Sok z malin z sokownika – 100% zdrowia!

Sok z malin z sokownika to zdrowie samo w sobie. Metoda przetwarzania malin w sokowniku parowym pozwala zachować wszystkie drogocenne właściwości tego małego, niepozornego owocu. Jakie właściwości mają maliny? Jak zrobić sok z malin z sokownika? Dlaczego jest taki zdrowy? Ile dodać cukru? A może inna substancja słodząca będzie lepsza? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiecie się lada moment.

Maliny to popularne owoce, które zna każdy bez wyjątku. Są soczyste, aromatyczne i najzwyczajniej w świecie przepyszne. Doceniane są przede wszystkim przez cukierników, dietetyków i zielarzy. Maliny to prawdziwa bomba witaminowa. Zawierają mnóstwo składników odżywczych i minerałów. Osobiście nie znam osoby, która nie lubi malin. Myślę też, że spore grono osób ich nie docenia, bądź nie zdaje sobie sprawy ile dobrego dla organizmu wnosi ich spożywanie.

sok z malin z sokownika zasmakujradosci.pl

Malina krzew, kryjący w sobie ogrom substancji prozdrowotnych

Krzak maliny zasmakujradosci.pl

W owocach malin między innymi można znaleźć:

  • Kwasy organiczne (w tym salicylowy, cytrynowy, jabłkowy), antocyjany, pektyny, związki śluzowe, lotne związki zapachowe, związki śluzowe i cukry.
  • Witaminy najważniejsze toC,E,B1,B1,B6
  • Minerały potas magnez wapń i żelazo

Maliny to nie tylko zdrowe owoce, ale także drogocenne liście, które zawierają sole mineralne w tym żelazo i wapń, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne czy związki żywicowe. Pewnie nie jedna osobę zaskoczę ale i same łodygi krzaka maliny są równie cenne i bogate w witaminy i minerały. Wśród nich wymienić można witaminę C, E, witaminy z grupy B oraz magnez, żelazo, potas czy wapń

Maliny kalorie i wartości odżywcze w 100 g

Wartości odżywcze w 100 g

Wartość energetyczna – 52 kcal
Białko ogółem – 1.20 g
Tłuszcz – 0.65 g
Węglowodany – 11.94 g (w tym cukry proste 4.42 g)
Błonnik – 6.5 g

Źródło : USDA

Witaminy

Witamina C – 26.2 mg
Tiamina – 0.032 mg
Ryboflawina – 0.038 mg
Niacyna – 0.598 mg
Witamina B6 – 0.055 mg
Kwas foliowy – 21 µg
Witamina A – 33 IU
Witamina E – 0.87 mg
Witamina K – 7.8 µg

Minerały

Wapń – 25 mg
Żelazo – 0,69 mg
Magnez – 22 mg
Fosfor – 29 mg
Potas – 151 mg
Sód – 1 mg
Cynk – 0,42 mg

Maliny właściwości – zdrowie ponad wszystko

Dlaczego warto jeść maliny oraz jej przetwory? Odpowiedź jest jedna. Mają zbawienny wpływ na organizm człowieka!

  • Napar sporządzony z uprzednio wysuszonych liści wspomaga walkę z przeziębieniem i innymi infekcjami. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwbiegunkowe, a przede wszystkim przeciwgorączkowe.
  • Zawartość antocyjanów w owocach wzmacnia naczynia krwionośne, wspomaga odporność organizmu, a tym samym zapobiega rozwijaniu się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
  • Owoce maliny to deser dla osób chorych na cukrzyce – Niski indeks glikemiczny na poziomie 25, pozwala zajadać się nimi nawet osobom chorującym na cukrzycę. Co więcej, wspomniane wyżej antocyjany obniżają poziom glukozy we krwi.
Przetwory z malin w słoiczkach zasmakujradosci.pl

Dlaczego warto robić przetwory domowe?

