Czym charakteryzuje się hygge?

Duńczycy to jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie – przynajmniej tak twierdzą raporty ONZ. Wielu ekspertów uważa, że za dobre samopoczucie odpowiada u nich hygge. To niepozorne słowo dosłownie oznacza „wygodę”, ale można je rozumieć o wiele szerzej – jako sposób życia. Wokół tego wyrazu wyrosła cała filozofia polegająca na dążeniu do komfortu i przytulności oraz cieszeniu się z ulotnych, pozornie nic nieznaczących chwil.

 

Duńskie szczęście

Ideologia skupiona wokół tego słowa powstała w Danii w XIX wieku. Początkowo oznaczała dążenie do osiągnięcia duchowej równowagi oraz bezpieczeństwa. Dziś to sposób na życie dla wielu osób, ponieważ filozofia ta znalazła zwolenników w całej Europie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Czym tak naprawdę jest jednak hygge? Trudno jednoznacznie opisać to zjawisko, ponieważ dla każdego oznaczać będzie coś innego – dla jednej osoby będzie to kolacja z ukochanym w blasku świec, a dla innych spotkanie z dawnymi znajomymi po latach. W hygge chodzi bowiem o to, aby za pomocą codziennych czynności doprowadzić do poczucia spełnienia i szczęścia w danej chwili. Relaksacyjna kąpiel po męczącym dniu, zabawa ze zwierzakiem czy nawet wsłuchiwanie się w krople deszczu uderzające o szybę – każda czynność, która daje nam odrobinę radości, to hygge. Istotne jest to, aby dostrzegać te momenty i przeżywać je świadomie – wtedy można osiągnąć pełnię szczęścia i spełnienia.

 

gorąca czekolada

 

Hygge we wnętrzach

Dom to miejsce, w którym człowiek powinien czuć się bezpiecznie, dlatego dla Duńczyków ważny jest sposób urządzenia wnętrza. Dzięki idealnie zaaranżowanym pomieszczeniom o wiele łatwiej będzie można osiągnąć hygge. Mieszkanie powinno zawierać wszystkie elementy, dzięki którym jego wystrój stanie się przytulniejszy. Będzie to nie tylko kominek w centralnym miejscu domu, ale także kanapa w ciepłym odcieniu czy jasne kolory ścian. Nie powinno zabraknąć też ozdób, z których pomocą mieszkanie stanie się przytulniejsze – idealnie sprawdzą się koce, pledy czy miękkie i wypełnione puchem poduszki. Dobrym rozwiązaniem będą także naturalne meble – drewniany stolik lub podłoga, wydająca charakterystyczny dźwięk. Im więcej drewnianych dodatków oraz ciepłych barw, tym przyjemniejsze stanie się pomieszczenie.

 

Jak wprowadzić filozofię hygge do swojego życia?

Wystarczy zastosować się do kilku zasad, aby hygge mogło zagościć w naszym domu:

 

  1. Odpoczynek od smartfonów, tabletów i telewizji – wspólne spędzanie czasu z rodziną powinno odbywać się bez udziału wspomnianych urządzeń. Warto skupić się wtedy na sobie i bliskich, a urządzenia mobilne niestety skutecznie to utrudniają.
  2. Zapraszaj znajomych i bliskich do swojego domu – to dzielenie chwil z najbliższymi jest według Duńczyków źródłem szczęścia i spełnienia, dlatego tak często, jak to możliwe, zapraszaj innych do siebie.
  3. Zadbaj o odpowiednie wnętrze – urządź przytulnie salon, wzbogać sypialnię o kwiaty oraz ozdobną narzutę.

Wykonuj codzienne czynności z bliskimi – zaproszenie do wspólnego gotowania, czytania czy grania w gry będzie doskonałą okazją do wzmocnienia więzi między członkami rodziny.

 

Przeczytaj także: Metamorfoza kuchni wiosną