Złocistożółte grzyby kurki opanowały miejskie stragany. To oznacza, że sezon na kurki w pełni! Choć uznaje się, że grzyby te mogą występować w polskich lasach od czerwca, to ich prawdziwy wysyp przypada na koniec sierpnia i wrzesień. Jakie witaminy można znaleźć w tym popularnym grzybie i jaka jest jego prawdziwa nazwa? Poniżej przedstawiamy ciekawostki na temat kurek, które warto znać!
Kurka, lisica, kurka żółta
Niewiele osób wie, że kurka to tylko pospolita nazwa tego żółtego grzyba. W biologii funkcjonuje pod bardziej naukowym określeniem – pieprznik jadalny. Skąd ta nazwa? Wszyscy znają kurki grzyby z ich delikatnego smaku (świetnie komponują się z sosami np. kurki w śmietanie!), ale warto dodać, że charakteryzują się nim tylko młode grzyby. Te starsze mają nieco pieprzny posmak, stąd nazwa. Inne określenia pod którymi „ukrywa się” kurka to m.in. lisica, liszka, kurek, lisiec i stągiewka jadalna.
Ciężkostrawny smakołyk
Kurki, podobnie jak inne grzyby, długo zalegają w jelitach, dlatego nie zaleca się ich jedzenia osobom borykającym się z chorobami układu pokarmowego, seniorom oraz dzieciom. Niewskazane jest też ich spożywanie przed snem. Zignorowanie tej rady może skutkować problemami z zasypianiem i zaburzeniami gastrycznymi.
Składnik wielu dań
Kurka to szlachetny dodatek do wielu typu dań. Choć ze względu na swoją budowę raczej nie nadają się do suszenia (więcej o suszeniu grzybów można przeczytać w naszym wpisie „Jak odpowiednio suszyć grzyby?”), to można wykorzystać je m.in. jako składnik pożywnej jajecznicy lub makaronowych smakołyków. Warto jednak pamiętać, że nie wolno ich zbyt długo smażyć – pod wpływem temperatury mogą nabrać mało apetycznej gumowej konsystencji, dlatego zaleca się ich przyrządzanie na patelniach typu wok.
Dlaczego warto jeść te grzyby? Nie tylko ze względu na niską kaloryczność – 40 kcal w 100 g produktu – ale także z powodu witamin PP, C, D i B1 oraz B2, które obecne są w ich składzie. Przepis kurki w jajecznicy znajdziecie pod artykułem .
Niebezpieczny sobowtór
Wiele osób wychodzi z założenia, że kurki mogą zbierać nawet początkujący grzybiarze. Nie da się ukryć – ich wygląd jest bardzo charakterystyczny, ale w czasie leśnych wypraw trzeba uważać na jego groźnego sobowtóra, czyli lisówkę pomarańczową. Nie jest ona silnie trująca, ale może spowodować problemy żołądkowo-jelitowe.
Jajecznica z kurkami (porcja dla dwóch osób)
Co potrzebujesz:
- 200 g oczyszczonych kurek
- Łyżki masła
- 2 białych cebul
- 6 jajek
- 2 ząbki czosnku
- Sól, pieprz (lub inne ulubione przyprawy)
Sposób wykonania:
Cebulę pokrojoną w piórka i posiekany czosnek zeszklij na maśle, a następnie dodaj do nich kurki i podsmaż całość na niewielkim ogniu. Po 10 minutach wbij jajka i całość energicznie wymieszaj. Na koniec wsyp ulubione przyprawy. Fantastycznie smakuje z bagietką z prawdziwym polskim masłem!
To tylko jeden z przepisów na kurki, nie zapominajmy jednak o daniach takich jak kurki marynowane, czy przepyszny aromatyczny sos z kurek.
*Jak oczyścić kurki ? przełóż kurki na durszlak i umyj pod strumieniem wody tak aby wszystkie zanieczyszczenie zostały usunięte.
Suszarka do grzybów DOMENICA – najwyższa jakość i pojemność
Rewelacyjna suszarka do grzybów DOMENICA renomowanej firmy Botti jest niezastąpiona do suszenia grzybów, owoców, warzyw lub ziół. Dzięki stabilnemu przepływowi powietrza doskonale zachowuje smak i aromat lata by cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Suszone owoce i warzywa to nie tylko zdrowa przekąska, ale doskonały dodatek do wielu dań.