Szparagi – jak je przygotować?

Szparagi – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Co z tymi szparagami?

Mówiąc szparagi, mamy na myśli zarówno szparagi zielone, jak i szparagi białe. Ich sezon rozpoczyna się w połowie kwietnia, kiedy zaczynają wychodzić z ziemi po zimie, a kończy w ostatnich dniach czerwca. Tyle w nich podobieństw, co i różnic. Zarówno te białe, jak i zielone mają swoich zwolenników, a także przeciwników. Jest to związane tylko z kolorem? Czy może różnica w przygotowaniu i smaku jest tak wielka, że szparag, szparagowi nierówny?

Z pewnością macie już wyrobione zdanie o szparagach. A może są osoby, które jeszcze nigdy ich nie próbowały?

Niezależnie od tego, czy jesteście wyjadaczami w dziedzinie szparagów, czy są one dla Was zupełnie nieznanym zakątkiem kuchni, postaram się dodać od siebie coś, co Was zainteresuje.

Przede wszystkim, zachęcam do wypróbowania ich smaku. Można je przyrządzić na wiele różnych sposobów. Mogą Wam nie smakować grillowane szparagi, ale zupa może okazać się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.

zielone szparagi zasmakujradosci.pl

Baw się szparagami w kuchni

Szparagi zielone, czy szparagi białe – które wybrać?

Wiecie, że niezależnie od tego, jaki kolor przypadnie Wam do gustu, czy będą to szparagi białe, czy zielone, grube czy cienkie, są to tak naprawdę jedne i te same warzywa? Wszystko zależy od sposobu ich uprawy. Białe są po prostu przysypane w kopczykach, aby nie mogły się zazielenić, mają one mocniejszy smak, a ich skórka jest twardsza. Zielone są delikatniejsze w smaku, a ich skórka nie jest łykowata, dzięki czemu nie trzeba ich obierać.

Po zerwaniu nie umierają, ale z czasem robią się twardsze, łykowate i bardziej suche. Najlepsze szparagi, to te, które zostały zerwane nie dłużej niż 24 godziny wcześniej. Świeże, aż strzelają sokiem, są niezwykle soczyste i smaczne.

Jak ugotować szparagi?

Gotowanie szparagów – bułka z masłem, czy twardy orzech do zgryzienia?

Dla początkującej osoby może okazać się to nie lada wyzwaniem. Aby przygotować je w jak najlepszy sposób, potrzeba niezwykłej precyzji i odrobiny wiedzy, którą podczas tych kilku minut obróbki termicznej należy wykorzystać w stu procentach.

Przed gotowaniem, należy je odpowiednio przygotować. Najpierw je myjemy, później odłamujemy zdrewniałe końcówki. Aby odłamać zdrewniałe końcówki, wystarczy je ugiąć i same złamią się w odpowiednim miejscu. Końcówek nie należy wyrzucać. Świetnie nadają się do zupy, wystarczy przetrzeć je przez sito i wydobyć z nich wszystko, co najlepsze.

Świeże szparagi należy gotować na parze przez około 4 minuty lub w osolonej wodzie przez około 3 minuty. Gotując szparagi w wysokim garnku, trzeba uważać, aby główki były nad wodą i właściwie tylko podlegały działaniu gorącej pary. Są to najbardziej delikatne części szparagów i zarazem najlepsze w smaku.

Młode i cienkie zielone szparagi nie wymagają obierania, natomiast jeśli są grube, mimo że zielone, należy je obrać obieraczką do warzyw, do połowy ich długości. Białe szparagi po odłamaniu końców należy obrać po same główki. Białe szparagi są zazwyczaj dużo grubsze niż zielone.

Szparagi bardzo łatwo przegotować, zupełnie jak makaron. Po odcedzeniu z gorącej wody skumulowane w nich ciepło powoduje, że jeszcze chwilę nabierają miękkości. Warto po odcedzeniu przełożyć je do bardzo zimnej wody, a nawet do wody z kostkami lodu.

Odpowiednie gotowanie szparagów sprawi, że uzyskacie chrupiące i jędrne szparagi w pięknym zielonym kolorze (oczywiście tylko wtedy, jeżeli gotowaliście zielone szparagi, bo białe podczas gotowania nie staną się zielone).

Drugim sposobem na przygotowanie szparagów jest ich grillowanie. Szparagi posmaruj oliwą i grilluj. W domu są dwa możliwe sposoby na grillowanie:

Trzecią opcją jest upieczenie ich w piekarniku, zazwyczaj w towarzystwie boczku, lub cienko pokrojonej szynki. Pieczemy je przez 11 minut w 220 stopniach C.

Czwartym sposobem jest po prostu zjedzenie ich na surowo. Próbowaliście?

białe szparagi w szkalnce zasmakujradosci.pl

Co kryją w sobie szparagi?

