Chcesz wprowadzić do swojego menu przekąski, które nie będą kalorycznymi bombami? Postaw na smoothie, kremowy koktajl na bazie owoców i warzyw – najmodniejszy smakołyk tegorocznej wiosny. Nie wiesz jak je zrobić? Czas poznać sposób na najlepsze wiosenne smoothie!
Dobry blender to podstawa
Zanim poznasz recepturę na udane smoothie, zaopatrz się w wysokiej jakości blender. Bez niego przyrządzenie koktajlu jest niemożliwe – smoothie to nic innego jak mix owoców, warzyw, wody lub jogurtu naturalnego o jednolitej konsystencji. Jakie blendery sprawdzą się w jego przygotowywaniu? Na pewno cieszące się ostatnio coraz większą popularnością specjalne blendery do koktajli, np. Botti Smoothie Crema i Botti Yovi, które dzięki ostrzom ze stali nierdzewnej fantastycznie radzą sobie z rozdrabnianiem nawet najtwardszych składników. Co więcej, dzbanki do miksowania pełnią jednocześnie funkcję bidonów, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły lub na siłownię. Alternatywą dla blenderów do koktajlów są blendery kielichowe, np. Botti Vinci, które dzięki dużej mocy (500 V) można wykorzystać także do sosów i dipów. Bez względu na wybór urządzenia, przydadzą się też butelki na smoothie ze szkła hartowanego Bormioli Rocco Quattro Stagioni 410 ml i Bormioli Rocco Quattro Stagioni 200 ml, które pozwolą zachować smakołykowi dłużej świeżość.
Składniki do smoothie
Smoothie można zrobić praktycznie z każdego owocu i warzywa. Ważne tylko, by składniki były świeże. Dlaczego? Nie tylko napój będzie pyszniejszy, ale też znajdzie się w nim więcej cennych dla organizmu witamin i składników odżywczych. Jakie owoce i warzywa wybrać? Na pewno jabłka, gruszki (koniecznie z bogatą w błonnik pokarmowy skórką), banany, grejpfruty, truskawki, maliny, awokado, buraki, pietruszki, marchewki, seler naciowy i jarmuż. Zanim jednak dodatki, trzeba wybrać odpowiednią bazę. Najmniej kalorycznym wyborem będzie woda, ale zaleca się też zieloną herbatę, rooibos, wodę kokosową i jogurt naturalny. W wiosennym smoothie nie może też zabraknąć superfoods – nasion chia, alg, karobu, orzechów, wiórek kokosowych oraz przypraw takich jak np. imbir i cynamon.
Najczęstsze popełniane błędy w przygotowaniu smoothie
Nie ma uniwersalnego przepisu na smoothie. Jego przyrządzenie w dużej mierze zależy od preferencji smakowych. Jest jednak kilka zasad, których przestrzeganie sprawia, że przekąskę tą można nazwać pełnowartościową i zdrową. Jakich? Na pewno nie może zabraknąć w nim błonnika. Osoby borykające się z problemami trawiennymi powinny postawić na dodatki w postaci otrębów i płatków owsianych, które bogate są w błonnik pokarmowy. Z kolei ci, którzy liczą kalorie, muszą zrezygnować z dodatkowego dosładzania smoothie stewią, syropem klonowym czy ksylitolem. Nie lubisz szpinaku ani jarmużu? Mimo wszystko dobrze byłoby od czasu do czasu dodać nieco zieleniny do smoothie – zawarty w niej chlorofil to cenne źródło witaminy C.
Sprawdź koniecznie: Smoothie owocowe: malinowo-borówkowe.