Sos pomidorowy to obowiązkowy punkt programu pomidorowego. Pomidory skąpane w słońcu to nasz letni rarytas. Przetwory z pomidorów lubimy spożywać również zimą.
Uwielbiamy pomidory!
Co zrobilibyśmy bez pomidorów? Bez pełnego smaku talerza spaghetti z sosem pomidorowym lub sos pomidorowy do najbardziej klasycznej pizzy? Ten owoc, tak pyszny i wszechstronny, ma swoje początki w Ameryce Środkowej. Został wprowadzony w Europie w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów. Dzięki ich doskonałemu wyglądowi nazywano je „jabłkiem złota”, ale początkowo Europejczycy uważali, że pomidory są trujące i używali ich tylko do dekoracji. Kiedy pomidory dotarły do zatoki Neapolitańskiej, tajemnice jej dobroci zostały odkryte i przekazane przyszłym pokoleniom. To właśnie we Włoszech pomidory spotkały swojego idealnego partnera: bazylię! Cud smaku był więc kompletny! Od tego czasu włoska kultura gastronomiczna zmieniła się, a niezliczone sposoby wykorzystania tego niezwykłego owocu stały się prawdziwym skarbem dla wszystkich. Dziś bardziej niż kiedykolwiek chcemy, aby zapach i smak tego owocu ziemi były przechowywane w słoiku, aby za każdym razem, gdy otwieramy słoik Quattro Stagioni, moglibyśmy cieszyć się odrobiną lata.
Likopen – co to takiego?
To najsilniejszy z antyutleniaczy, który znajduje się w pomidorach. Co ciekawe, podczas obróbki termicznej nie zmniejsza się jego ilość, a wręcz przeciwnie, w przetworach z pomidorów jest go nawet 2 – 3 razy więcej niż w świeżych pomidorach! Zatem jedz często sos pomidorowy! Likopen zmniejsza ryzyko zawału serca, a także rozwoju nowotworów. Pomidory to niezwykle zdrowe owoce, które jeżeli tylko nie mamy zgagi, czy uczulenia, powinniśmy jeść jak najczęściej.
Najwięcej likopenu znajduje się w czerwonych pomidorach, choć żółte i zielone pomidory są równie zdrowe, nie licząc poziomu likopenu.
Co jeszcze znajdziemy w pomidorach?
W niskokalorycznych pomidorach znajdziemy mnóstwo witamin takich jak: witamina A, C, E, K, witaminy z grupy B, w tym PP, a także bardzo duże ilości potasu, magnezu, wapnia i żelaza. Rzadko spotykany mangan, miedź i kobalt, które zawierają pyszne pomidory.
Łączenie pomidorów z ogórkiem
Utrata witaminy C
Ogórki zawierają enzym, który rozkłada witaminę C zawartą w pomidorach, dlatego mówi się, że nie powinno się łączyć tych dwóch warzyw w jednej potrawie.
1 duży pomidor jest w stanie dostarczyć nam aż 60% dziennego zapotrzebowania tej witaminy.
Jest jednak sposób na to, żeby uniknąć tego zjawiska. Wystarczy, że przed połączeniem pomidorów z ogórkami wymieszamy je z oliwą, która utworzy na warzywach film chroniący ich powierzchnię, jak również zabezpieczający przed utratą witaminy C.
Przetwory z pomidorów
Przecier pomidorowy, koncentrat pomidorowy, sos pomidorowy, ketchup, passata, a także wiele innych przetworów z pomidorów powinno się włączyć do diety w jak największym stopniu. Dlaczego? Dlatego, że tak ważny dla naszego zdrowia czerwony barwnik – likopen – podczas obróbki termicznej rośnie w siłę. Kiedy zjemy takie przetwory, poziom likopenu w naszej krwi jest aż dwa do trzech razy wyższy, niż gdybyśmy zjedli surowe, świeże pomidory.
Mam nadzieję, że to przekonało Cię do przygotowywania przetworów z pomidorów.
Niedojrzałe pomidory. Jeść, czy nie?
Każdy, kto uprawia pomidory, na koniec sezonu, ma zagwozdkę: „co zrobić z niedojrzałymi, zielonymi pomidorami?”.
