zmywarki i cieszyć się krystalicznie czystym oraz połyskującym szkłem.