Sałatka na grilla to obowiązkowy punkt imprezy. Poznaj przepisy na sałatki do grilla!
Grill to takie pojęcie umowne. Zapraszając kogoś na grilla mamy w zamyśle świetną zabawę, dobre jedzenie i doskonałe towarzystwo.
Sałatka na grilla – jedzenie w sezonie grillowym
Sezon grillowy w Polsce rozpoczyna zazwyczaj weekend majowy. Te pierwsze dni maja, podczas których mamy kilka dni wolnego, a nasza szerokość geograficzna zazwyczaj oferuje nam słońce i wysokie temperatury, składnia do rozpoczęcia beztroskiej zabawy. Wieczory spędzone w miłym towarzystwie, spoglądanie w gwiazdy i delektowanie się zapachem grillowanych potraw to to, co lubimy najbardziej. Długi weekend z ciepłą pogodą, to wspaniały czas na relaks przy grillu. Badania wykazują, że aż 92% Polaków urządza grilla zupełnie bez okazji.
Co Polacy najczęściej przyrządzają na grillu?
Kiełbaski, kaszanka to szybki pomysł na grilla, który króluje u każdego organizatora, dla bardziej wprawionych pozostaje wcześniej marynowana karkówka, steki, szaszłyki, skrzydełka, ryba i warzywa.
Grill ogrodowy, grill gazowy, czy grill elektryczny? Jaki wybrać?
Grill ogrodowy węglowy
Najbardziej popularny rodzaj grilla z jakim mamy do czynienia. Posiadają palenisko na którym palimy węgiel drzewny, brykiet lub drewno. Ważną rzeczą jest, żeby na ruszt wkładać jedzenie dopiero, kiedy materiał palny będzie się żarzył, wtedy większość substancji szkodliwych się wypali, a ciepło wytworzone przez żar będzie rozprowadzane równomiernie.
Na ruszt takiego grilla najczęściej kładziemy tacki do grilla, a kaszankę z cebulką, kiszoną kapustą, czy boczkiem owijamy w folię aluminiową.
Grill gazowy
Grill gazowy ma to do siebie, że nie musimy go żmudnie rozpalać, ani czekać aż węgiel się zacznie żarzyć. Zazwyczaj są to grille, które mają kilka źródeł ciepła, dzięki czemu na jednym grillu możemy mieć różne temperatury. Niektóre potrawy wymagają takich kombinacji. Dodatkowo grille gazowe posiadają dodatkowe palniki, na których możemy gotować potrawy. Doskonałymi garnkami uzupełniającymi klimat są garnki emaliowane.
Grill elektryczny
Grill elektryczny pozwala nam na ogromną elastyczność. Niewielki grill, na którym można spokojnie grillować nawet we własnej kuchni to wspaniała gratka dla wielbicieli grillowania. Niezależnie od pory roku możesz przyrządzić ulubione grillowane potrawy. Praktyczny grill elektryczny z linii Healthy line niezależnie od aury pozwoli na przygotowanie zdrowych potraw beż użycia tłuszczu. Można na nim przyrządzać dodatki do sałatek, jak kurczaka, rybę, czy grillowane warzywa, a nawet całe obiady. Wspaniale nadaje się również do przygotowywania różnego rodzaju panini, które ciężko przyrządzić na innym rodzaju grilla. Grill elektryczny Botti Fudo posiada dużą powierzchnię do grillowania, dzięki czemu w szybki sposób nakarmisz więcej osób, w szybszym czasie. Tak jak jego poprzednik nadaje się do używania go w kuchni twojego domu, możesz na nim przyrządzać mięso, warzywa, czy inne potrawy bez dodatku tłuszczu. Do przewracania kawałków mięsa, czy warzyw wspaniale sprawdzą się szczypce silikonowe.
Przeczytaj również Grill elektryczny
Ognisko!
Grill to jednak nie jedyna forma biwakowania na świeżym powietrzu. Jeszcze całkiem niedawno nie każdy posiadał grilla, a częściej paliło się ogniska. Kto nie zna tej cudownej atmosfery siedzenia wokół otoczonego kamieniami trzaskającego iskrami ogniska, niech żałuje. Nie ma nic lepszego niż ognisko, wspaniali ludzie i niebo usłane gwiazdami. Rozpalenie ogniska nie wymaga specjalnego sprzętu. Wystarczy kilkanaście kamieni, aby otoczyć palenisko, kilka długich prostych kijków, na które będziemy nabijać kiełbasę, koc do siedzenia, czy okrycia się i małe co nieco w postaci ulubionego trunku. Do trunków kufel do piwa, czy korkociąg do wina.