Sok z malin jest znany nie od dziś i cieszy się ogromną popularnością. Można go kupić w każdym sklepie, markecie i aptece. Ale uwaga! Sok, sokowi nie jest równy! Etykiety często są zakłamane i nie pokazują faktycznego składu, często nie są pełnowartościowe! To sprawia, że warto się postarać i nie iść na skróty. W myśl zasady „wiem co jem” bezapelacyjnie najlepsze i najzdrowsze przetwory to te, które zrobi się własnoręcznie! Idealnie jest mieć swoje owoce z ogródka, bądź ze sprawdzonego źródła. Zapytacie po co robić soki, skoro można się zajadać owocami bez przetworzenia? Odpowiadam! Sezon na maliny jest krótki, a jej właściwości przydają się cały rok. Poza tym cudownie jest zimą otworzyć słoik z przetworami i cieszyć się namiastką lata.

Sok z malin jakie ma właściwości

Sok z malin z sokownika zasmakujradosci.pl

Sok z malin z sokownika to sposób na walkę z przeziębieniem i infekcjami. Do najważniejszych i najcenniejszych właściwości należy działanie napotne, które skutecznie wspomaga walkę z gorączką. Dobrodziejstw soku malinowego jest jednak zdecydowanie więcej. Działa wspomagająco w bólu gardła i kaszlu. Jest traktowany jak naturalna aspiryna, ponieważ zawiera spore ilości kwasu salicylowego, który wykazuje działanie przeciwzapalne. Sok z malin to naturalny środek stosowany  w walce z infekcjami, ale działa też uspokajająco i obniżająco ciśnienie krwi, dlatego ukoi wasze nerwy. Szczególnie polecany jest dzieciom, ponieważ nie zawiera szkodliwych substancji i nie zaszkodzi delikatnemu organizmowi malucha. Jeśli nigdy nie piliście takiego soku to ja go polecam! Przy tych wszystkich cudownych właściwościach jest absolutnie pyszny.

Sok z malin z sokownika parowego – najszybsza i najłatwiejsza metoda na pozyskanie zdrowego soku

Przeraża was fakt, że przetwory domowe to ogrom pracy i spory bałagan? Myślicie, że to nie dla was, że nie macie czasu zawracać głowy takimi pracochłonnymi procesami? Ja też tak myślałam! Nie trzeba jednak wybierać najbardziej skomplikowanej metody wykonywania soków. Istnieją takie, które są szybkie, łatwe i przyjemne. Czasem najprościej znaczy najlepiej. Znacie urządzenie takie, jak stalowy sokownik parowy ? Jeśli nie, to koniecznie się z nim zapoznajcie! Robienie przetworów przy pomocy tego sprzętu kuchennego, to wręcz przyjemność. Zrobicie to szybko i bez zbędnego bałaganu!

Więcej o sokownikach dowiesz się z artykułu: Przetwory owocowe we własnym domu -czyli wszystko o sokownikach

Dlaczego sok z malin z sokownika jest zdrowy?

Robiąc sok z malin z sokownika parowego zachowujecie wszystkie cenne składniki odżywcze, w sposób szybki i bezproblemowy. Przy owocach miękkich, jakim jest malina, sok można pozyskać już po ok. 30 minutach. Sam proces polega na ogrzewaniu owoców parą wodą, która powoduje pękanie delikatnej skórki, a to finalnie prowadzi do intensywnego wypływu soku. Wartości odżywcze nie zostają wypłukane, w całości pozostają w soku. Co więcej, to wy decydujecie ile cukru dodać do soku! Znając szkodliwość cukru z pewnością chcecie mieć nad tym kontrolę. Kupne soki często zawierają sporo cukru ponad zalecaną normę!

Sok z malin z sokownika ile cukru?

Maliny to owoce półsłodkie. Optymalna ilość cukru to 150-200 gram na 1 kg owoców. Można dodać więcej lub mniej, ale to już zależy od indywidualnych preferencji. Maliny  mają w swoim składzie pektyny, więc możecie też użyć innych substancji słodzących takich jak miód, melasa, stewia czy ksylitol. Proponuję wtedy nie dodawać substancji słodzącej na owoce, a w zamian wybrać metodę słodzenia gotowego soku (ja tak robię). Po spróbowaniu będziecie wiedzieli, czy sok jest dość słodki i czy będzie wam smakował. Co ważne, wybierając inną substancję słodzącą, niż cukier, obowiązkowo musicie pasteryzować przetwory.

