Na co zwrócić uwagę wybierając koc?

Może ogrzewać w chłodne wieczory, pełnić funkcję dekoracyjną lub być narzutą na łóżko. Koc odgrywa różną rolę w zależności od potrzeb. Toteż warto dobrze zastanowić się nad jego wyborem, by później nie być rozczarowanym. Wiele osób przede wszystkim zwraca uwagę na cenę czy kolor. Jest kilka innych czynników, na które także trzeba zwrócić uwagę.

Jaki wybrać materiał?

Pierwszym ważnym kryterium jest materiał, z jakiego wykonano koc. Najpopularniejsze to bawełna, akryl, wełna i polar – każdy charakteryzuje się innymi właściwościami. Bawełna najczęściej łączona jest z akrylem (tzw. koce żakardowe). Daje to nie tylko wyjątkowo estetyczny produkt, ale także wytrzymały. Koce żakardowe są miękkie oraz wyjątkowo lekkie. Najczęściej służą, jako kocyki dla dzieci. Ze względu na swoje unikatowe wzory często wykorzystywane są jako narzuta na łóżko. Z kolei koce wełniane wykazują szereg pozytywnych właściwości dla zdrowia. Po pierwsze, wełna eliminuje jony dodatnie (odpowiadające m.in. za migrenę, czy senność). Po drugie, skutecznie ogrzewa ciało, co pomaga przy reumatyzmie, chorobach nerek i schorzeniach układu moczowego. Natomiast koce polarowe są idealne dla alergików, gdyż nie uczulają (w przeciwieństwie do wełny!). Przy tym są delikatne i miękkie. Co więcej, łatwo utrzymać je w czystości, a przykryte ciało może pod nimi oddychać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie bez znaczenia będą również inne czynniki. Jednym z nich jest gramatura, czyli ciężar jednego metra kwadratowego wyrażony w gramach. Im większa gramatura, tym cięższy i grubszy będzie koc. Dlatego w zależności od potrzeb warto zwracać na ten parametr uwagę. Na zimne wieczory sprawdzą się pledy o wysokiej gramaturze, gdyż będą ciepłe. Z kolei, jako narzuta najlepiej posłuży koc z niską gramaturą, ponieważ zapewni to pościeli lepszą przepuszczalność powietrza. Sama wielkość też nie jest bez znaczenia. Za duże koce to często problem z ich przechowywaniem, a z kolei zbyt małe mogą nie wystarczać np. w chłodne dni. Warto zastanowić się także nad wykończeniem – grube i widoczne przeszycie sprawi, że koc nie będzie się pruł, a z kolei zakończony frędzlami, nie będzie się strzępił na krawędziach. Cena to kolejne kryterium, ale nie powinno zapominać się o tym, że tanie, marketowe koce (np. za 10 zł) nie dadzą nam upragnionego ciepła.

Gdzie najlepiej kupić koc?

Z pewnością wiele osób kupuje koce wyłącznie w sklepach stacjonarnych, ale o wiele lepszym rozwiązaniem będą sklepy internetowe. Po pierwsze, zawsze jest tam większy wybór, gdyż asortyment nie jest uzależniony od wielkości magazynu, a po drugie, wszystkie niezbędne informacje są podane od razu przy produkcie. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, a daje takie same efekty, co tradycyjne zakupy. Ponadto można wybierać spośród szerokiej oferty koców w różnych wzorach i kolorach.