Jajka na miękko, czy jajka na twardo?

Jajka to produkty, bez których ciężko się obejść w prawie każdej kuchni. Oprócz tego, że są niezwykle przydatne, są również zdrowe.

Jajka. Co z tym jajkiem?

Jajko to bardzo kontrowersyjny produkt. W jednym okresie naukowcy twierdzą, że są niezdrowe, w innym, że zdrowe. Właściwie należy działać przy nich zdroworozsądkowo i jeść z umiarem, ale jeść i nie bać się ich jak ognia piekielnego.

W latach 70. naukowcy dopatrywali się winy żółtka w podniesionym poziomie cholesterolu, jednak postanowili po jakimś czasie odejść od tej teorii. Uznano, że jajka są zdrowe i można je jeść, jeśli jest się zdrowym człowiekiem mającym na nie ochotę. Oczywiście nie objadamy się nimi hurtowo, bo to nie służy przy żadnym z produktów spożywczych.

Powrót do szkoły zasmakujradosci.pl

Jajko – właściwości

Źródło pełnowartościowego białka

Jajka to potężna, jak na taki mały produkt, dawka pełnowartościowego białka. Uznano je za wzór w wyznaczaniu proporcji aminokwasów w produktach, ponieważ zawiera ono wszystkie możliwe aminokwasy.

W białku jaja jest mniej białka, niż w żółtku. Ciekawe, prawda?

Jajka to również wspaniałe źródło witaminy A, witamin z grupy B E, D i K, a także fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, selenu.

Działa świetnie na nasz wzrok. W żółtku znajduje się luteina, która chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, a także zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawia widzenie.

Oznaczenia na skorupkach jaj, mówią wiele o sposobie ich hodowli

  • 0 – chów ekologiczny
  • 1 – hodowla z wolnym wybiegiem na świeżym powietrzu
  • 2 – chów ściółkowy
  • 3 – chów klatkowy

Jajko na miękko, czy jajko na twardo? Ile gotować jajko?

Ugotowane na twardo jest bardziej ciężkostrawne niż to ugotowane na miękko. Zatem spójrzmy jak długo powinniśmy gotować jajko, aby uzyskać pożądany efekt.

Na miękko

Jajka gotujemy od 2 do 4 minut. Pamiętajmy, że należy je włożyć do gorącej wody, a także ich wielkość będzie bardzo uzależniała czas, w którym jajko ugotuje się do pożądanego efektu. Jeżeli wyjmiemy jajko po 2 minutach, żółtko pozostanie całkowicie płynne, możliwe że nawet niewielka część białka również pozostanie płynna. Gotując jajka 4 minuty, białko będzie ścięte, a otoczka żółtka zacznie się lekko ścinać.

Na twardo

Gotujemy od 6 do 10 minut. Im dłużej gotujemy jajko, tym więcej wartości odżywczych tracimy bezpowrotnie. Ryzykujemy również tym, że przegotujemy jajko. Wówczas wokół żółtka utworzy się ciemna obwódka, ponieważ uwolnią się związki siarki.

Talerz do jaj Florina Premium zasmakujradosci.pl

Talerz do jaj Florina Premium

Faszerowane jajka znakomicie pasują do wielu domowych imprez, dlatego talerz do jaj przyda się nie tylko podczas świąt wielkanocnych. Zmieścisz w nich 12 jaj, lub 6, w zależności od tego w jakiej formie będziesz je podawać. Talerz ma 26 cm średnicy i pięknie prezentuje się w każdej aranżacji, ze względu na swój neutralny design.

Wewnątrz talerza znajduje się wgłębienie o średnicy 13 cm, do którego możesz włożyć co tylko zechcesz. Może to być na przykład świeży posiekany szczypiorek, czy natka pietruszki, a także szereg innych dodatków pasujących do podawanych przez Ciebie jaj.

Jeżeli podajesz w nich całe ugotowane jaja, na przykład Wielkanocą, kiedy jaja są pięknie ozdobione, wewnętrzny talerz może okazać się wspaniałym miejscem na skorupki, które możesz później wykorzystać w swoim ogrodzie.

Przeczytaj Potrawy wielkanocne – śniadanie wielkanocne

Krajalnica do jajek Florina Smart

Doskonale wyprofilowane urządzenie, które znane jest już w wielu kuchniach. Produkt ten zyskał kilka udoskonaleń, dzięki czemu stara, znana wszystkim krajalnica do jajek jest lepiej wyprofilowana, ma dodane antypoślizgowe nóżki, które nie pozwalają na bezwiedne ślizganie się po blacie.

Krajalnica ta pokroi również miękkie warzywa, które możesz użyć do sałatki.

Krajalnica do jajek Florina Smart zasmakujradosci.pl
Kieliszek do jaj Florina zasmakujradosci.pl.PL

Kieliszek do jaj Florina stópki

Ciekawy kieliszek do jaj, wykonany z ponadczasowej porcelany. Możesz podawać w nim doskonale ugotowane jajka na miękko z odrobioną domowego majonezu.

Kieliszek taki pasuje zarówno na codzienne domowe śniadanie, jak i na śniadanie podczas świąt wielkiej nocy. Możesz go postawić na stole, zaaranżowanym jak tylko zechcesz. Jego lekki, nierzucający się w oczy kolor sprawi, że nie nie przyćmi on żadnej dekoracji.

