Ogórki małosolne. Wystarczy czosnek, chrzan, ogórki, koper i przyprawy, aby zadziała się magia.
Domowy przepis
Poznaj domowy, tradycyjny przepis na ogórki małosolne, czyli najlepszą wiosenną przekąskę, jaką możesz przygotować sam w domu. Wystarczy kilka składników, które znajdziesz w każdym sklepie spożywczym, odpowiednie naczynie do ogórków małosolnych i lekka, chrupiąca przekąska będzie gotowa w mniej więcej dwa dni!
Ogórki małosolne są niskokaloryczne, dlatego można je uznać nie tylko za zdrową przekąskę, ale również za FIT przekąskę.
Ogórek małosolny – superfood made in Poland
Ogórki małosolne to jeden z wariantów przerabiania świeżych ogórków.
W zasadzie bardzo kochamy je przygotowywać, bo są proste, szybkie i pyszne. Pierwsze ogórki nadają się zdecydowanie tylko i wyłącznie na ogórki małosolne. Lepiej nie próbować ich kisić na zimę, bo mogą zwyczajnie nie przetrwać. Ogórki, które w sklepach pojawiają się w lipcu – są to ogórki, które nie wymagają już tak silnego nawożenia, co sprawia, że są mniej delikatne. Ich tkanki nie rozkładają się w tak szybkim tempie, jak te, które w sklepach pojawiają się bardzo szybko i niestety nafaszerowane są dużymi ilościami nawozów azotowych. Taka kolej rzeczy sprawia, że te pierwsze ogórki bardzo szybko podlegają procesowi kiszenia i czasami małosolne gotowe są już po pierwszym dniu od nastawienia.
Fermentacja (kiszenie) – doskonały sposób na utrwalanie warzyw
Bakterie kwasu mlekowego rozkładają zawarty w warzywach cukier do kwasu mlekowego. W takim środowisku powstaje pH poniżej 5, w którym degradacji ulegają bakterie gnilne, dzięki czemu produkt nam się nie psuje, a wręcz przeciwnie, zyskuje na smaku. Charakterystyczny smak ogórków kiszonych zawdzięczamy wytworzonemu w naczyniu alkoholowi i kwasowi octowemu, które powstają w naturalnym procesie kiszenia warzyw. Dzieje się tak za sprawą soli, która znajduje się w roztworze, jakim zalewamy ogórki, by uległy fermentacji. Sól sprawia, że z warzyw wydostaje się sok, a ten z kolei ulega właśnie działaniu bakterii kwasu mlekowego. Koper, chrzan, czosnek, liście wiśni, liście porzeczki nie wpływają na proces kiszenia, dodają jedynie smaku końcowego.
W jakiej temperaturze kisić ogórki?
Optymalną temperaturą do kiszenia ogórków, ale nie tylko ogórków, bo kisimy mnóstwo warzyw, jest temperatura od 18 stopni C do 25 stopni C. W takiej temperaturze już po jednej dobie ogórki w słoiku zmienią smak. Będą takie lekko ukiszone, ale wciąż chrupiące i świeżo zielone.
Każdy następny dzień kiszenia w takiej temperaturze sprawi, że ogórki będą coraz bardziej ukiszone. Ich smak będzie się zaostrzał, a kolor i struktura ulegną zmianie.
Należy pamiętać, że wszystkie ogórki i przyprawy powinny znajdować się pod powierzchnią zalewy, aby nie miały dostępu powietrza, ponieważ dostęp powietrza sprawi, że nie zjemy pysznych ogórków, a rozwinie się na nich jedynie pleśń, która sprawi, że będziemy zmuszeni wyrzucić wszystko do kosza, czy na kompost. Nie marnuj jedzenia, zrób ogórki małosolne z głową. To bardzo proste, wystarczy, że zastosujesz się do rad z tego artykułu. Ogórki małosolne nie mogą też być wystawione na działanie promieni słonecznych, głównie ze względu na utratę witaminy C, jaka może wówczas nastąpić.
Jeżeli chcesz się cieszyć smakiem ogórków małosolnych dłużej, po 7 dniach przenieś je do chłodnego pomieszczenia lub po prostu lodówki, aby nie ulegały dalszemu procesowi kiszenia.
Jakie ogórki wybierać do kiszenia?
Ogórki, które najlepiej nadają się jako ogórki małosolne, czy ogórki kiszone to te najmniej nawożone, krajowe, dostępne w lipcu na straganach, bazarach i w sklepach.
Wybieraj tylko jędrne, świeże ogórki bez widocznych uszkodzeń. Ważny jest także ich rozmiar – wybieraj te małe, które nie będą miały za bardzo rozwiniętych gniazd nasiennych.
Wartości odżywcze ogórków małosolnych i ogórków kiszonych
Ogórki jeszcze przed ukiszeniem nie są bogate w witaminy i minerały. Po ukiszeniu nie wzrasta w nich ich poziom, a wręcz spada. Ogórki kiszone są cenione jednak za coś innego.
Ogórki kiszone to naturalny probiotyk!
Dzięki temu, że ogórki podlegają procesowi działania kwasu mlekowego, stają się naturalnym probiotykiem. Bakterie kwasu mlekowego to dobry typ bakterii, który wywołuje procesy fermentacji. Otóż aż 90% dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego, jaki znajduje się w kiszonych ogórkach, jest w stanie przetrwać w spotkaniu z naszymi sokami żołądkowymi. Przechodząc dalej do jelit, wykonują ogrom pożytecznej pracy. Baterie kwasu mlekowego są dla nas niezwykle łaskawe. Mianowicie, poprawiają działanie procesów trawiennych, ułatwiają wchłanianie składników odżywczych zawartych w pokarmach, poprawiają florę bakteryjną w jelitach, a także zapobiegają zaparciom.
