Jak przygotować grzane wino?

Sezon jesienno-zimowy to idealny czas na przygotowanie domowego grzańca. Gdy słupki rtęci zaczynają pokazywać coraz niższe temperatury, grzane wino pozwoli się zrelaksować i rozgrzać. Nie ma na nie uniwersalnej receptury, ale warto pamiętać o przyprawach, dzięki którym zyska swój niepowtarzalny aromat i smak.

 

 

Przyprawy do grzańców

Mimo że nie ma jednego przepisu na idealne grzane wino, bo ilu jego amatorów, tyle odrębnych receptur, to nie należy zapominać o kilku obowiązkowych dodatkach. Najważniejsze są goździki, które odpowiadają za charakterystyczny korzenny aromat i lekko wyczuwalne piekące nuty. Przełamaniu ich ostrego smaku służy słodki cynamon. Niezastąpiony okazuje się również imbir potęgujący właściwości rozgrzewające. Pozostałe dodatki, takie jak wanilia, czarny pieprz czy gałka muszkatołowa to kwestia indywidualnych preferencji smakowych.

 

Jaki rodzaj wina?

Grzaniec wielu osobom kojarzy się z czerwonym winem. Nic w tym dziwnego, bo jest to najbardziej rozpowszechniona forma tego trunku. Do jego przygotowania nada się niemal każdy rodzaj – począwszy od win słodkich, przez półsłodkie i słodkie, a skończywszy na wytrawnych. W przypadku tych ostatnich warto pamiętać o dosłodzeniu napoju miodem lub cukrem. Należy jednak dodać, że równie aromatycznego i smacznego grzańca można przygotować na bazie białego wina. Taki napój jest lżejszy, bardziej orzeźwiający i doskonale komponuje się z sezonowymi sokami owocowymi.

 

 

Przygotowanie klasycznego grzańca

 

Składniki

1 litr wina, 1 łyżeczka cynamonu, 15 goździków, 1 pomarańcza, 1 laska wanilii.

 

Wykonanie

Wino podgrzewaj z cynamonem, goździkami i wanilią (pamiętaj, żeby go nie zagotować!). Pomarańczę pokrój w plastry i wrzuć do garnka z winem.

 

Jak podawać grzane wino?

Wybierając odpowiednie naczynia, trzeba zadbać o to, aby były one wykonane z grubszego szkła. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć pęknięć i zapobiegnie szybkiemu wystygnięciu napoju. W tej roli doskonale sprawdzą się: szklanki termiczne, szklanki do soków czy wysokie szklanki. Aby twój grzaniec prezentował się na stole elegancko, warto zaopatrzyć się w karafkę lub dzbanek.

 

5 niezwykłych właściwości grzanego wina

Jego lecznicze właściwości są już dziś trochę zapomniane. Grzańca – szczególnie w okresie jesienno-zimowym – można kupić w wielu restauracjach i pubach, bo działa odprężająco i rozgrzewająco. Ma on jednak o wiele więcej walorów.

Oto kilka z nich:

 

  1. Grzaniec z dodatkiem miodu leczy przeziębienie i katar.
  2. Pomaga w walce z bezsennością.
  3. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi.
  4. Poprawia krążenie krwi.
  5. Wzmacnia i chroni serce.

Zajrzyj koniecznie: Jak dobrać kieliszki do wina?