Uwolnij kolory!
Kolory tęczy
Kolory, jakie znajdują się w naszym otoczeniu, mogą mieć na nas różny wpływ. Pod względem zachowania, odczuć oraz emocji. Czy zwróciłeś uwagę na to, jakie barwy Ciebie otaczają? Za ich pomocą można budować nastrój i kierować emocje w konkretnym kierunku. Różnie reagujemy na kolory, tak samo inaczej możemy je spostrzegać czy na nie reagować.
Bardzo szeroko tym wątkiem zajmować się Goethe, niemiecki poeta z przełomu XVIII i XIX wieku. Stworzył na ten temat dzieło, które poprawiał i udoskonalał przez dziesiątki lat, dopracowywał je do ostatniego, najdrobniejszego szczegółu. Jest mało znane, przez co nieliczni się z nim zapoznali. Goethe brał pod uwagę wpływ kolorów na człowieka. Uważał, że barwy wpływają na stany emocjonalne ludzi. Prowadził polemikę z Newtonem w kwestii postrzegania kolorów.
„Jeśli spoglądasz podczas szarego, zimowego wieczoru w krajobraz przez żółte szkło, twój nastrój poprawia się; spogląda się na świat w zielonym świetle, działa to uspokajająco”.
Johann Wolfgang von Goethe
Kolory farb, kolory dodatków
Pozostając w tonie barw i kolorów, zwróćmy uwagę na to, jak obecnie interpretowane są kolory i w jaki sposób można je zastosować do urządzania domu. W tym artykule skupimy się na dwóch dominujących kolorach, mianowicie bieli i czerni. Klasycznym, znanym nam od dawna silnym, połączeniu.
Kolor Biały
Paleta kolorów
Klasyka wśród kolorów. Jest wykorzystywany na przeróżnych płaszczyznach i nie mamy na myśli, tylko pokrycia ścian. Bierzemy pod uwagę projektowanie jednakowo wnętrz, ubrań czy mebli, ale również małego AGD. Biały jest kolorem podstawowym i najjaśniejszym w palecie barw. Kulturowo kojarzona z czystością, niewinnością i bezbronnością. Poniekąd również z dzieciństwem, jako czasem beztroski.
Zastosowanie kolorystyczne bieli w aranżacji mieszkania, powinno być w miejscu, w którym pracujemy. Ten kolor wzmaga poziom skupienia oraz motywacji do działania. Biały w mieszkaniu może działać uspokajająco. Przez co może powodować negatywne skutki, w postaci poczucia osamotnienia. Oczywiście każdy powinien spojrzeć na ten wybór przez pryzmat siebie i swoich potrzeb.
Biel w kuchni
Z perspektywy urządzania mieszkania jest to bardzo łatwy kolor do aranżacji oraz wprowadzania modyfikacji. Jego możliwości dopasowania są niesamowicie szerokie. Dlatego może być wykorzystywany w różnych pomieszczeniach, ponieważ dopasuje się do każdego wnętrza.
Pole manewru jest niesamowicie szerokie, kolor możemy skupić na ścianach i w ten sposób zdominować pomieszczenie. Jednak to nie jest jedyne miejsce, które pozwoli nam na wydobycie maksimum możliwości z niego. Poza tym jasne ściany w kuchni mogą wydawać się nieco ryzykownym pomysłem. Jednak wzbogacenie wnętrza poprzez białe urządzenia czy garnki może znacząco urozmaicić aranżację pomieszczenia. Dzięki temu wprowadzenie pojedynczych elementów może całkowicie odmienić wnętrze.
Uniwersalność koloru pozwala na bardzo szerokie spektrum. Wybór białych urządzeń do kuchni pozwoli na wprowadzenie miłego smaku do kuchni, która jest sercem każdego domu. Seria Bianco, która jest niezwykle minimalistyczna, a jednocześnie bardzo efektowna to dobry wybór do zaprezentowania tej idei. Ta seria sprawi, że kuchnia będzie wyglądać elegancko. W jej zakres artykułów wchodzi biały blender, biały ekspres do kawy, czajnik, biały mikser ręczny. Dopełnieniem tego typu asortymentu mogą być białe garnki emaliowane, które swoim wzorem wpasują się do panującego klimatu serii Bianco. Są jednocześnie klasycznie białe oraz nowoczesne.
Biel w jadalni
Klasyka ponad wszystko. Nie wyobrażamy sobie jadalni bez zastawy stołowej. Zaprezentowana w postaci nieskazitelnej, białej porcelany dopełni każdą jadalnię. Posiłki podane z wykorzystaniem perłowych talerzy, salaterek czy półmisków sprawą, że będzie smakował jeszcze lepiej. Gospodyni zrobi niesamowite wrażenie na gościach. Nie jest to wielkim odkryciem, białe talerze na stole – nic szczególnego. Z jednej strony owszem, z drugiej natomiast wręcz przeciwnie. Piękno tkwi w prostocie.