Oczywiście można je położyć w ciemnym miejscu i raczej powinny dojrzeć same, choć nie zawsze się tak dzieje. Ja nie lubię ryzykować zepsuciem pomidorów, bo bywa, że robią się czarne i są do wyrzucenia.
Czy można jeść niedojrzałe pomidory?
Oczywiście, że tak, ale tylko jeżeli potraktowaliśmy je obróbką cieplną. Zielone owoce, nie mylmy z odmianami, które mają dojrzałe zielone owoce, zawierają znaczne ilości tomatyny, która jest szkodliwym alkaloidem, zwłaszcza, kiedy połączymy ją z octem. Obróbka cieplna w całości niszczy tomatyny i w takiej postaci możemy już zjadać zielone pomidory.
Pikantny sos pomidorowy
Składniki:
- 1 kg śliwkowych pomidorów
- 1 pęczek bazylii
- sól i pieprz do smaku
- 2 ostre papryczki chili
- 4 łyżeczki kurkumy w proszku
Przygotowanie:
- Umyj dokładnie pomidory i pokrój je na małe kawałki. Następnie umieść w dużym garnku. Do garnka dodaj również bazylię i gotuj pod przykryciem przez około 2 godziny.
- Kiedy pomidory wyraźnie się rozpadną, zblenduj całość na gładki sos.
- Oczyść papryczki chili, usuwając nasiona, a następnie pokrój je na talarki. Dodaj je do mieszanki pomidorów wraz z solą, pieprzem, kurkumą i olejem. Ponownie zblenduj sos pomidorowy przy pomocy blendera typu żyrafa, a następnie gotuj na małym ogniu przez kolejną godzinę lub do momentu, aż mieszanina osiągnie odpowiednią konsystencję.
- Gorący sos pomidorowy przelej do słoików Quattro Stagioni, które wcześniej wyparzyłeś wrzątkiem, aby je zdezynfekować. Przed hermetycznym zamknięciem słoików oderwij kilka liści bazylii i dodaj je do sosu pomidorowego, aby uzyskać dodatkowy aromat.
- Kontynuuj pasteryzację:
- Po sterylizacji napełnij słoiki, pozostawiając około 0,5 cm – ½ wolnej przestrzeni.
- Jeśli używasz metody sterylizacji w gorącej wodzie, podgrzej słoik pod gorącą bieżącą wodą, aby zapobiec pęknięciu szkła z powodu szoku termicznego, a następnie wysusz słoik. Aby uniknąć poparzeń, zawsze dotykaj gorących słoików za pomocą rękawic kuchennych lub uchwytów na garnki.
- W przypadku powstania pęcherzyków powietrza należy je usunąć, lekko naciskając sos łyżką.
- Oczyść krawędzie słoików i dokręć nakrętki bez użycia nadmiernej siły (zbyt szczelne zamknięcie nie pozwala na ucieczkę powietrza i dlatego nie występuje próżnia).
- Umieść słoiki w garnku z grubym dnem z pokrywkami skierowanymi do góry.
- Aby słoiki nie zderzały się ze sobą i nie pękały podczas gotowania, umieść między nimi czystą ściereczkę.
- Całkowicie przykryj ciepłą wodą i zagotuj.
- Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz moc źródła ciepła i gotuj słoiki przez kolejne 30 minut. Słoiki Quattro Stagioni muszą zawsze być pokryte wodą.
- Po ostygnięciu słoików sprawdź, czy środek pokrywki został wciśnięty (oznaka prawidłowej pasteryzacji) i przechowuj w chłodnym miejscu.
Pomidorki koktajlowe z kandyzowaną bazylią
Karmelizowane pomidory – składniki:
- 1 kg – pomidorów koktajlowych
- 1 kg – żółtych pomidorów koktajlowych
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżki cukru pudru
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
- pieprz
Bazylia kandyzowana – składniki:
- 1 pęczek świeżej bazylii
- 220 gr – 1 szklanka + 1 łyżka cukru
- 200 ml – ¾ szklanki wody
Przygotowanie:
- Ostrożnie umyj i wysusz pomidory. Umieść je w odległości 1 cm – ½ na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, skrop oliwą z oliwek, dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem oraz posyp cukrem. Piecz w piekarniku z termoobiegiem przez 15 minut w temperaturze 200 ° C.
