Jaki garnek kupić?

Garnek to element, który jest niezbędny w każdej kuchni. Bez niego nie mogą powstać uwielbiane przez Polaków smakołyki jak rosół z kury, czerwony barszcz, a także dania makaronowe i ryżowe. Jednak, aby to kuchenne naczynie spełniało swoją funkcję przez bardzo długi czas, konieczne są przemyślane zakupy. W najnowszym wpisie prześwietlamy popularne garnki i podpowiadamy, w które z nich warto zainwestować.

Garnki emaliowane

Garnki z powłoką emaliowaną takie jak Emalia Polska Pleszew Floris, Emalia Polska Pleszew Kucharz Pyza, czy Emalia Polska Pleszew Sweet Home. Od dekad cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na rodzimym rynku. Zdecydowała o tym stosunkowo niska cena. Warto jednak zauważyć, że nie tylko ona jest zaletą tego typu produktów. Jest nią przede wszystkim emalia, czyli mieszanka sproszkowanych minerałów (np. gliny, piasku), topników i kolorowych pigmentów. Jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Dodatkowo wykazuje dużą odporność na wysokie temperatury i ma właściwości antybakteryjne. Garnki emaliowane wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Ich mycie powinno być dokładne, ale jednocześnie bardzo delikatne, bo łatwo je zarysować.

Garnki ze stali nierdzewnej

Coraz popularniejsze są ostatnio także garnki wykonane ze stali nierdzewnej. W sklepie ZasmakujRadości.pl można znaleźć nie tylko całe komplety jak Florina Indigo, Florina Anter. Znajdą się także garnki pojedyncze, np. garnek do gotowania na parze Florina Divapore i garnek Florina Mario do mleka z wylewką. Jakie są ich plusy? Na pewno trwałość. Dzięki grubym ściankom są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Do tego się nie odkształcają. Wśród zalet można wymienić też brak tendencji do korozji i możliwość używania, np. w kuchenkach mikrofalowych. Warto jednak mieć na uwadze to, że stal słabo przewodzi ciepło. Na gotowanie w garnkach ze stali nierdzewnej trzeba zarezerwować nieco więcej czasu.

Garnki aluminiowe

Jeszcze kilka lat temu Polacy masowo wyrzucali garnki aluminiowe, uznając je za szkodliwe za zdrowia. Nowoczesne naczynia wykonane z aluminium, m.in. garnki Florina Toscana czy Florina Lava Stone są w pełni bezpieczne. Wszystko dzięki specjalnym powłokom, które ochraniają je przed wydzielaniem potencjalnie groźnych substancji. Oprócz tego garnki aluminiowe świetnie przewodzą ciepło, nadają się do piekarników, a produkty z ZasmakujRadości.pl można też używać na różnego rodzaju kuchenkach i płytach indukcyjnych.