Pies w czasie upałów

W tym roku upały dały się we znaki wszystkim. Również czworonożnym ulubieńcom – psom. Aby pies mógł spędzić lato bezpiecznie, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Twój zwierzak wyjątkowo źle znosi wysokie temperatury? Chcesz pomóc mu przetrwać wyjątkowo męczącą aurę? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Woda, woda i jeszcze raz woda

Pies, podobnie jak człowiek, bardzo szybko się odwadnia. Dlatego zadaniem każdego psiego opiekuna jest dostarczanie mu odpowiedniej ilości wody. Ile psy powinny jej wypijać? Nie ma jednej, uniwersalnej miary. Przyjęło się jednak, że na każdy kilogram zwierzęcego ciałka powinno być to min. 50 ml. Kluczowe znaczenie będzie miał też dobór miski. Latem najlepiej sprawdzają się metalowe takie jak marki Rotho, w których woda zachowa swoją nieco niższą temperaturę na dłużej. Przyda się też specjalny przenośny zestaw butelka+miska, który będzie nieoceniony w czasie spacerów.

Krótsze spacery

A skoro o spacerach mowa, to je też należy wziąć pod lupę. W czasie upalnych dni długie godziny spędzone na słońcu zwiększają ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Jest on niezwykle groźny nie tylko dla ludzi, ale także dla psów. Dlatego w gorące okresy najlepiej wydłużyć poranne i wieczorne spacery, a zrezygnować z kilkudziesięcio minutowych wędrówek między 12 a 18.

Lekkostrawna dieta

Problemy żołądkowo-jelitowe są niezwykle groźne w czasie upałów. Nie tylko znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale mogą być też przyczyną odwodnienia. Podobnie dzieje się w przypadku psów. Jak tego uniknąć? Pod żadnym pozorem nie wolno przekarmiać zwierzaków – zalecana jest lekkostrawna dieta, najlepiej po konsultacji z weterynarzem.

 

Przykazania dla opiekunów psów w czasie upałów:

  1. Unikaj spacerów po betonowych drogach – nagrzany beton może oparzyć psie opuszki!
  2. Nie tylko opuszki są narażone na poparzenia słoneczne – pies krótkowłosy lub pozbawiony sierści też może się poparzyć. Zapytaj weterynarza o specjalne kremy z filtrem UV dla psów!
  3. Wybierasz się na wakacje z psem? Pamiętaj o transporterze! I pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w nagrzanym samochodzie!
  4. Uważaj na zacienione łąki i lasy – mogą czaić się w nich przenoszące groźne choroby kleszcze!

Zabieraj wodÄ™ i miskÄ™ na spacery!