Kiełbasa słoikowa to pyszna kiełbasa domowa, którą przygotujesz dzisiaj razem z nami!
Obok wędliny z szynkowara, którą możesz zrobić w domu, możesz również przygotować aromatyczną kiełbasę ze słoika. Jednak wędliny z szynkowara udadzą się tylko przy użyciu specjalnego sprzętu, bo będzie potrzebny do nich szynkowar. Nie mając w domu szynkowara, ciężko będzie go w jakiś sposób zastąpić. Słoiki, natomiast, posiadasz na pewno i dziś właśnie opowiemy Ci, jak działając w myśl zasady „zero waste” wykorzystać je ponownie. Słoiki do wekowania możesz kupić u nas i wykorzystać je wielokrotnie. Kiełbasa słoikowa to jedna z najlepszych wędlin, jakie możesz przygotować w domu.
Przepis na domową kiełbasę
Oprócz składników na wędlinę będziecie potrzebowali kilkanaście słoików.
Słoik 200 ml – około 24 sztuki
Średni słoik 300 ml – około 16 sztuk
Słoik 500 ml – około 10 sztuk
Słoiki należy wcześniej dokładnie umyć i wyparzyć.
Zobacz również Slow food, czyli wiem, co jem
Kiełbasa słoikowa przepis:
- szynka wieprzowa – 1,5 kg
- łopatka wieprzowa – 1 kg
- surowy boczek – 700 g
- czosnek – 8 ząbków
- sól – 7 płaskich łyżeczek
- pieprz – 4 płaskie łyżeczki
- majeranek – 6 płaskich łyżeczek
- ziele angielskie – 10 ziaren
- woda – 300 ml
Kiełbasa słoikowa krok po kroku
Maszynka do mielenia mięsa to niezwykle przydatne urządzenie w każdym domu.
- Surowe mięso pokrój na mniejsze kawałeczki i zmiel w maszynce do mięsa.
- Czosnek przeciśnij przez praskę bądź zetrzyj na tarce na malutkich oczkach. Zobacz: słoik z nakrętką tarka.
- W dużej misce wymieszaj dobrze zmielone mięso z przyprawami i wodą. Wodę dolewaj w niewielkich ilościach, cały czas wyrabiając ręcznie kiełbasę. Całość umieść w lodówce na minimum 2 godziny.
- Słoiki wypełniaj do 3/4 wysokości mocno ubijając masę, aby nie pozostawiać w słoiku pęcherzyków powietrza.
- Na dnie garnka do gotowania słoików ułóż lnianą ściereczkę, postaw na niej słoiki, tak żeby nie uderzały o siebie podczas gotowania. Wypełnij garnek wodą do 3/4 wysokości słoików umieszczonych wewnątrz. Gotuj słoiki na wolnym ogniu przez 2 – 2.5 godziny, licząc czas od momentu zagotowania się wody.
- Po ugotowaniu wyjmij słoiki z garnka, wystudź i przechowuj w lodówce lub zimnej spiżarni. W odpowiednich warunkach możesz ją przechowywać do kilku tygodni.
Przeczytaj również: Dlaczego warto kupić maszynkę do mielenia mięsa?
Garnek emaliowany „powidlak” to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają robić domowe kiełbasy, powidła i inne przetwory.
Jest to emaliowany garnek z perforowaną wkładką, dzięki której nie musicie wkładać żadnej ściereczki na dno, ponieważ separuje ona słoiki od dna garnka.
Garnki emaliowane to wspaniałe naczynia, które służyły jeszcze naszym babciom. Spójrzmy na to również z innej strony, garnki te to nie tylko sentyment, to również wspaniała jakość, która pozostaje z nami przez wiele, wiele lat.
Kiełbasa słoikowa smakuje wspaniale. Jest to niezwykle aromatyczna domowa wędlina z pyszną galaretką, która tworzy się po schłodzeniu ugotowanej wędliny.
Wspaniale byłoby upiec domowe pieczywo, położyć na nim plaster domowej kiełbasy z galaretką i zjeść taką kanapkę ze zdrowym ogórkiem kiszonym.