Bawarka – napój mocy

Herbata z mlekiem kojarzy się głównie z Wielką Brytanią, ale tak naprawdę jej korzeni trzeba szukać we Francji. Nazwa bawarki wzięła się bowiem od francuskiego bavaroise, co oznaczało w tamtejszej kulturze herbatę słodzoną specjalnym sokiem z paproci. Miała ona głównie właściwości lecznicze, dlatego chętnie stosowano ją podczas przeziębień czy w trakcie grypy. Jakie właściwości ma współczesna bawarka i czy warto ją pić?

Historia bawarki

Tak jak już zostało wspomniane, nazwa bawarki pochodzi od francuskiego napoju. Co jednak wspólnego ma ona z Bawarczykami? Otóż w 1689 roku w Paryżu powstała kawiarnia założona przez Francesca Procopio – Sycylijczyka zamieszkującego te tereny. Według informacji z tamtego okresu, lokal ten szczególnie upodobali sobie książęta bawarscy. Samo określenie herbaty z mlekiem jako bawarki funkcjonuje tylko w Polsce. Anglicy, którzy najbardziej kojarzeni są z tego gatunku napojem, bawarką określają zupełnie inny trunek. Do Polski trafiła ona w 1788 roku (wcześniej niż kawa!) i na samym początku przyrządzano ją jako zieloną herbatę z mlekiem i alkoholem (np. czerwonym winem). Dziś jednak jej przygotowanie jest inne. W Wielkiej Brytanii może być ona parzona na kilka sposobów. Jeden polega na osobnym przygotowaniu mocnego naparu z herbaty w filiżance. W tym czasie do drugiej filiżanki nalewa się mleko i stopniowo zalewa je gorącym napojem. Mleko jest wtedy równomiernie rozgrzane, co sprawia, że się nie ścina. Są jednak tacy, którzy uważają ten sposób za niepoprawny – angielski savoir-vivre jest bowiem jednoznaczny – to mleko wlewa się do herbaty, a nie odwrotnie!

Właściwości bawarki

Bawarka szczególnie popularna była i jest wśród kobiet – wszystko za sprawą jej delikatnego smaku i wyjątkowego aromatu. Jeden ze sposobów jej przygotowania poza mlekiem, uwzględnia także żółtka oraz cukier puder, więc może być ona serwowana także w formie deseru (np. w przepięknie zdobionych filiżankach). Jakie właściwości ma bawarka? Zawiera polifenole, które wpływają m.in. na pracę układu krwionośnego oraz tworzą barierę skutecznie niwelującą rozwój nowotworów. Powszechnie panuje też przekonanie, że wzmaga ona laktację (dlatego tak chętnie polecana była kobietom w ciąży), ale żadne badania nie potwierdziły tego przypuszczenia. Z pewnością herbata z mlekiem jest zdrowa i jej picie od czasu do czasu może korzystnie wpłynąć na nasz organizm. Użyta do jej przygotowania mocna esencja będzie też dobrą alternatywą dla kawy.

Dzbanek do herbaty Florina Leaves-bawarka

Jaką herbatę wybrać do bawarki?

W Wielkiej Brytanii najpowszechniej korzysta się z mieszanek herbat śniadaniowych. Najlepszą propozycją do przygotowania bawarki będzie herbata assam lub ceylon. Aby napój był jeszcze smaczniejszy, można do dzbanka z zaparzaczem wrzucić również kilka liści Earl Greya i połączyć oba napary. Na sam koniec dodać do całości mleko oraz delikatnie posłodzić (np. miodem lub brązowym cukrem). Wskazane jest także dodawanie np. cynamonu czy innych aromatycznych przypraw.

Do przygotowania bawarki mogą Ci się przydać:

  1. Dzbanek z zaparzaczem
  2. Szklanki do herbaty
  3. Dzbanek dwa w jednym

i inne akcesoria z oferty Kawa czy herbata!