Na palenisku można również ustawić kociołek. W kociołku zrobić pyszne pieczonki. Do środka wkładamy kapustę, marchewkę, ziemniaki, cebulę i w zależności od tego, czy jadacie – kiełbasę i boczek. Przyprawiamy całość i ustawiamy na żarzące się palenisko na około 2 godziny. Po tym czasie zajadamy się pysznym wnętrzem kociołka.
Alternatywą dla kociołka jest płyta żeliwna, na której można przyrządzić cały obiad, placki, a także potraktować ją jak powierzchnię zwykłego grilla.
Sałatki na grilla
Sałatka na grilla to jak już wspomnieliśmy, obowiązkowy punkt każdego grilla. Można przyrządzić wiele różnych rodzajów sałatek. Niektórzy lubią lekkie sałatki na bazie mieszanek sałat, grillowanych warzyw, czy mięs, z dodatkiem sosów przygotowywanych z użyciem oliwy, a niektórzy, z kolei, stawiają na treściwe sałatki z majonezem.
Co przyda się do przyrządzenia sałatki?
Niezależnie od tego na jaki rodzaj sałatki postawimy, z pewnością przyda nam się kilka różnych przyborów z naszej kuchni. Pierwszym z nich jest durszlak. Durszlak jest idealnym naczyniem do wypłukania niewielkich warzyw, owoców, czy sałaty. Dziurki pozwalają na wypłynięcie nie tylko nieczystości, ale także nadmiaru cieczy, bo przecież nikt nie lubi, kiedy sałatka po prostu pływa. Do odwirowania sałaty polecamy wirówkę. Wirówka do sałaty pozwoli nam ją w szybki sposób odsączyć nie zmieniając jej wyglądu, ani struktury! Deska do krojenia, bo w sałatce zawsze musimy coś pokroić chroniąc nasze blaty przed uszkodzeniami. Ktoś pytał o kukurydzę? Tak! Uwielbiamy kukurydzę, a ta najczęściej zamknięta jest w metalowej puszce. Tak jest po prostu łatwiej i szybciej. Do otwierania puszek przyda się dobry otwieracz do konserw.
Pyszna sałatka ziemniaczana – sałatka na grilla
Składniki:
- 700 g surowych, nieobranych ziemniaków
- 4 kiszone ogórki
- 1 pęczek szczypiorku
- 1 duża cebula
- 2 łyżki kwaśnej śmietany
- 2 łyżki majonezu
- 1 łyżka octu winnego
- 1 łyżka jogurtu naturalnego
- sól, pieprz
- Ziemniaki szorujemy, następnie gotujemy w mundurkach. Ugotowane ziemniaki studzimy, następnie zdejmujemy cienką skórkę. Ziemniaki kroimy w grubą kostkę.
- Ogórki kroimy w półplasterki, a cebulę w drobną kosteczkę. Szczypiorek drobno siekamy.
- Sos przygotowujemy w słoiku. Słoik jest idealnym naczyniem do przygotowywania sosów! Do słoika dodajemy majonez, śmietanę, jogurt, ocet i przyprawy. Zamykamy słoik i dokładnie mieszamy.
- Pokrojone ziemniaki, ogórki, cebulę i szczypiorek (część odkładamy do dekoracji) mieszamy z powstałym sosem i przekładamy do miski. Sałatkę posypujemy szczypiorkiem.
Sałatka jarzynowa
Bez tej sałatki, nie tylko nie odbędzie się żaden grill, bez niej nie obędzie się jakakolwiek okazja w polskim domu. Urodziny, imieniny, chrzciny, komunia, wesele, spotkanie towarzyskie, czy święta. Bez sałatki jarzynowej nie ma zabawy, bez niej nic nie jest takie samo, to główny punkt programu.
Sałatkę jarzynową przygotowujemy w bardzo prosty sposób, często jest ona również dodatkiem do niedzielnego obiadu, kiedy to warzywa z rosołu nie mogą znaleźć innego zastosowania.
Sałatka jarzynowa z kukurydzą – idealna sałatka na grilla
Składniki:
- 6 ziemniaków
- 4 marchewki
- 2 pietruszki
- 1/2 selera
- 6 jaj na twardo
- 2 cebule
- 4 ogórki kiszone
- 1 puszka kukurydzy, na przykład
- 250 – 300 g majonezu
- łyżeczka musztardy
- sól, pieprz
- Warzywa takie jak ziemniaki, marchew, pietruszki i seler gotujemy w mundurkach w osolonej wodzie do miękkości. Warzywa gotowane w mundurkach nie tracą tyle smaku, witamin i minerałów, co wcześniej obrane i ugotowane analogicznie w wodzie. Kiedy warzywa są już miękkie odcedzamy je i studzimy. Wystudzone delikatnie obieramy z cienkiej skórki.