- W międzyczasie wlej wodę i cukier do małego garnka i rozpuść na małym ogniu. Zdejmij z ognia i odłóż na bok.
- Wytnij około 20 liści bazylii z pęczka, pozostawiając odrobinę łodygi. Trzymając je za łodygę, przeciągnij je przez syrop wodny z cukru. Pozostaw do wyschnięcia na ręczniku papierowym i powtórz proces trzy razy.
- Umieść pomidory w słoikach naprzemiennie z bazylią, uważając, aby nie pozostawić zbyt dużej przestrzeni między warstwami, ale bez zgniatania pomidorów.
- Uzupełnij słoik warstwą oleju, pozostawiając 2 cm od krawędzi.
- Kontynuuj pasteryzację metodą gotowania w gorącej wodzie:
- Umieść słoiki w garnku z grubym dnem z pokrywkami skierowanymi do góry.
- Aby słoiki nie zderzały się ze sobą i nie pękały podczas gotowania, umieść między nimi czystą ściereczkę.
- Całkowicie przykryj ciepłą wodą i zagotuj. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz moc źródła ciepła i gotuj słoiki na wolnym ogniu przez kolejne 30 minut.
- Słoiki Quattro Stagioni muszą zawsze być pokryte wodą.
- Po ostygnięciu słoików sprawdź, czy środek pokrywki został wciśnięty (oznaka prawidłowej pasteryzacji) i przechowuj w chłodnym miejscu.
Dżem pomidorowy z wanilią
Składniki:
- 1 kg pomidorów
- sok z 1 cytryny
- 500 gramów cukru
- 1 laska wanilii
- 2 słoiki Quattro Stagioni 320 ml
- 2 pokrywki Quattro Stagioni o średnicy 86 mm
Przygotowanie:
- Umyj pomidory i natnij lekko na krzyż od spodu. Sparz je przez 10 minut we wrzącej wodzie. Gdy są jeszcze gorące, zdejmij z nich skórę. Przetnij je na pół, wydrąż nasiona i pozbądź się soku z wewnątrz.
- Z grubsza posiekaj pomidory i dodaj do garnka z cukrem, wanilią (wcześniej natnij laskę wanilii i wyjmij nasiona) i sokiem z cytryny. Gotuj na małym ogniu przez około godzinę, aż dżem zgęstnieje, od czasu do czasu mieszając.
- Aby sprawdzić czy dżem jest już gotowy, nalej odrobinę dżemu na talerzyk, poczekaj aż wystygnie i sprawdź, czy odpowiada Ci taka konsystencja. Jeżeli konsystencja jest odpowiednia wyjmij laskę wanilii i wyłącz źródło ciepła.
- Wlej dżem do słoików Quattro Stagioni, które wcześniej wyparzyłeś w celu dezynfekcji i napełnij je do 1 cm od krawędzi. Jeśli powstają pęcherzyki powietrza, usuń je, delikatnie dociskając dżem łyżką. Wyczyść krawędzie słoików i zamknij je, wkręcając nakrętkę, aż napotka opór (jeśli zakręcisz zbyt mocno, powietrze nie wydostanie się i nie powstanie próżnia).
- Kontynuuj pasteryzację metodą gotowania w gorącej wodzie:
- Umieść słoiki w garnku z grubym dnem z pokrywkami skierowanymi do góry.
- Aby słoiki nie zderzały się ze sobą i nie pękały podczas gotowania, umieść między nimi czystą ściereczkę.
- Całkowicie przykryj ciepłą wodą i zagotuj. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz moc źródła ciepła i gotuj słoiki na wolnym ogniu przez kolejne 30 minut
- Słoiki Quattro Stagioni muszą zawsze być pokryte wodą.
- Po ostygnięciu słoików sprawdź, czy środek pokrywki został wciśnięty (oznaka prawidłowej pasteryzacji) i przechowuj w chłodnym miejscu.