Jaki ekspres do kawy kupić?

Każdy kawoholik marzy o sprzęcie, dzięki któremu będzie mógł we własnym domu zaparzyć taki sam napój, jak w eleganckiej kawiarni. Do wyboru jest kilka rodzajów zaparzaczy, a jednym z najpopularniejszych są z pewnością ekspresy do kawy. Ich różnorodność i liczba może nieco przytłoczyć, dlatego podpowiadamy, jaki ekspres do kawy warto kupić.

 

Ekspres przelewowy

Jest to najprostszy rodzaj ekspresu, ponieważ jego budowa nie jest skomplikowana. Tego rodzaju urządzenia zazwyczaj składają się z płyty grzewczej, filtra, dzbanka oraz pojemnika na kawę. Ich obsługa jest prosta, ponieważ wystarczy włożyć do środka filtr, a następnie wsypać do niego zmieloną kawę. Przed włączeniem ekspresu przelewowego należy wlać do niego również wodę – urządzenie podgrzeje ją do odpowiedniej temperatury, tworząc w ten sposób idealny dla nas napój. Jakie są główne zalety ekspresu przelewowego? Przede wszystkim jest on o wiele tańszy od automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Jednak samo parzenie kawy trwa w nim o wiele dłużej (czasem nawet kilkanaście minut) i zawsze trzeba pamiętać o wymianie papierowego filtra (chyba że urządzenie ma wbudowany filtr – wtedy trzeba go umyć po każdym użyciu).

 

ekspres-do-kawy-botti

 

Ekspres ciśnieniowy

Jest o wiele szybszy od opisanego wyżej ekspresu. Na rynku dostępnych jest kilka jego rodzajów – m.in. półautomatyczny czy automatyczny. Ten ostatni cieszy się największym zainteresowaniem, ponieważ jest najwygodniejszy. Wystarczy wsypać do niego kawę w ziarnach, a resztą zajmie się już samo urządzenie. Ekspres ciśnieniowy sam mieli ziarna oraz dobiera odpowiednią ilość wody i kawy. Najczęściej wyposażone są one także w spieniacze do mleka, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie pysznej i delikatnej mieszanki (np. cappuccino). Ponadto w ofercie spotkać można też ekspresy do kawy na kapsułki. Wystarczy wtedy zadbać o to, by w pojemniku na wodę zawsze była jej odpowiednia ilość. Następnie do urządzenia wkłada się kapsułkę ze zmieloną kawą – cały proces przebiega więc praktycznie bez naszego udziału. Główną wadą, o której wspominają użytkownicy, jest wysoka cena tych urządzeń – w zależności od modelu i jego funkcji, może ona wynosić od 300 zł do nawet kilkunastu tysięcy.

 

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego narzędzia do parzenia kawy nie jest prosty, zwłaszcza że do wyboru jest wiele różnorodnych modeli. Stąd przed zakupem tego najlepszego, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, które ułatwią podjęcie decyzji.

 

  1. Pojemniki – tutaj zwrócić uwagę należy przede wszystkim na ich pojemność. Im większy, tym więcej kawy da się zaparzyć bez dolewania wody czy dosypywania ziaren. Nie można zapominać jednak o tym, że napój ten nie powinien zbyt długo stać w ekspresie, gdyż traci wtedy swój wspaniały aromat.
  2. Ciśnienie – ekspresy automatyczne dzielą się na nisko- i wysokociśnieniowe. Te ostatnie najszybciej zaparzą kawę, ponieważ generują większe ciśnienie (można z ich pomocą zaparzyć napój nawet w 30 sekund!).
  3. Płyta do podgrzewania – jest to funkcja, która przydaje się przeważnie w biurach, ale nie zaszkodzi mieć ją także w domu. Dzięki płycie do podgrzewania kawa zachowa swoją temperaturę przez dłuższy czas.
  4. Moc – zależność podobna, co w przypadku ciśnienia. Im wyższa moc, tym szybsze zaparzanie.
  5. Rozmiar i design – o ile ten pierwszy najczęściej istotny jest z praktycznych powodów, o tyle drugi to oczywiście kwestia gustu. Kupując ekspres, warto rozważyć, ile miejsca jest się w stanie na niego poświęcić i czy faktycznie urządzenie takich gabarytów zmieści się na blacie.
  6. Młynek – ma go każdy ekspres (ciśnieniowy i automatyczny), jednak różni się on w zależności od sposobu mielenia. Dzieli się on na młynek udarowy i żarnowy. Ten ostatni jest najefektywniejszy, gdyż podczas jego pracy nie jest generowana wysoka temperatura.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą ciśnieniowych ekspresów do kawy!