Wiosenne porządki

Wiosna to nie tylko czas metamorfoz i wymiany garderoby na tę lżejszą i przewiewniejszą, ale też najlepszy moment na odświeżenie domu. Po zimowym letargu przyszła pora na generalne sprzątanie i wprowadzenie zasad, dzięki którym pomieszczenia staną się czystsze i zapanuje w nich porządek.

Wybierz dzień na generalne porządki

Jaka jest najważniejsza zasada dbania o dom? Przede wszystkim regularność. Dlatego najlepiej ustalić z domownikami harmonogram (tak, w sprzątaniu biorą udział wszyscy, a nie tylko mama!) i wybrać dzień na porządki. Nie oznacza to, że nasze cztery ściany powinniśmy sprzątać tylko raz w tygodniu. Przynajmniej 3 razy w tygodniu trzeba dokładnie odkurzać pomieszczenia, a nie rzadziej niż co 2-3 dzień należy ścierać kurze (w domu zamieszkałym przez alergików niezbędne będzie codzienne wykonywanie tej czynności).

Nie pozwalaj sobie na bałagan

Sprzątanie sprzątaniu nierówne. Zdecydowanie łatwiej doprowadzić mieszkanie do porządku, gdy nie walają się po nim niepotrzebne rzeczy. Bałagan i ogólny rozgardiasz mogą wydłużyć porządkowanie sypialni czy łazienki nawet o kilka kwadransów. Jak więc go uniknąć? Kluczem jest dokładny „lifting” szafy – i to nie tylko tej z ciuchami, ale także kuchennego kredensu czy szafki w łazience. Najczęstszym powodem gromadzenia się sterty zbędnych ubrań czy dziecięcych zabawek jest po prostu ich nadmiar. Po pierwsze, zacznij od pozbycia się tych w najgorszym stanie. Po drugie, staraj się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Pamiętaj, że nawet tę najmniejszą można dobrze zagospodarować. Wystarczy zainwestować w pakowne pojemniki i skrzynie oraz szuflady nastawne, które można schować, np. pod łóżko lub zbudować za ich pomocą dodatkową półkę.

Wykorzystuj domowe sposoby czyszczenia

Nawet najbardziej systematyczne sprzątanie nie sprawi, że w domu zapanuje porządek. Niezwykle istotnym elementem będzie sposób w jaki się to robi. Chcesz zaoszczędzić czas? Zawsze dokładnie myj i usuwaj powstałe plamy oraz dbaj o czystość nawet najmniejszych elementów wyposażenia domu. Nawarstwiający się brud nie tylko utrudni ci sprzątanie, ale też spowoduje, że dom będzie mniej estetyczny. Masz kilka urządzeń, które wymagają odświeżenia? A może chcesz się pozbyć zabrudzeń z kamienia i rdzy w łazience? W sklepach dostępnych jest wiele środków czystości, ale czasami warto postawić na domowe sposoby, które na pewno ułatwią sprzątanie i będą bezpieczniejsze dla zdrowia.

Domowe sposoby na pozbycie się lub uniknięcie trudnych do usunięcia zabrudzeń:

  1. Ocet na smugi na oknach – najlepszym trikiem na błyszczące okna jest umycie ich wodą z dodatkiem octu (w proporcji 1:1). Być może zapach nie będzie do końca przyjemny, ale dla tak czystych okien warto się poświęcić!
  2. Soda oczyszczona na fugi – fugi w łazience pokryły się mało estetyczną szarością? Wystarczy umyć je niewielką ilością wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Będą jak nowe!
  3. Folia aluminiowa na kuchenkę – nie ma nic gorszego niż szorowanie kuchenki po gotowaniu. Zwłaszcza gdy pojawiły się na niej przypalenia. Aby tego uniknąć, przed dłuższym gotowaniem warto pokryć ją folią aluminiową, a czas zaoszczędzony na mycie wykorzystać na relaks.
  4. Sól na rdze na blachach – lekko zużyte blachy można odświeżyć poprzez pozbycie się rdzy. Jak to zrobić? Pomocna będzie sól. Blachy wystarczy posypać solą, zalać odrobiną wody i wsadzić na 10 minut do rozgrzanego piekarnika.
  5. Mąka ziemniaczana na tłuste plamy – ścierki kuchenne mimo prania w wysokich temperaturach nadal mają tłuste plamy? Następnym razem przed włożeniem poplamionych tekstyliów kuchennych wetrzyj w plamy mąkę ziemniaczaną.