Patelnia Florina Jagoda do jaj

Patelnia, o jakiej marzy niejeden wielbiciel jaj sadzonych. Świetne lekkie, aluminiowe naczynie do smażenia jak o średnicy 26 cm. Możesz przygotować na raz aż 4 jajka sadzone o idealnych kształtach. Pożywne śniadanie, które na niej przygotujesz, sprawi że cały dzień będzie udany, bo dobre śniadanie to podstawa udanego dnia.

Powłoka jaką została pokryta patelnia powoduje nieprzyklejanie się potraw do powierzchni. Można ją używać na każdego typu kuchence. Dodatkową jej zaletą jest szybkie nagrzewanie się, dzięki czemu zaoszczędzisz na rachunkach.

Patelnia do jaj zasmakujradosci.pl
Trzepaczka do ubijania jaj Florina Smart Multi zasmakujradosci.pl

Trzepaczka ubijak do jaj Florina Smart-Multi

Trzepaczka została wykonana z nylonu i jest bezpieczna w kontakcie z każdym typem powłok, jakie pokrywają naczynia. Można ją myć w zmywarce. Jej uchwyt sprawia, że dobrze i pewnie leży w dłoni, co jest niezwykle ważne, bo wykonuje się nią zazwyczaj energiczne ruchy.

Talerz do jaj Florina Modern

Piękny biały talerz do jaj, imitujący papierową wytłoczkę. Doskonale spisze się w każdej aranżacji stołu.

Jego wymiary to 10 x 15 cm.

Talerz można myć w zmywarce, ale dzięki gładkiej powierzchni, z powodzeniem umyjesz je również ręcznie, bez jakiegokolwiek problemu.

talerz do jaj zasmakujradosci.pl

Co najczęściej przygotowujemy z jajek?

Najczęściej jajka wchodzą w skład śniadań. Przyrządzamy z nich jajka na twardo, jajka na miękko, jajecznice, omlety, jajka w koszulkach, a także jajka sadzone.

Są one również bazą do przyrządzenia domowego majonezu, sosu holenderskiego, kremu angielskiego, czy lemon curd.

Bez jajek nie udałby się również biszkopt, a pączki nie miałyby tak cudownego smaku i puszystości.

Jajka to podstawa jednych z dwóch najważniejszych świąt obchodzonych w Polsce.

Przygotowuje się z nich również doskonały kogel-mogel, który jest smakiem naszego dzieciństwa.

Szakszuka z makaronem zasmakujradosci.pl

Szakszuka z makaronem

Składniki:

  • 2 szklanki ugotowanego makaronu
  • ćwiartka czerwonej papryki
  • 1 pętko kiełbasy
  • pół czerwonej cebuli
  • 1/2 szklanki utartego wędzonego sera
  • 4 jaja
  • szczypiorek
  • 2 łyżki oliwy
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Na patelni rozgrzej oliwę.
  2. Dodaj na patelnię cebulę pokrojoną w kosteczkę, paprykę pokrojoną w kosteczkę oraz kiełbasę pokrojoną w plasterki. Przesmaż wszystko z odrobiną soli.
  3. Kiedy dodatki do szakszuki zaczynają się rumienić. Dodaj na patelnię makaron i przez chwilę go podgrzej.
  4. Do makaronu dodaj ser, sól i pieprz. Całość dokładnie wymieszaj i wygładź powierzchnię. Smaż tak przygotowany podkład do szakszuki przez około 1 minutę, aby ser związał wszystko.
  5. W makaronie zrób 4 miejsca na jajka i je tam wbij.
  6. Przykryj patelnię pokrywką i smaż do momentu, aż białka jaj się zetną, ale żółtko wciąż pozostanie płynne.
  7. Szakszukę z makaronem podawaj posypaną szczypiorkiem.

Puszysty placek z cebulą i szynką

Składniki:
Ciasto:
  • 350 g mąki pszennej
  • 20 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 80 g roztopionego masła
  • 300 ml ciepłego mleka
Sos:
  • 2 jajka
  • 1 łyżka jogurtu greckiego
  • sól, pieprz
Dodatki:
  • 4 czerwone cebule
  • 200 g szynki wędzonej
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka cukru
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Drożdże rozpuść w ciepłym mleku z dodatkiem cukru.
  2. Do miski wsyp mąkę i wymieszaj ją z solą. Dodaj do nich rozpuszczone masło i rozrobione drożdże.
  3. Wyrób ciasto i odłóż je do podwojenia objętości.
  4. Na patelni rozgrzej oliwę i wrzuć na nią czerwoną cebulę pokrojoną w półplasterki. Na patelnię dodaj również sól i cukier. Powoli karmelizuj cebulkę. Kiedy ta stanie się już miękka na patelnię dorzuć szynkę pokrojoną w kosteczkę oraz pieprz. Całość chwilę podsmażaj i odstaw do wystygnięcia.
  5. Jajka zmiksuj z łyżką jogurtu, solą i pieprzem.
  6. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia. Na papierze rozsmaruj ciasto, bo jest ono dość rzadkie i wałkowanie mija się z celem.
  7. Na ciasto wylej rozbełtane jajka i rozsmaruj po całości.
  8. Następnie rozłóż cebulę usmażoną z szynką. Tak przygotowany placek z cebulą i szynką odstaw na około 15 minut do podrośnięcia.
  9. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni przez 30 minut.
placek z warzywami zasmakujradosci.pl