Biel w salonie
W tej przestrzeni można wykorzystać wiele motywów. Zależnie od wielkości, oświetlenia tego pomieszczenia możemy w różnych miejscach dodać elementy bieli. Pamiętajmy, że kolorami możemy znacząco wpłynąć na odbiór pomieszczenia. Odpowiednie dobranie koloru ścian może optycznie zwiększyć lub zmniejszyć pokój. Zwróćmy uwagę na poszewki, mogą nadać wnętrzu minimalistycznego wydźwięku i dopełnić go. Dzięki takiemu prostemu połączeniu osiągniemy efekt idealnej czystości i nieskazitelności.
Świece dobrze sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. W przypadku salonu użycie kominka, czy świecznika może mocno zwrócić na siebie uwagę. Oczywiście również pobudzi zmysły, przy użyciu odpowiednich zapachów.
Biel w łazience
Biały w łazience kojarzy się w bardzo mocno z hotelami. Każdy pokój jest idealnie posprzątany, wręcz sterylny. Tekstylia są sztywne, czasami sprawiają wrażenie wykrochmalonych. Są bezbłędnie białe. Aby zaszczepić w domu taki nastrój można zacząć od białych ręczników. Drobny element w skali całej łazienki, a naprawdę może w ten sposób zmienić jego wystrój. Białe ręczniki poza właściwościami aranżacyjnymi, mają wiele zalet innych zalet. Między innymi są bardzo proste w utrzymaniu czystości ze względu na możliwość prania w wysokiej temperaturze.
Biel w sypialni
Pozostając w tonie hotelowego wnętrza, umieszczenie białego akcentu w sypialni nada jej nieskazitelności oraz elegancji. Dzięki swojej neutralności będzie odpowiedni dla każdej osoby, niezależnie od wieku. Pościel dopasuje się do wnętrza i panującej aranżacji, ponieważ jest uniwersalna. Przy wyborze pościeli zwracaj uwagę na jej skład, ma to duże znaczenie na komfort podczas snu.
Kolor czarny
Praktycznie ciała doskonale czarne, czyli pochłaniające 100% padającego na nie światła, prawie nie występują, a jedną z najciemniejszych substancji spotykanych w warunkach naturalnych na Ziemi jest smoła lub sadza. Źródło
Najciemniejsza z barw. W teorii oznacza całkowity brak światła widzialnego odbijanego przez ciało przy oświetleniu dowolnym światłem widzialnym. W praktyce miejsce tak ciemne, że poprzez kontrast z resztą otoczenia nie możemy określić jego barwy z powodu niedoboru światła z tego kierunku.
Czerń w kuchni
Są takie elementy w naszych wnętrzach, które są w stałym użytku. Tak jest na przykład z czajnikiem, wybór wyszukanego produktu ułatwia zdecydowanie funkcjonowanie, ale również służy jako ozdoba naszej kuchni. Więc mamy dwa w jednym, praktyczność i wygląd!
Coraz bardziej oryginalne staje się posiadanie i używanie naczyń wyglądających nietuzinkowo. Im bardziej oryginalne, tym lepsze. Stąd nasza seria garnków z dominującym kolorem czarnym. Linia charakteryzuje się nie tylko wyglądem, ale również swoją użytecznością. Garnki mają cześć indukcyjną na całości dna, dzięki temu nagrzewają się zdecydowanie szybciej niż inne garnki.
Czerń w salonie
Pomieszczenie o wielu zastosowaniach może pełnić różne funkcje dla domowników. Biorąc pod uwagę zbliżające się coraz cieplejsze dni, warto rozejrzeć się za wentylatorem do naszego salonu. To urządzenie uratuje nas w gorące, upalne dni. I lepiej zaopatrzyć się w niego, kiedy jest łatwo dostępny. Wiatrak może stać w różnych miejscach, zależnie od potrzeb. Do wyboru są wiatraki stojące na podłodze lub biurku, stoliku. Kolorystyka w tym przypadku może wydawać się zupełnie nieistotna. Jednak jeśli nasze wnętrze jest harmonijne, lepiej się w nim czujemy. Dlatego czarny wentylator jest odpowiednim produktem.
Bardzo efektownym elementem każdego wystroju może być koc lub pled. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Może być narzutą na kanapę lub okryciem na chłodniejszy wieczór spędzony z kubkiem gorącej kawy czy herbaty.
Biel i czerń
Idealne połączenie kolorystyczne, które nawzajem wzmacnia kolor drugiego. Najbardziej eleganckie zestawienie, które kojarzymy już od najmłodszych lat. W szkole apele szkolne były podzielone na biało czarne jednostki. Dzieci były ubierane w ten sposób, aby wyglądać elegancko. W tej kwestii niewiele się zmieniło, ponieważ cały czas w kwestii mody te kolory są bardzo popularne.
W dekorowaniu domu również można zastosować takie zestawienia. Wykorzystanie przykładów, które podaliśmy pozwoli na maksymalne osiągnięcie elegancji we wnętrzu. Małe dodatki pozwolą na dodanie zmysłowości.
Są różne tezy dotyczące dekorowania wnętrz. Jedni pozostają w duchu minimalizmu i u nich mottem przewodnim jest: „im mniej, tym lepiej”. Natomiast drudzy reprezentanci to zupełni przeciwnicy, chwalą sobie przepych, bogato zdobione wnętrza.
Może Cię zainteresować: Kolorowa kuchnia – ciekawie i estetycznie