Folk design – co warto o nim wiedzieć?

Folk wraca do łask! Mieszkania w stylu folklorystycznym to obecnie jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji. Nie ma się co dziwić, bo lokum urządzone w tym klimacie jest nie tylko bardzo użyteczne, ale również przytulne, ciepłe i tradycyjne.

Powrót do tradycji

Skąd taka popularność folk design? Powodów zainteresowanie stylem ludowym jest co najmniej kilka. Pierwszym z nich jest duńskie hygge! Tak, skandynawska filozofia, w połączeniu z docenianym stylem minimalistycznym, uświadomiła wielu Polakom, że ciekawe rozwiązania dekoratorskie można znaleźć nie tylko po drugiej stronie Bałtyku, ale także w kraju nad Wisłą. Co więcej, zaczęto doceniać wszystko to, co naturalne. I to nie tylko ekologiczne materiały (m.in. powrót filcu), ale również nawiązujące do natury wzory i zdobienia. Kwiaty i liście, łowieckie motywy, kolory ziemi i nieba.

czajnik elektryczny z termometrem

Cechy folk design

W przypadku aranżacji w stylu folkowym pierwsze skrzypce gra kolor oraz wspominane już nawiązanie do tradycji. W cenie są wszelkie akcesoria i dodatki utrzymane w stylistyce polskich grup etnograficznych. Na przykład ze wzorami podhalańskimi, kurpiowskimi, kaszubskimi oraz haftowane lub filcowe ozdoby. We wnętrzach utrzymanych w tej klimacie powinny dominować wspominane już wyżej naturalne materiały – len, drewno, bawełna. Są one wygodne w użytkowaniu oraz sprawiają, że lokum staje się przytulniejsze.

Garnki emaliowane Florina by Emalia Polska Pleszew.

Dodatki w stylu folk design

W mieszkaniu urządzonym według założeń stylu ludowego najważniejsze są kolorowe dodatki. Prym wiodą oczywiście te z folkowymi akcentami i zdobieniami. Sprawdzają się w kuchni, np. czajniki elektryczne z termometrem Botti Folk oraz tradycyjne garnki emaliowane. W tym te z najnowszej kolekcji Florina by Emalia Polska Pleszew – rondel emaliowany skośny Florina by Emalia Polska Pleszew Scandi. A także garnek Florina by Emalia Polska Pleszew Leaf czy kubek Florina by Emalia Polska Pleszew Majolica. Z kolei w salonie i sypialni dominują raczej kwieciste akcesoria. Pościele w stylu Miss Lucy Satyna Floris i dekoracyjne zegary Florina Floris.