Codziennie fit w ciąży!

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka to czas, podczas którego chciałoby się zrobić wszystko, aby zadbać o zdrowie swoje i malucha. Przyszła mama powinna pamiętać o kilku ważnych zasadach, żeby być codziennie fit: zdrowym odżywianiu, odpoczynku oraz… aktywności! Chcąc być fit w ciąży, należy kontrolować co i ile się je, a także zadbać o dobre samopoczucie.

Aktywność w czasie ciąży

O tym, czy powinno ćwiczyć się w trakcie ciąży decyduje wyłącznie lekarz. Hasło „codziennie fit” nie musi Ci przyświecać, jeśli tego nie czujesz. Nawet, jeśli przyszła mama wcześniej uprawiała sport i była aktywna, dopiero po wizycie u specjalisty i badaniach może rozpocząć treningi. Po co w ogóle być aktywną? Otóż nie chodzi tu tylko o wagę i chęć przytycia jak najmniejszej liczby dodatkowych kilogramów.

Badania pokazują, że aktywne przyszłe mamy rzadziej narzekają na bóle pleców i inne niedogodności. Dodatkowo dbają one o swoje zdrowie, a tym samym i kondycję malucha – w końcu zdrowa mama to zdrowe dziecko. Co gdy wcześniej nie było się aktywnym? Można zacząć od delikatnych treningów i ćwiczeń, które obudzą mięśnie i poprawią jędrność skóry. Warto udać się też do specjalisty – fizjoterapeuty lub trenera – który doradzi od czego zacząć i jak dobrać ćwiczenia.

Dieta ciężarnej

Ciężarne muszą pamiętać również o odpowiedniej diecie. To, ile dostarczą sobie składników odżywczych i witamin będzie miało istotny wpływ na rozwój malucha. Dlatego najważniejsze jest jedzenie pełnowartościowych posiłków i nieprzesadzanie z porcjami, zwłaszcza słodkich i tłustych potraw.

Pożywną i smaczną przekąską będzie na pewno owocowy koktajl czy warzywne smoothie – do jego wykonania przyda się funkcjonalny blender. Na obiad sprawdzi się tortilla z kurczakiem i pieczonymi warzywami – zdrowe i pełne składników odżywczych warzywa można przyrządzić np. na grillu elektrycznym. Z kolei apetyczne omlety z rukolą i szynką na śniadanie zapewnią energię na cały dzień. W kuchni przyszłej mamy powinna pojawić się też patelnia do smażenia z funkcją kontroli tłuszczu, co pozwoli na przygotowanie potraw mniej kalorycznych.

Czas na relaks!

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, nie powinna zapominać o odpoczynku i relaksie. Ćwiczenia i inne aktywności (np. spacery) są ważne, ale bez odpowiedniej regeneracji nie ma mowy o zdrowym ciele! Przyszła mama musi mieć więc na uwadze to, ile czasu poświęca na sen – to w jego trakcie ciało nabiera sił i się regeneruje. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z odprężających masażów dla ciężarnych – działają uspokajająco oraz poprawiają nastrój i samopoczucie.