Piknik rodzinny – co zabrać?

Piknik rodzinny na świeżym powietrzu, to coś, na co czeka niemal każdy z nas. Chłodne, zimowe i ponure dni wzbudzają niesamowitą tęsknotę za obcowaniem z naturą. Na zewnątrz jest coraz cieplej, codziennie widzimy więcej słońca. Przyroda rodzi się na nowo po śnie zimowym. Kwitnące kwiaty zaczynają nas otulać pięknym zapachem, a niezliczone ilości kolorów cieszą nasze oczy. Promienie słoneczne i błękitne niebo zachęcają do spędzania czasu poza budynkami. Wieczory są dłuższe, dzięki późniejszemu zachodzeniu Słońca. 

Taki czas, zdecydowanie warto spędzić na dworze ze znajomymi i rodziną. Połączeniem aktywności, która jest zarówno przyjemna oraz pożyteczna jest piknik rodzinny. Dlaczego? W trakcie niego spędzamy czas na obcowaniu z naturą, ponieważ możemy pozwolić sobie spożywać posiłek na łonie natury. Obcować niezwykle blisko z naturą. O genezie pikniku wiadomo tyle, że wywodzi się od francuskiej arystokracji, która posilała się w ten sposób podczas kolacji. Nie był to, jak obecnie, posiłek na świeżym powietrzu, a po prostu kolacja. Odbywały się tradycyjnie w domach czy mieszkaniach. Cechą charakterystyczną tego spotkania był wkład własny od każdego z gości.

Piknik rodzinny – trochę historii

Etymologia słowa piknik nie jest dokładnie znana. Jedna z tez jest powiązana z  imieniem głównego bohatera satyry z XVII w. Imiennik lubił sobie dobrze zjeść, aczkolwiek jego zachowania w całym utworze zaczepia mocno o hipokryzję. Negatywna opinia na temat tego słowa malała w ciągu 50 lat. Po takim czasie słowem piknik nazywano elegancką kolację, na którą każdy przynosił swój wkład.

Inna teza jest związana ze spotkaniami ludzi przy piłce, muzyce i tańcu – 1777 r. Wiązało się to ze skutkami rewolucji francuskiej. Dużo osób uciekało z kraju do Anglii. To dzięki nim ten sposób spożywania posiłku został poznany w szerszej części Europy. Ze względu na niski stan majątku francuzów zagranicą były to raczej głośne i huczne pikniki. Tym wydarzeniom towarzyszyła muzyka i alkohol. Wpłynęło to znacząco na interpretowanie tej aktywności.

Piknik rodzinny na świeżym powietrzu zasmakujradosci.pl
Słowo „piknik” według słownika języka polskiego 

zabawa towarzyska na wolnym powietrzu poza miastem; wycieczka; majówka

Dalej się jednak zastanawiamy skąd wywodzi się piknik rodzinny na dworze? Niestety ta kwestia nie jest znana. Wiadomo jest tyle, że klasa średnia wyprowadziła pikniki na zewnątrz. Dzięki temu, stał się ponownie zwykłym posiłkiem w dobrym stylu. Piknik zyskał popularność na całym świecie.

 Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Piknik rodzinny samo zdrowie

Każda aktywność na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na nasz organizm. Przebywanie na zewnątrz wzmacnia między innymi naszą kreatywność, dzięki której nasze myśli mogą być znacznie bardziej abstrakcyjne. Pozytywnie również wpływa na kondycję naszego mózgu, a jeśli zależy nam na dobrym śnie – tym bardziej powinniśmy czerpać garściami z długich, coraz to cieplejszych wieczorów. Posiłek zjedzony w formie współczesnego pikniku jest idealnym zwieńczeniem wszystkich korzyści wynikających z przebywania poza domem.

