Pomidorowy sos z warzywami.

Pomidorowy sos to idealna propozycja na pizzę lub do przepysznego spaghetti bolognese, a wykonany własnoręcznie smakuje najlepiej !!

 

Zaczynajmy !

 

domowy sos pomidorowy

 

Składniki:

 

  • 1 kg pomidorów dobrej jakości ( mogą być śliwkowe )
  • cebula
  • 1 seler ( łodyga )
  • 4 marchewki
  • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • Sól i pieprz do smaku

 

 

Przygotowanie:

Wszystkie warzywa dokładnie umyj i pokrój na małe kawałki, następnie wrzuć wszystkie warzywa oraz bazylię do odpowiedniego garnka z powłoką non-stick. Gotuj przez dwie godziny.

 

Po zdjęciu z ognia, zmiksuj wszystko za pomocą blendera zanurzeniowego. Do sosu dodaj sól i pieprz oraz dwie, trzy łyżki oliwy z oliwek. Odstaw sos na godzinę, aż przestygnie i nabierze odpowiedniej konsystencji.

Przestudzony sos przelej do słoików, lub butelek Quattro Stagioni. Słoiki nie powinny być wypełnione do samego końca. Sprawdź również: Sos pomidorowy. Przetwory z pomidorów

 

Oczyść krawędzie słoików i dokręć pokrywki bez użycia nadmiernej siły ( zbyt ciasne zamknięcie nie pozwala na ucieczkę powietrza i dlatego nie występuje podciśnienie ). Następnie słoiki umieść w odpowiednim garnku, najlepiej jeśli będzie to garnek przystosowany do gotowania słoików, unikniesz wówczas obtłuczeń.

 

Zalej słoiki ciepłą wodą i zagotuj. Po osiągnięciu wrzenia należy gotować jeszcze 30 minut. Po ostygnięciu słoików sprawdź, czy środek pokrywy został wciśnięty ( znak prawidłowej pasteryzacji ). Sosy przechowuj w chłodnym miejscu.

 

Voila !

 

 

sloiki quattro stagioni