- Obrane warzywa kroimy w równą kosteczkę. To bardzo ważne dla ogólnego wyglądu sałatki. Dla smaku nie ma to znaczenia, ale jemy również oczami.
- Jaja, cebulę i kiszone ogórki również kroimy w regularną kosteczkę. Z ogórków nie odciskamy soku, nada on charakterystycznego smaku, który sprawi, że sałatka nie będzie mdła, a niewielka ilość wilgoci dodatkowo polepszy strukturę sałatki.
- Wszystkie pokrojone składniki wrzucamy do jednej miski. Dodajemy kukurydzę odsączoną z zalewy, majonez, musztardę, sól i pieprz i wszystko razem dokładnie mieszamy.
- Najlepiej jest odstawić sałatkę na kilka godzin do lodówki, aby jej smaki się przegryzły.
Sałatka na grilla z majonezem jest wyborna, ale do tłustych mięs, które często królują na naszych grillach, warto dodać coś lżejszego. Sałatki na bazie surowych warzyw z lekkimi sosami sprawdzą się wyśmienicie.
Sałatka z ogórków i rzodkiewki – świeża sałatka na grilla
Składniki:
- 3 ogórki gruntowe
- pęczek rzodkiewki
- pół pęczka szczypiorku
- 1 cebula średniej wielkości
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- sól, pieprz
- Ogórki myjemy i ścieramy na tarce do warzyw na cienkie plasterki. To samo robimy z rzodkiewką.
- Szczypiorek drobno siekamy i dodajemy do pokrojonych ogórków i rzodkiewki.
- Do warzyw dodajemy jogurt naturalny, doprawiamy solą i pieprzem i podajemy od razu na stół.
Sałatka grecka
Składniki:
- 2 pomidory
- 2 ogórki zielone
- 1/2 czerwonej cebuli
- 1/2 szklanki czarnych oliwek
- 250 g sera feta
- 4 łyżeczki suszonego oregano
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- pieprz, ewentualnie sól
- Pomidory pokrój w ósemki, usuń z nich twarde zielone części. Ogórki pokrój w jedno centymetrowe półplasterki. Czerwoną cebulę poszatkuj w cienkie półplasterki, a oliwki przekrój na połówki.
- Ser feta pokrój w grubą kostkę.
- W misce ułóż warzywa, posyp je pokrojonym serem feta, polej oliwą, posyp suszonym oregano i pieprzem. Jeżeli uznasz, że twoja sałatka potrzebuje jeszcze nieco soli, możesz ją posolić, ale ser feta jest słonym serem i raczej to powinno wystarczyć.
Sałatki na grilla umieszczone w miskach, łatwo można nakryć, aby żadne insekty nam się do nich nie dosiadały z impetem. Co jednak zrobić z mięsem, pieczywem i ciastem?
Wspaniałym rozwiązaniem są klosze, tak zwane parasolki. Klosz Florina ażurowy wspaniale chroni nasze jedzenie przed muchami i osami. Ułóż ciasto, czy mięso na talerzu i zakryj moskitierą i już żaden owad się do nich nie dostanie. Stosujemy je, bo nikt nie lubi, kiedy owady siadają na jedzeniu, a także po prostu dla bezpieczeństwa. Osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych są właśnie podczas takich spotkań, najbardziej narażone.
Nie zawsze też mamy ochotę na wszystko, co już zdążyło się przyrządzić na grillu, kiedy nadszedł ostateczny czas, aby ściągnąć kiełbaski, czy mięso z rusztu. Doskonałym rozwiązaniem do podtrzymania temperatury okazuje się naczynie z podgrzewaczem. Niewielkie świeczki utrzymają ciepło potraw, podczas gdy na zwykłym talerzu ciepło uleciałoby w kilka minut. To naprawdę świetne rozwiązanie, które pozwala na długie biesiadowanie przy ciepłym jedzeniu.
Co zrobić z pieczywem, które na powietrzu bardzo szybko wysycha? Pojemniki do przechowywania sprawdzą się idealnie. Wystarczy umieścić w pojemniku pokrojone pieczywo, zakryć pojemnik pokrywką i gotowe! Dodam, że genialnym pomysłem jest robienie grzanek na grillu. Dodatkowo można posmarować je przed grillowaniem masłem czosnkowym, co wzbogaci ich doskonały smak. Chcesz się przekonać?