Upały – jak się przed nimi chronić?

Podwyższone temperatury niejednemu dają się we znaki. Kiedy termometry pokazują ponad 30°C lepiej nie przebywać zbyt długo na słońcu. Może to mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Przegrzanie lub udar słoneczny to dwa poważne zagrożenia, na które jesteśmy wtedy narażeni. Warto więc w porę dowiedzieć się, jak znieść upały.

Nawadnianie i odpowiednia dieta

Nie jest specjalną tajemnicą, że w trakcie upałów powinno spożywać się więcej płynów, niż zazwyczaj. Podczas pocenia organizm pozbywa się wody, co może przyczynić się do znacznego osłabienia. Zalecaną dawką będzie od 2 do 3 litrów płynów. W pierwszej kolejności powinna to być przede wszystkim woda i soki (najlepiej owocowo-warzywne, przygotowywane samemu ze świeżych owoców i warzyw). Nie jest wskazane picie kawy i alkoholu, które zdecydowanie lepiej będzie zastąpić sokiem pomidorowym – to źródło potasu, którego w trakcie pocenia nadmiernie pozbywa się ciało. Smażone i ciężkostrawne potrawy to nie jest dobry wybór na upały. Najlepiej zamienić je na dania złożone głównie z warzyw i owoców. Można także przygotowywać sobie smoothie, które będzie zdrową alternatywą dla zwykłej kolacji. W przyrządzaniu koktajli i soków pomoże nam m.in. blender lub wyciskarka wolnoobrotowa

Schłodzenie mieszkania

W upalne dni trzeba zadbać o to, aby w pomieszczeniach (zwłaszcza w tych, w których się śpi) temperatura nie osiągała ponad 28°C. Dlaczego? Odbija się to na jakości snu – nawet po 8-godzinnym wypoczynku odczuwać będzie się zmęczenie i osłabienie. Oczywiście nie wolno przesadzać z nadmiernym chłodzeniem, ponieważ szybka i gwałtowna zmiana temperatur może skończyć się infekcjami dróg oddechowych lub przeziębieniem. Wentylatory i klimatyzatory w zupełności wystarczą, by odpowiednio schłodzić pokoje – najlepiej włączyć je wieczorem przed snem i w trakcie dnia, kiedy słońce jest najmocniejsze.

Zimne lody i napoje

Choć to jeden z najszybszych i przyjemniejszych sposobów na orzeźwienie i poczucie chłodu, to jednak nie warto przesadzać z ich ilością. Oczywiście nie będzie złym pomysłem wrzucenie do szklanki soku kilku kostek lodu. Natomiast picie wyłącznie mocno mrożonych napojów może skutkować zapaleniem gardła. Lody z kolei należy spożywać w rozsądnych ilościach. Zawsze lepiej połączyć je z innymi dodatkami – świeżymi owocami, niewielką ilością bitej śmietany czy migdałami.

 

Blender kielichowy i rozdrabniacz Botti 2 w 1.