Co zrobić z jedzeniem po świętach?

Święta kojarzą nam się nie tylko z rodzinną atmosferą i tradycją obdarowywania się upominkami, ale również z pysznym jedzeniem. Trudno dokładnie zaplanować jego ilość, dlatego stoły najczęściej uginają się pod ciężarem aromatycznych potraw, a w lodówce ledwo starcza miejsca na wszystkie smakołyki. Gdy po świętach wciąż masz mnóstwo jedzenia, nie wyrzucaj go! Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak poradzić sobie z jego nadmiarem.

 

Bezpieczne mrożenie

Mrożenie żywności to sprawdzony sposób na zachowanie świątecznych przysmaków na dłużej. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim schładzaj jedzenie przed umieszczeniem go w zamrażalniku, bo ciepłe dania sprawią, że temperatura innych produktów stanie się znacznie wyższa. Bardzo ważne są też odpowiednio dobrane opakowania – warto zaopatrzyć się w takie, które dostosowane są do niskiej temperatury panującej w zamrażalniku. W tej roli fantastycznie sprawdzi się prostokątny pojemnik Rotho czy okrągły Bormioli Rocco. W tego typu pudełkach najlepiej przechowywać takie dania jak bigos i różnego rodzaju mięsa. Dobrym rozwiązaniem są również strunowe foliowe torebki, w których można umieścić wędliny i sosy, ale trzeba pamiętać o szczelnym zamknięciu każdej z nich. Zamrożone jedzenie powinniśmy spożyć w ciągu miesiąca.

 

pojemniki-do-pakowania-zywnosic

 

Przetwarzanie

 

  • Mięso idealnie wkomponuje się w warzywną sałatkę. Doskonale nada się również jako dodatek do pizzy, wytrawnych omletów albo tarty.
  • Z ryby możesz przyrządzić smaczną pastę do kanapek czy placków tortilla.
  • Z czerstwego pieczywa w prosty sposób powstanie domowa bułka tarta – wystarczy, że włożysz je do blendera bądź maszynki do mięsa i zmielisz.
  • Warzywa i owoce nie mogą zbyt długo leżeć w lodówce – wykorzystaj je do przygotowania koktajlu.
  • Pozostałe kawałki ciasta zmiel lub pokrusz i wykorzystaj jako spód do ciasta albo posypkę do lodowych deserów.

 

 

 

zestaw obiadowy bormioli rocco

 

Podziel się jedzeniem

Dzielenie się jedzeniem z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jeśli wiesz, że nie zdołasz zjeść całego jedzenia w najbliższym czasie, pomyśl o obdarowaniu nim potrzebujących. Istnieje wiele miejsc, które chętnie przyjmą żywnościowe dary. Oto kilka z nich:

 

  • Jadłodzielnie – tę inicjatywę zapoczątkowały kraje zachodnie, wystawiając w różnych punktach miasta wspólne lodówki, do których osoby chcące się dzielić posiłkami, wkładają jedzenie. Foodsharing dotarł już także do Warszawy czy Krakowa.
  • Schronisko dla bezdomnych – w takich miejscach niemalże przez cały rok żywnościowe paczki są bardzo chętnie przyjmowane, a poświąteczny okres to doskonała okazja, żeby wspomóc tego typu placówki.  Nie należy jednak zapominać o dostarczeniu świeżego i dobrze opisanego jedzenia. Zupę przetransportujesz bezpiecznie w słoiku z pałąkowym zamknięciem, a mięsa i dodatki w pojemniku z dwiema odseparowanymi komorami.
  • Akcje społeczne – od kilku lat na portalach społecznościowych organizowane są wydarzenia na rzecz osób potrzebujących. Wiele z nich ma miejsce w okresie poświątecznym – wystarczy zatem śledzić aktualności, dołączyć do jednej z inicjatyw i podzielić się świątecznym jedzeniem.

 

O sposobach radzenia sobie z nadmiarem jedzenia po świętach pisaliśmy też tutaj: Jak przechowywać jedzenie po Świętach?