Nie pozwól, aby warzywa korzeniowe lub dynia poszły na marne! Naucz się zamrażać warzywa, rozmrażać je i korzystać z nich w swojej kuchni na co dzień. Mrożenie warzyw – to proste!
Na początek przeczytaj Przechowywanie warzyw. Warzywa do długiego przechowywania.
Dziś dowiesz się jak te warzywa mrozić, aby można było przechowywać je jeszcze dłużej!
Zamrażanie warzyw zachowuje ich wartość odżywczą, więc są doskonałym zamiennikiem świeżych warzyw, jeśli nie możesz wybrać się na wycieczkę do marketu, warzywniaka lub na targ. Sprawdzają się dobrze w przepisach takich jak zupy, frytki i koktajle – za każdym razem, gdy używasz warzyw gotowanych na parze, blanszowanych, smażonych lub mieszanych.
Nie polecam pieczenia mrożonych warzyw, ponieważ nie stają się brązowe i chrupiące w taki sam sposób, jak świeże warzywa. I oczywiście nie każde warzywo nadaje się do mrożenia.
Unikaj zamrażania wszystkiego, co chcesz jeść na surowo, na przykład w sałatce: ogórki lub rzodkiewki niestety nie nadają się do mrożenia. Jednak inne warzywa dobrze mrożą się przez wiele miesięcy i są fantastyczne we wszystkich rodzajach potraw. Mrożenie warzyw po przeczytaniu tego artykułu nie będzie stanowiło dla ciebie żadnego problemu.
Jakie warzywa nadają się do mrożenia? Mrożenie warzyw według Zasmakuj Radości
Fasolka szparagowa
Jak przygotować do mrożenia: umyj warzywa i blanszuj je przez 2 minuty. Przenieś fasolkę do miski z lodowatą wodą, aby fasolka ostygła, osusz i pozwól jej całkowicie wyschnąć. Następnie rozłóż ją pojedynczą warstwą na wyłożonej pergaminem blasze do pieczenia i zamrażaj przez 2 godziny lub do całkowitego zamrożenia. Pojemnik do przechowywania posłuży do zsypania całej zamrożonej fasolki. Wystarczy go zamknąć i w ten sposób możesz przechowywać ją przez kilka miesięcy.
Jak z niej korzystać w kuchni: jako przystawka ugotuj je na parze lub blanszuj, możesz przygotować z niej również zupy.
Brokuły i Kalafior
Jak przygotować do mrożenia: umyj warzywa i pokrój je w różyczki. Blanszuj przez 3 minuty, przenieś do miski z lodowatą wodą, aby ostygły, osusz je i pozwól im całkowicie wyschnąć. Następnie rozłóż je pojedynczą warstwą na wyłożonej pergaminem blasze do pieczenia i zamrażaj przez 2 godziny lub do całkowitego zamrożenia. Na koniec przenieś warzywa do pojemników, aby móc z nich korzystać przez kilka miesięcy.
Jak z nich korzystać w kuchni: mrożone różyczki brokuła, czy kalafiora można gotować na parze, dodawać do zup, makaronów, czy zrobić z nich wegetariańskie kotleciki.
Wypróbuj nasze Pojemniki Bormioli Rocco Frigoverre Evolution
Cukinia
Jak przygotować do mrożenia: dokładnie umyj cukinię, wytrzyj i pokrój ją na 1,5 cm plastry lub kostkę. Następnie przesyp cukinię do pojemników, aby mrozić ją przez kilka miesięcy.
Jak używać jej w kuchni: mrożona cukinia świetnie nadaje się do koktajli, wystarczy dodać dodatkowe składniki i stworzy ona super kremową konsystencję. Można jej również używać do leczo, czy bigosu z cukinii.
Zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż)
Jak przygotować do mrożenia: umyj liście i dokładnie je wysusz. Przenieś je do pojemników i umieść w zamrażarce z ręcznikiem papierowym, aby ten wchłonął nadmiar wilgoci i mróź je przez kilka miesięcy.
Jak z nich korzystać w kuchni: dodawaj je do koktajli, makaronów lub zup.
Skorzystaj z oferty i kup Nutri blender w okazyjnej cenie!
Zioła (rozmaryn i tymianek, mięta, kolendra lub bazylia)
Jak przygotować zioła do mrożenia: zioła dokładnie umyj i osusz. Umieść w bezpiecznych dla zamrażarki pojemnikach z ręcznikiem papierowym, aby ten wchłonął pozostałą wilgoć podczas zamrażania. Możesz również dodać je do pesto, a to z kolei zamroź w porcjach w pojemnikach na lód.
Jak z nich korzystać w kuchni: można dodawać je do zup, sosów i przepisów na makaron. Odmróź pesto przez noc w lodówce. Następnie dodaj do makaronu, dzięki czemu uzyskasz szybki i łatwy posiłek.
Natka pietruszki, czy koperek również nadaje się do mrożenia. Wystarczy drobno je posiekać i umieścić w małym pojemniku do mrożenia. Zioła te mają więcej aromatu i smaku, niż suszone!
Zero waste!
Jeżeli jesteś zero waste zamróź również skrawki warzyw: szczypiorki, liście kopru włoskiego, łodygi ziół, dodatkowe kawałki cebuli lub wyszorowane obierki.
Jak z nich korzystać w kuchni: Zrób domowy bulion warzywny!
Przeczytaj też Co zrobić z jedzeniem po świętach?