Urządzenia mobilne. Jak od nich odpocząć w wakacje?

Lato to intensywny okres. Wyjeżdża się głównie po to, aby naładować baterie i wypocząć. Najczęściej poza ubraniami i niezbędnymi akcesoriami, do torby podróżnej pakuje się laptopy, tablety i inne urządzenia mobilne. Taki odpoczynek nie jest jednak korzystny, gdyż zazwyczaj kończy się codziennym sprawdzaniem służbowej poczty i odpisywaniem na e-maile od klientów. Dlatego w wakacje warto odpocząć od urządzeń mobilnych. I jak rozpocząć detoks od technologii?

Ustalanie czasu bez smartfona

Jednym z rozwiązań pomagających w cyfrowym odwyku jest zaplanowanie sobie w ciągu dnia kilku godzin, w których nie wolno korzystać ze smartfonów i tabletów. Urządzenia mobilne idą wtedy w odstawkę. Najlepiej, gdy czas ten ustalony jest na godzinę, w której zasiada się do posiłku. Wytrwalsi mogą skorzystać z tego pomysłu w odwrotną stronę – ustalić sobie w ciągu dnia kilka momentów (np. kilkunastominutowych), podczas których można sięgnąć po telefon – jest to jednak zdecydowanie trudniejsza opcja!

Wycieczki i spacery

Wakacje spędza się zazwyczaj w okolicach, które sprzyjają aktywności i spacerom. Zamiast sięgać po telefon czy laptop, lepiej wybrać się z rodziną na spacer, przejażdżkę rowerową po okolicy lub dłuższą wycieczkę do miejsc z rozmaitymi atrakcjami. Czas spędzony na świeżym powietrzu będzie zdecydowanie zdrowszy. Co więcej, podczas tych aktywności nie będzie nawet czasu na to, aby korzystać z cyfrowych technologii.

Relaks

Zamiast po raz setny sprawdzać facebookową tablicę, lepiej wyjść na zewnątrz, usiąść na tarasie lub w ogrodzie i zagłębić się w ciekawej lekturze razem z kubkiem gorącego napoju. Warto w tym celu wyposażyć się w wygodny kubek termiczny, dzięki któremu kawa lub herbata przez dłuższy czas zachowa ciepło. A na chłodniejsze wieczory z pewnością przyda się koc lub ciepły pled do okrycia.

Detoks przed snem

By pozwolić organizmowi na odpoczynek od urządzeń mobilnych, przynajmniej godzinę przed snem powinno się całkowicie zrezygnować ze smartfonów i tabletów. Zapewni to odpowiednie wyciszenie i relaks, dzięki czemu sen okaże się jeszcze bardziej przyjemny.

Unikanie smartfonów na co dzień

Z pewnością cyfrowy detoks także poza wakacjami i okresem urlopowym wpłynie pozytywnie na samopoczucie i zdrowie (a zwłaszcza wzrok). Warto wyrobić w sobie nawyk sięgania po smartfona tylko w sytuacjach, gdy jest to konieczne (a nie np. z powodu nudów). Zamiast siedzieć godzinami na Facebooku czy Instagramie, lepiej wyjść na rower lub pobiegać!