Jak zrobić ogórki małosolne?

Sezon na ogórki małosolne można uznać za rozpoczęty. Czerwiec i zbliżające się lato to doskonała pora, aby regularnie przyrządzać te chrupiące i aromatyczne smakołyki. Świetnie sprawdzają się jako składnik sałatek i surówek oraz dodatek do kanapek. Ich przygotowanie jest bardzo łatwe i zajmuje niewiele czasu. Dlatego warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się, jak odpowiednio przyrządzić ogórki małosolne.

 

Wybór, przygotowanie składników i dobór ogórków.

Dobór odpowiednich ogórków jest ważny – lepiej zapłacić więcej, ale mieć je ze sprawdzonego źródła. Zamiast kupować warzywa w supermarkecie, korzystniej będzie wybrać te z oferty rolników. Sprzedają oni swoje uprawy na pobliskich straganach i miejskich ryneczkach. Gdy już nabędzie się pożądaną ilość ogórków, warto przed ich przygotowaniem zamoczyć je w zimnej wodzie i zostawić na jakiś czas. Poza młodymi ogórkami gruntowymi potrzebnych będzie jeszcze kilka niezbędnych składników. Cały proces nie obejdzie się bez kopru włoskiego, a dokładniej jego baldachu, liści chrzanu, czosnku i soli. Istotne są również słoiki, w których będą kisić się warzywa. Doskonale sprawdzają się wersje z uszczelką i pałąkowym zamknięciem. Do przechowywanych w środku produktów nie dociera tlen, dzięki czemu szybciej uzyskują pożądany smak.

 

Słoik do ogórków z klamrą

 

Przygotowanie ogórków.

Umyte wcześniej ogórki należy dokładnie osuszyć. W zależności od tego, jak dużo zamierza się ich wykorzystać, trzeba dobrać odpowiednią liczbę słoików. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór słoików o różnych pojemnościach – większe np. do 4 litrów i mniejsze. Na ich dnie układa się część dodatków – koper, pokrojony czosnek i liście chrzanu.

Zawsze można dodać też kilka listków laurowych czy ziarenek ziela angielskiego. Następnie ogórki wkłada się pionowo, co pozwoli na umieszczenie jak największej ich liczby w słoiku.

Dalej w kolejności należy wrzucić pozostałe składniki. Całość zalać zalewą z solą (to, ile potrzebne będzie zalewy, zależy od ilości ogórków). Na 1 litr wody należy dodać łyżkę soli.

 

Czas oczekiwania

Zaletą ogórków małosolnych jest to, że nie trzeba długo czekać na to, aż będą gotowe. Zazwyczaj wystarczą od 1 do 2 dni. Zależy to też od kilku czynników – temperatury i miejsca, w jakim zostaną pozostawione.

Ogórki małosolne najlepiej czuć będą się w miejscu zacienionym i ciepłym. Pamiętać należy jednak, że tylko w szczelnym słoiku nasze przetwory zachowają swój smak i aromat.