Sezon na kanie – jak je przyrządzić?

Wakacje wielu osobom kojarzą się z intensywnym grzybobraniem. W lesie znajdziemy nie tylko popularne podgrzybki czy maślaki, ale także te mniej popularne odmiany jak rydze i kanie (nazywane też sowami). Te ostatnie można szybko przygotować na wiele prostych sposobów. Zapoznaj się z najlepszymi przepisami na kanie.

Kilka słów o kaniach

Te popularne grzyby rosną w całym kraju i są dość powszechne. W okresie wakacyjnym praktycznie każdy może na nie natrafić. Spotkamy je w lekko nasłonecznionych miejscach, rosnące najczęściej pojedynczo. Grzyb z rodziny pieczarkowatych jest niezwykle smaczny. Sporo osób wykorzystuje go czasem jako zamiennik mięsa. To doskonała imitacja kotleta schabowego. Niewprawieni smakosze są w stanie się pomylić. W większości kania składa się z wody, a jej przyrządzenie zajmuje niewiele czasu, stąd tak chętnie wykorzystuje się go w kuchni. Niestety wyglądem przypomina on innego grzyba, wyjątkowo niebezpiecznego i trującego muchomora sromotnikowego. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy nasza zdobycz na pewno jest czubajką kanią. Mimo tego, że cechy, które je różnią są dla wprawionego oka widoczne od razu, amator powinien się zastanowić kilka razy, nim go spróbuje.

À la schabowy

Przygotowanie kani, wyglądem przypominającej schabowego, jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy dokładnie umyć i oczyścić kapelusz grzyba, a następnie – w zależności od wielkości – przyrządzać w całości lub pokrojonego. Na początek należy posypać kapelusze delikatnie solą i pieprzem. Potem otoczyć je w mące, jajku, a na końcu w bułce tartej. W tym czasie na patelni rozgrzać olej, na który należy wrzucić obtoczone grzyby i smażyć je przez kilka minut z każdej strony. Podawać z ziemniakami oraz surówką.

Patelnia-Florina-Oil-Control-kanie

W naleśnikowym cieście

Kania w cieście naleśnikowym to prawdziwa uczta dla kubków smakowych. Jak ją przygotować? Wystarczy zaopatrzyć się w składniki takie jak na naleśniki. Przygotuj: szklankę mąki, szklankę mleka, dwa jajka, pół szklanki wody (może być gazowana – wtedy ciasto będzie pulchniejsze) oraz pół łyżeczki proszku do pieczenia. Oczyszczone kanie obtoczyć w cieście naleśnikowym i smażyć na patelni np. naleśnikowej po 5 minut z każdej strony.

Z marynatÄ…

Aby nadać kani jeszcze lepszego smaku można ją również zamarynować. Do marynowania potrzebne będą: 3 szklanki wody, kilka ziarenek ziela angielskiego, pół szklanki octu, odrobinę ziarenek białej gorczycy, 3 łyżki cukru, łyżka soli i szczypta pieprzu. Wszystkie składniki połączyć ze sobą w rondelku, ugotować i odstawić. W tym czasie obtoczone w bułce i usmażone kanie należy ciasno umieścić w słoikach, a następnie zalać je wcześniej przygotowaną gorącą zalewą. Odstawić do wystygnięcia.