Kamut – co to takiego?

Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się nie tylko dobrze znane od pokoleń zbożowe przysmaki, takie jak kasza gryczana czy kasza jęczmienna, ale również orientalne nowości np. kasza bulgur, kuskus i kamut. W przypadku tego ostatniego trudno jednak mówić o chwilowej modzie. Jest on znany od wieków i nie bez przyczyny bywa nazywany „zbożem faraonów”.

Starożytny rodowód kamutu

Kamut dostępny jest w sprzedaży w Polsce dopiero od niedawna, ale znany jest co najmniej od kilku wieków. Khorosan, bo pod taką nazwą funkcjonuje również to zboże, towarzyszył już mieszkańcom starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Stanowił jeden z podstawowych składników diety ludzi żyjących w dorzeczach Nilu, Tygrysu i Eufratu. Od współcześnie znanej nam pszenicy, khorosan różni się wielkością ziaren (2-3 większe), a według niektórych również charakterystycznym orzechowym posmakiem. Warto zaznaczyć, że ze względu na swoją historię, kamut jest jednym z niewielu zbóż, przy uprawie którego nie dokonano żadnych modyfikacji genetycznych.

Właściwości kamutu

Kamut to świetna alternatywa dla popularniejszych odmian pszenicy. Nie tylko ze względu na rozmiar czy smak, ale również z powodu jego składu i szeregu cennych właściwości. Ten rodzaj zboża może poszczycić się zawartością:

  • witamin z grupy B, które usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego,
  • magnezu, który łagodzi skurcze i wspiera pracę serca,
  • białka dodającego energii,
  • selenu, który chroni przed działaniem wolnych rodników,
  • sprzyjającej kondycji skóry, włosów i paznokci witaminy E.

Produkty z kamutu

Zdecydowanie najbardziej popularna jest kasza kamut. Wykorzystywana przeważnie jako substytut ryżu, którą najlepiej przechowywać w pojemnikach na artykuły sypkie. Sprawdza się przede wszystkim, jako składnik dań na bazie delikatnego mięsa drobiowego oraz warzyw. Doskonale smakuje również ze świeżymi dodatkami, np. pomidorami koktajlowymi i gotowanym bobem. W sprzedaży dostępne są też ziarna kamutu, które można wykorzystać do przygotowania domowej, idealnej do wypieków mąki kamutowej.