Ogórki, które przeszły proces fermentacji są dla nas lekkostrawne i niskokaloryczne. Istnieją nawet dowody na to, że spożywanie dużej ilości kiszonek poprawia naszą pewność siebie.
Ogórki małosolne – przepis podstawowy
Składniki:
- 1,5 kg ogórków (świeżych, jędrnych, niedużych, ze sprawdzonego źródła)
- 5 gałązek kopru z nasionami, lub korzonkami
- kilka ząbków czosnku
- 10 cm kawałek korzenia chrzanu, lub liście chrzanu
- kilka liści porzeczki lub wiśni (nie są konieczne, ale warto dodać)
- 2 litry wody
- 2 łyżki soli do przetworów
Przygotowanie:
- Ogórki umyj pod zimną bieżącą wodą. Możesz odciąć lekko końcówki, ale nie jest to konieczne.
- 5 litrowy słoik na ogórki wyparz wrzątkiem.
- Chrzan obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Czosnek obierz i ząbki przekrój na połówki.
- Na dnie słoika ułóż gałązkę kopru, część chrzanu, liście porzeczki lub wiśni, połowę czosnku. Na nich ułóż luźno ogórki, na górę dodaj resztę kopru, czosnku, chrzanu, liści porzeczki, czy wiśni i pozostały czosnek.
- We wrzątku rozpuść sól i takim roztworem zalej ogórki w słoiku.
- Jeżeli ogórki wypływają na wierzch, ponad powierzchnię wody z solą, warto docisnąć je niewielkim talerzykiem, filiżanką, czymkolwiek co przeciśnie się przez otwór w słoiku i będzie wyparzone wrzątkiem.
- Słoik wystarczy zakryć pokrywką, nie trzeba jej dokręcać, czy szczelnie zamykać.
Czy wiesz, że..
Ogórki małosolne swoją nazwę zawdzięczają temu, że do ich produkcji używamy 1 łyżki soli na 1 litr wody. Z kolei do ogórków kiszonych dodajemy 2 łyżki soli na 1 litr wody.
Ogórki małosolne na sucho, bez zalewy
Składniki:
- 1 kg ogórków gruntowych
- 8 cm kawałek korzenia chrzanu
- kilka gałązek kopru
- 2 liście laurowe
- 2 ziela angielskie
- 1 łyżka ziaren gorczycy
- 4-5 ząbków czosnku
- 2 płaskie łyżeczki soli
Przygotowanie:
Osobiście nie jestem zwolenniczką przygotowywania kiszonek w nieprzeznaczonych do tego pojemnikach (butelkach typu PET, czy woreczkach strunowych). To szkodzenie swojemu zdrowiu, efektów takich zabiegów nie widać od razu, dlatego metoda ta ma wielu zwolenników. Stawiam na szkło. Pojemnik szklany do przechowywania żywności będzie idealny.
- Ogórki umyj pod zimną bieżącą wodą. Możesz odciąć lekko końcówki, ale nie jest to konieczne.
- Pojemnik do żywności wyparz wrzątkiem.
- Chrzan obierz i pokrój na malutkie kawałki. Czosnek obierz i ząbki pokrój na plasterki. Ziele angielskie rozgnieć przy pomocy dużego noża.
- Do pojemnika włóż umyte ogórki, a także resztę przygotowanych składników. Całość zasyp solą i dokładnie wymieszaj.
- Umieść pojemnik na około 3 godziny w lodówce.
- Po chłodzeniu w lodówce, wyjmij pojemnik i umieść na blacie kuchennym. Po około 20 godzinach, ogórki będą gotowe!
Do czego użyć ogórków małosolnych?
Ogórki małosolne to świetna przekąska, ale nie tylko. Przetwory te znakomicie nadają się do obiadu, na kanapki, czy na grilla.
Przeczytaj Sałatka na grilla.
Co jeszcze możesz ukisić?
- kapusta kiszona biała i czerwona – rewelacyjna baza do pysznych i zdrowych surówek, a także bigosu, czy kapuśniaku. Kiszona kapusta zawiera bardzo dużo naturalnej witaminy C, o wiele więcej niż ogórki kiszone. Zazwyczaj kisimy białą kapustę z dojrzałych zbitych główek kapusty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ukisić młodą kapustę, czy nawet czerwoną kapustę. Niektórzy kiszą nawet całe główki kapusty, aby później przygotować z niej pyszne gołąbki.
- cytryny kiszone – rewelacyjna przyprawa do dań kuchni marokańskiej. Nic nie uwydatnia smaku i aromatu cytryn tak bardzo jak ich kiszenie. Wystarczy przekroić cytryny na 4 części, ale tak, aby nie przekroić ich do końca, natrzeć solą, dodać cynamon i zalać wodą. Fermentacja zdziała cuda.
- kiszone buraki – to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj kiszonek, zaraz po ogórkach. Zakwas z buraków poprawia odporność, a także wykorzystywany jest do przygotowania wigilijnego barszczu
- kiszona papryka – niecodzienny rodzaj kiszonek, a warty przygotowania, bo niezwykle smaczny! Użyj kiszonej papryki do surówki, czy połóż po prostu na kanapkę i ciesz się jej smakiem!
- kiszone rzodkiewki – rewelacyjne warzywo do kiszenia to właśnie rzodkiewki! Zjedzą je nawet dzieci nieprzepadające za kiszonkami.