Jak ochłodzić pokój?

Wysokie temperatury potrafią dawać się we znaki. Nie tylko powodują, że szybciej tracimy energię i mamy problemy z koncentracją, ale także się przegrzewamy. W upalne dni Twoje mieszkanie mogłoby służyć za saunę i nie możesz znaleźć w nim nawet chwili wytchnienia? Jak ochłodzić pokój skutecznie? Poznaj 3 sposoby!

Po pierwsze, postaw na wentylator

Idealnym rozwiązaniem jest wyposażenie mieszkania w klimatyzację. Niestety, ale ze względu na ograniczenia budżetowe i specyfikę niektórych budynków, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na jej założenie. Na szczęście istnieje tańsza alternatywa – wentylatory! W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów tych urządzeń, ale największą popularnością cieszą się niewielkie wentylatory stołowe, które fantastycznie sprawdzają się w sypialni, takie jak mini wentylator Botti Mistral, a także wentylatory podłogowe w stylu wentylatora Botti Stellar czy wentylatora Botti Sirocco. Urządzenia już po chwili od uruchomienia schładzają powietrze, dzięki czemu można poczuć natychmiastową ulgę.

Po drugie, gotuj wieczorem i krótko

W trakcie upałów zrezygnuj z przygotowywania dań wymagających długiego gotowania – para wodna, która się wytworzy, podniesie temperaturę we wszystkich pomieszczeniach! Oczywiście, nie oznacza to, że latem trzeba ograniczyć się tylko do obiadów i przekąsek serwowanych na zimno. W wakacje niezwykle pomocne będą szybkowary, z pomocą których w zdecydowanie krótszym czasie da się przygotować ulubione dania jednogarnkowe, np. leczo, makarony czy smakołyki na bazie kasz i ryżu. Pamiętaj też, że potrawy na ciepło najlepiej przygotowywać wieczorem – niższe temperatury na pewno wpłyną na Twój komfort!

 

Po trzecie, zadbaj o cień

Pomieszczenia, w których spędzasz najwięcej czasu, zawsze są wyjątkowo nasłonecznione? Jeśli tak, to koniecznie wyposaż się w rolety (ewentualnie żaluzje lub grube zasłony) i opuszczaj je już od samego rana – w ten sposób ochronisz swoje lokum przed nadmiernym działaniem słońca.

***

Inne triki, które mogą pomóc:

  1. Okna otwieraj raczej wieczorem lub w nocy, gdy temperatura spadnie o kilka stopni!
  2. Postaw na rośliny w mieszkaniu – to naturalna klimatyzacja!
  3. Wyłącz niepotrzebne urządzenia elektryczne – grozi im przegrzanie!
  4. Unikaj gorącej kąpieli i pryszniców – mycie się w letniej wodzie jest nie tylko zdrowsze dla ciała, ale także ograniczy ilość wytwarzanej pary wodnej!