Jak zacząć biegać? Sprawdź, co musisz kupić!

Z każdym rokiem zwiększa się liczba biegaczy – dzieje się tak za sprawą mody na aktywny tryb życia oraz zdrowe odżywianie. Często podjęcie decyzji o rozpoczęciu uprawiania tego sportu wiąże się z chęcią pozbycia się nadprogramowych kilogramów. Jak zacząć biegać? Najpierw pomyśleć o stroju, butach czy diecie? A może ważniejszy jest sprzęt?

Włóż buty i biegnij!

Każdy początkujący biegacz zastanawia się jak rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem aktywności fizycznej. Tak po prostu włożyć buty i wyjść biegać? Choć wydaje się to być aż za proste, odpowiedź brzmi: tak! Trzeba jednak  przede wszystkim wyposażyć się w dobrej jakości obuwie.

Jak je odpowiednio dobrać? Najlepiej zasięgnąć porady u fachowców, czyli udać się do sklepu zajmującego się sprzedażą produktów dla sportowców. Tam specjaliści pomogą dopasować but do kształtu stopy oraz rodzaju treningów. Podczas pierwszego biegania nikt nie zwraca uwagi na strój czy sprzęt. Wysiłek będzie dla początkującego biegacza na tyle dużym wyzwaniem, że takie drobnostki odejdą na dalszy plan. Dopiero gdy sport stanie się nawykiem, można pomyśleć o innych dodatkach – zegarkach, pulsometrach czy specjalnej odzieży (szortach, leginsach czy koszulkach).

Dieta dla aktywnych

Nawet wtedy, gdy główną motywacją do rozpoczęcia aktywności nie jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, nie można zapominać o odpowiedniej diecie. Na pewno trzeba wyeliminować z codziennego menu słodycze i fast foody i wprowadzić ich zdrowe odpowiedniki – owocowe koktajle i kremowe smoothie. Na śniadanie zamiast tłustych kiełbasek czy boczku można spróbować owsianki z bananem i innymi owocami lub omletu z szynką, pomidorkami koktajlowymi oraz rukolą.

Jakie urządzenia powinny więc znaleźć się w kuchni biegacza? Przede wszystkim blender, za pomocą którego można przyrządzić pyszne koktajle i orzeźwiające smoothie. Nie powinno zabraknąć też odpowiedniej patelni, dzięki której w trakcie smażenia omletów używa się tylko tyle tłuszczu, ile jest niezbędne, zapewniając sobie lżejszy i zdrowszy posiłek. Do przygotowywania pełnych witamin i składników mineralnych owocowych soków przydadzą się z kolei sokowirówki i wyciskarki wolnoobrotowe.

Strój biegacza

Niestety, spora część biegaczy amatorów zaczyna od kupna gadżetów i specjalnej odzieży, które na początku nie są im jeszcze w ogóle potrzebne. Dopiero z czasem, kiedy przebiegnięcie 5 kilometrów jednym ciągiem nie będzie problemem, można zacząć zastanawiać się nad biegowym strojem. Wtedy na pewno przydadzą się legginsy, szorty, wiatrówka i koszulki z funkcją odprowadzania potu. Na końcu nadejdzie czas na dobór zegarka z GPS-em, a także pulsometru i wspominanych wcześniej akcesoriów, dzięki którym codzienne treningi będą jeszcze bardziej skuteczne.

 

Źródło: http://polskabiega.sport.pl