Koc na piknik rodzinny

Nie wyobrażamy sobie pikniku rodzinnego bez otaczającej nas natury oraz tak rzadko nam bliskiej. Ziemia jeszcze nie jest bardzo ciepła, a z resztą zdecydowanie bezpieczniej jest spędzać ten czas na kocu. Na nim będzie można ustawić rzeczy, które ze sobą przynieśliśmy lub zgodnie z zasadą przygotowali nasi goście. Dodatkowo będzie izolacją od jeszcze dość chłodnej gleby. Znacznie przyjemniej będzie spędzało się czas na kocu, będziemy czuć się swobodniej Co więcej dzięki niemu nie będzie nas drapać żadne źdźbło trawy. Jeden może okazać się nie wystarczający w przypadku większej ilości zaproszonych gości.

Grill podczas pikniku rodzinnego

Unowocześniając słowo piknik, bo cały czas sami rozwijamy jego znaczenie, parujemy go z grillem. Dlaczego by nie? Jest to świetna okazja zarówno do grillowania jak i pikniku. Na tego typu wydarzenie można zabrać ze sobą mniej przygotowanego jedzenia, ponieważ przyrządzicie je w trakcie spotkania. Wymagające jest posiadanie grilla, aczkolwiek to nie problem w aktualnych czasach, można jest również wynająć. Do takiego przygotowywania przydadzą się tacki, pozwolą łatwiej zorganizować jedzenie na ruszcie. Cały proces znacznie mniej brudzi miejsce gdzie gotujemy.

Jak zabrać jedzenie na piknik rodzinny?

Do tego celu możemy użyć pojemników, które pozwolą na łatwiejszy transport i nie tylko. Pomogą wydzielić konkretne porcje, tak aby jedzenie nie zostało zmarnowane. Nie trzeba brać ze sobą całego zapasu truskawek czy papryki, można oddzielić konkretną ilość i gotowe. Jeśli chcecie zaskoczyć gości ciepłym posiłkiem warto zaopatrzyć się w termos w tym celu.  Gama jest naprawdę szeroka, tak abyś mógł wybrać coś dla siebie. Są modele podzielone na trzy elementy. Można wtedy zabrać więcej niż jedno danie. A jedzenie mimo transportu jest ciągle ciepłe i smaczniejsze niż na zimno.

Plastikowy Lunch box idealny na piknik rodzinny zasmakujradosci.pl

Jakie dania zabrać na piknik rodzinny?

Skupmy się jednak bardziej na pikniku samym w sobie, nie jego konfiguracjach. Na klasyczny piknik zabieramy ze sobą jedzenie. I tutaj każdy według uznania! To co lubimy. Dobrze sprawdzą się owoce i rzeczy na surowo, ale również ciepłe posiłki przygotowane w domu. Ważne jest aby przygotować sobie jedzenie wcześniej, nie na ostatnią chwilę. Tak aby długo było w odpowiedniej temperaturze, jeśli ta na zewnątrz mogłaby negatywnie wpłynąć na jego jakość. Warto zadbać o dobry transport pożywienia. Jeśli chcemy zabrać na piknik truskawki czy inne owoce to warto je zabrać w odpowiedni sposób, tak by nie naciskały na siebie czasie drogi. Jeśli piknik jest oddalony od domu.

Ciepły akcent na pikniku rodzinnym

Jeśli chcemy gości poczęstować ciepłą kawą lub herbatą warto pomyśleć o termosie. Pozwoli na zachowanie temperatury oraz niesamowitego aromatu. Rozmiary pojemności produktów są różne, od najmniejszych pół-litrowych po dwulitrowe. Przy większej ilości osób należy wybrać odpowiedni rozmiar, tak aby dla każdego wystarczyło. Termos może się sprawdzić, kiedy temperatura nieco spadnie i będzie pojawiał się chłodny powiew wiatru. Gość otulony ciepłym kubkiem herbaty poczuje się niezwykle dobrze zaopiekowany przez gospodarza.