To niskokaloryczne warzywa bylinowe. Ich prawidłowa nazwa to szparag lekarski. Są doskonałym źródłem kwasu foliowego, dlatego są tak bardzo polecane dla kobiet planujących ciążę. Ponadto bogate w witaminy A, C i E, wapń, fosfor i potas. Stosowane są często w diecie odchudzającej ze względu na swoją niską kaloryczność, a także ze względu na dużą zawartość wody. Szparagi w 100 g mają zaledwie 22 kcal.

Świetnie działają na układ moczowy. Ich moczopędne działanie sprawia, że przebieg infekcji dróg moczowych, może okazać się łagodniejszy, a objawy szybciej zażegnane. Zaleca się oprócz jedzenia szparagów, wypijanie wody po ich gotowaniu.

Szparagi okazują się niezwykłym warzywem dla naszych oczu. Zawarty w nich beta-karoten wspomaga pracę naszego wzroku, a także zmniejsza ryzyko utraty wzroku w starszym wieku.

Szparagi ze względu na dużą zawartość potasu są doskonałe na nasze serce. Usprawniają działanie układu krwionośnego, a ponadto obniżają poziom złego cholesterolu.

Szparagi w kuchni

Makaron z faszerowaną cukinią i szparagami

Składniki:

  • 1/2 opakowania makaronu kokardki
  • 10 pomidorków koktajlowych
  • pęczek zielonych szparagów
  • kilkanaście plasterków boczku wędzonego, parzonego lub surowego
  • 2 małe cukinie
  • 2 brązowe pieczarki
  • 1 biała cebula
  • 1/2 ząbka czosnku
  • kilka listków rukoli
  • 2 gałązki natki pietruszki
  • 2 łyżki oleju kokosowego
  • 3 plasterki sera gouda
  • sól himalajska
  • czarny pieprz

Przygotowanie:

  1. Szparagi umyj, odłam zdrewniałe końcówki i gotuj w osolonej wodzie al dente.
  2. Szparagi po kolei zawiń w plastry boczku i usmaż na suchej patelni z obydwu stron na rumiano. Tłuszczu z patelni nie wylewaj, jeszcze się przyda.
  3. Cukinie pokrój wzdłuż i łyżką wydrąż środki. Miąższu nie wyrzucaj.
  4. Cebulę pokrój w małą kosteczkę i podsmaż na oleju kokosowym. Następnie dodaj do niej drobno posiekany czosnek, pieczarki pokrojone w kosteczkę, a także posiekany miąższ z cukinii. Wszystko dopraw solą i pieprzem i smaż, aż cała ewentualna woda odparuje. Na koniec, już bez podsmażania dodaj do farszu drobno posiekane listki rukoli, nada to farszowi ostrości i świeżości.
  5. Wcześniej wydrążone cukinie napełnij farszem. Na patelni z grubym dnem ułóż nafaszerowane cukinie, farszem do góry, a także wlej odrobinę wody pomiędzy cukinie. Zakryj pokrywką i duś na wolnym ogniu do miękkości, potrwa to około 3-5 minut. Pod koniec na cukiniach ułóż pokrojony w paseczki ser gouda i podgrzewaj jeszcze chwilę, aby ser się ładnie roztopił. Całość posyp natką pietruszki.
  6. W międzyczasie ugotuj makaron, również al dente.
  7. Na patelni z tłuszczem po szparagach z boczkiem, dodaj przekrojone na połówki pomidorki koktajlowe, podsmażaj je około 1 minutę, następnie dodaj ugotowany makaron, wymieszaj i wyłącz źródło ciepła.

Jak najczęściej podawane są szparagi?

Szparagi możemy podać na mnóstwo sposobów. Doskonale smakują po prostu ugotowane al dente, polane oliwą, oprószone solą i pieprzem, czy grillowane na patelni lub grillu.

Oprócz tego, że są doskonałym głównym składnikiem dania to również bardzo dobrze komponują się z innymi produktami w naszych kuchniach. Można dodać je do sałatki, jajecznicy, pizzy, frittaty, omletów, a także grillowanych kanapek.

Przeczytaj również Szybkie FIT śniadanie do pracy.

Grill elektryczny Botti Healthy Line 2000 W

Doskonały grill do każdej kuchni. Dzięki dużej mocy, potrawy szybko się grillują i zachowują maksimum składników odżywczych.

Grill świetnie się myje, dzięki zdejmowanym płytom, co nie jest często stosowane przy tego typu sprzęcie. To bardzo ważne, w ten sposób dużo szybciej posprzątacie przypalone powierzchnie.

System odprowadzania tłuszczu do osobnego pojemnika sprawia, że potrawy przygotowywane na grillu są odtłuszczone, a te z natury nisko tłuszczowe nie wymagają dodatkowego tłuszczu.

Grill elektryczny Botti z płytą ceramiczną, o mocy 1500 W.
Grill elektryczny Botti o mocy 2000 W.

Czy wiesz, że..

Szparagi to świetny afrodyzjak. Zawarte w nich fitoestrogeny działają podobnie jak estrogen w ciele kobiety, a jest on odpowiedzialny za popęd płciowy. Oczywiście oprócz udowodnionego naukowo działania, warto zadbać o oprawę sytuacji, wtedy sukces murowany.