Sok z malin z sokownika zasmakujradosci.pl

Sok z malin z sokownika przepis

Sok z malin z sokownika parowego spuszczany do szklanki zasmakujradosci.pl

Składniki na sok z malin z sokownika parowego

Maliny 3kg

Cukier 500g (jeśli chcecie zrobić więcej soku pamiętajcie o proporcji: na 1 kg malin – daje się ok 150-200 g cukru, oczywiście można więcej, jak kto woli, ale ja nie widzę takiej konieczności, cukier ograniczmy do minimum!)

Sok z malin z sokownika przygotowanie:

  • Pierwszy etap to oczywiście przygotowanie owoców na sok. By, owoce nie nasiąkły wodą przekładamy je do durszlaka, cedzaka, bądź na sitko i przelewamy wodą, by oczyścić z ewentualnych zabrudzeń.
  • Umyte owoce przekładamy do perforowanego garnka na owoce (jeśli chcecie przyspieszyć proces robienia soków, to wsypcie cukier na owoce, ja słodzę na końcu, już gotowy sok). Do dolnej części nalewamy wody (powinna zająć ok 1/3 pojemności naczynia).
  • Składamy sokownik. Dolna część z wodą, następnie część z kominem i jako ostatnia, część, w której umieściliście owoce. Przykrywamy pokrywką i przestawiamy na palnik.

Wyparzanie słoików

Od razu po wstawieniu sokownika na palnik, naszykujcie sobie słoiki. Receptą na trwałość przetworów są dobrej jakości słoiki, które należy także odpowiednio wyparzyć (wysterylizować). Do wyboru są dwie metody. Pierwsza z nich to umycie w zmywarce na standardowym programie z suszeniem  w ok 70 stopniach. Druga natomiast to wyparzanie na sucho przez 40 minut przy pomocy piekarnika rozgrzanego do 120 stopni Celsjusza. Soki należy wlewać w jeszcze ciepłe i suche słoiki.

Sok z malin z sokownika wykonanie

Po upływie 30 minut od zagotowania wody w dolnej części, możecie przystąpić do procesu spuszczania gotowego soku. Jeśli wsypaliście owoce, to sok możecie spuszczać bezpośrednio do wyparzonych słoiczków. Jeśli zawekujecie gorący sok, nie musicie dodatkowo go pasteryzować. Wybierając moją metodą, musicie naszykować sobie średniej wielkości garnek min. 3 l i na bieżąco spuszczać do niego powstały ok. Po uzyskaniu całego soku, doprawiamy go, czyli dodajemy cukier i zagotowujemy, pamiętając o mieszaniu. Gorący sok przelewa się do słoików i gotowe!

Sok z malin z sokownika zasmakujradosci.pl

Sok z malin z sokownika z inną niż cukier substancją słodzącą – pasteryzacja

Robiąc sok z malin z sokownika używając innej substancji słodzącej niż cukier, należy słoiki z gotowym sokiem dodatkowo pasteryzować. Wstawiamy do dużego garnka słoiki zalewamy je wodą o temperaturze zbliżonej do zawartości w ilości mniej więcej do 2/3 wysokości. Gotujemy na średniej wielkości palniku przez ok godzinę. Metoda w piekarniku jest szybsza. Rozgrzewamy piekarnik do 120 stopni Celsjusza i podgrzewamy przez ok 20 minut. Po upływie tego czasu, należy otworzyć drzwiczki i studzić piekarniku.

Wystarczy teraz opisać słoiczki- koniecznie używając nazwy przetworu i daty wykonania. W ten sposób będziecie mogli czuwać, by nic nie uległo zepsuciu.

Robią sok z malin z sokownika, pozostają owoce, nic się nie marnuje! – dżem

Sok z malin z sokownika zasmakujradosci.pl

Wykonanie dżemu:

 

Owoce pozostałe po zrobieniu soku przekładamy do garnka (może to być, opróżniona z wody dolna część sokownika). Następnie dodajemy kilka łyżek cukru żelującego według uznania i całość zagotowujemy. Przekładamy gorący dżem do wysterylizowanych słoiczków, zamykamy je, wywracamy na ściereczce do ostygnięcia i GOTOWE. Dżem jest przepyszny, możecie go używać do naleśników, kanapek albo jeść bez niczego, wprost ze słoiczka (takie dżemy posiadają krótszą wytrzymałość, niż tradycyjne, ale ich smak nie pozwala im się zepsuć, ponieważ znikają w mgnieniu oka! A co najważniejsze? Nic się nie marnuje! Smacznego!