Termos turystyczny do ciepłych napoi na piknik rodzinny zasmakujradosci.pl
Termos nierdzewny do ciepłych napoi na piknik rodzinny zasmakujradosci.pl

Zastawa piknikowa

Podczas przygotowania posiłków lub produktów na piknik rodzinny zwróć uwagę na sposób ich jedzenia. Jeśli przygotujesz dla przykładu zupę i przyniesiesz ją w termosie, musisz mieć miski. Owoce w większości nie wymagają sztućców. Jeśli chcesz podać owoce, które należy obierać można zrobić to wcześniej, a na pikniku rodzinnym tylko się nimi delektować. Są bardzo wygodne podczas posiłku na zewnątrz.

Przy odpowiednim zaplanowaniu możemy wybrać na przykład kanapki. Pokrojone odpowiednio będzie można zjeść na jeden raz i dzięki temu pozbyć zbędnego talerzyka. Decydując się na inny rodzaj jedzenia warto wziąć pod uwagę talerzyki. Przy aktualnych trendach i minimalizowaniu zużycia plastiku, lepiej wybrać papierowe. Najlepszym rozwiązaniem były by talerze wielorazowe. Ze względu na możliwą odległość może to sprawiać trudność.

Zabierzcie napoje! Nawodnienie organizmu to podstawa!

Spożywanie odpowiedniej ilości wody jest ważne w ogóle, nie tylko podczas spotkań towarzyskich. Warto zwracać szczególną uwagę na odpowiednią ilość przyjmowanych płynów. Wpływają one nie tylko na częstsze wizyty w toalecie, ale również (co spodoba się Paniom) poprawiają kondycję skóry i całego organizmu. Ze względu na warunki towarzyszące takim spotkaniom jak piknik rodzinny, czysta woda może być problematyczna do uzyskania. Jednak dzięki butelkom z filtrem nawet woda z miejsc publicznych staje się przydatna do spożycia.

Butelka filtrująca zasmakujradosci.pl
Butelka filtrująca zasmakujradosci.pl

Gdy rodzinny piknik dobiegnie końca – posprzątaj po sobie!

Brzmi to bardzo pompatycznie, kojarzy się z dzieciństwem. Rodzice szczególnie zwracają uwagę na zachowanie czystości przez pociechy. Ale nie chodzi o bycie perfekcjonistą, ale o dbanie o miejsce w którym spędza się czas. Zarówno do pikniku należy się przygotować jak i do sprzątania po nim, a właściwie po sobie samym. Jest to bardzo ważne! Nie chcesz przecież przyjechać za tydzień na to samo miejsce, które będzie pełne śmieci. Mogą to być zwykłe worki na śmieci, czy coś zastępczego, ale warto to bardzo ważne aby mieć coś takiego ze sobą. Dzięki temu miejsce pozostanie czyste i będzie gotowe na kolejną Twoją wizytę.

Ręczniki papierowe 

Podczas spożywania posiłku, niezależnie od miejsca, warto mieć ze sobą jakieś ściereczki czy ręczniki. Są niezawodne, a dzięki odpowiedniemu materiałowi mogą być wielokrotnego użytku. Po co wyrzucać bez sensu ręczniki papierowe i kupować nowe, kiedy można kupić zestaw ściereczek kuchennych. Ich zastosowanie jest niezmiernie szerokie, a i niesamowicie sprawdzą się na pikniku rodzinnym.

Piknik rodzinny łączy pokolenia!

Piknik rodzinny jest uniwersalnym rozwiązaniem na spotkanie łączące pokolenia. Nie nie jest ograniczony przez wiek, każdy odnajdzie się na tego typu wydarzeniu. Wspomniana wcześniej modyfikacja w postaci grilla, podczas pikniku jest jedną z alternatyw. Jeśli możliwości są sprzyjające, można posiłek przyrządzić w domu, a zjeść go na zewnątrz. Rozwiązań jest bardzo dużo, każdy znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać o najważniejszym, aby dobrze spędzić ten czas. Nie liczy się wygląd wizualny, ale atmosfera jaka towarzyszy spotkaniu.

To Ci się może spodobać: Piknik za miastem