Fasola – jak ją ugotować?

Kiedy dowiesz się jak gotować suchą fasolę, już zawsze będziesz miał ją w kuchennej szafce. Strączki są pożywne, sycące, łatwe do przygotowania i przepyszne!

Fasola w puszce, czy suszona fasola?

Fasola w puszkach jest bardzo wygodna, ale pod względem ceny, smaku i tekstury suszona fasola pobiła je na każdym możliwym polu. Jeśli nigdy wcześniej nie gotowałeś suszonej fasoli, nie bój się tego! Nasza metoda przyrządzania fasoli jest łatwa, bezproblemowa, a jej przygotowanie sprawi ci ogromną radość gotowania. Dobrze ugotowana fasola jest miękka i kremowa z otaczającym ją bogatym w składniki odżywcze, aromatycznym bulionem. Oczywiście możesz także ugotować na raz większą porcję fasoli i ją zawekować lub zamrozić – będzie wtedy tak samo szybko, jakbyś miał fasolę w puszce.

ziarna fasoli zasmakujradosci.pl

Jak ugotować fasolę?

Gotowanie suszonej fasoli jest łatwe!

Co musisz zrobić?

Przeglądnij je. Małe kamienie lub zanieczyszczenia często są mieszane z suszoną fasolą, więc dokładnie przejrzyj je przed gotowaniem. Odrzuć także uszkodzone, przebarwione lub pomarszczone fasolki.

Moczyć, czy nie moczyć?

Bardzo polecam namoczenie fasoli przed jej ugotowaniem. Przede wszystkim czas gotowania znacznie się skróci, będą także znacznie łatwiejsze do strawienia przez nasz układ pokarmowy. Aby namoczyć fasolę, wsyp suszoną fasolę do dużej miski i dolej wodę, aby poziom wody był o 6 cm wyższy, niż poziom suchej fasoli na dnie. Odrzuć wszystkie fasole, które unoszą się na powierzchni. Następnie pozostaw fasolę do namoczenia przez co najmniej 8 godzin lub na całą noc. Rano osusz i opłucz namoczoną fasolę.

Teraz czas na gotowanie!

Przesyp namoczoną fasolę do dużego garnka i zalej ją wodą. Wody musi być na około 3-4 cm ponad powierzchnię fasoli. (Jeśli używasz nienamoczonej fasoli, czego bardzo nie polecam, przepłucz ją na sicie, zanim dodasz fasolki do garnka). Doprowadź całość do delikatnego wrzenia, zmniejsz źródło ciepła i gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut, wyjmując pianę, która będzie unosiła się na powierzchni – to normalne. Po 30 minutach gotowania (czas od momentu rozpoczęcia wrzenia), dopraw fasolę solą. Kontynuuj gotowanie, aż ziarna będą miękkie, w miarę potrzeby dodając więcej wody. Czas gotowania może wynosić od 30 minut do 2 godzin, w zależności od wielkości i świeżości kupionych przez Ciebie ziaren. Zalecam sprawdzanie miękkości co 30 minut. Gdy fasola będzie już miękka, dopraw ją do smaku i zdejmij ze źródła ciepła. Niezjedzone ziarna ugotowanej fasoli możesz przechowywać w lodówce, w szczelnym pojemniku do 5 dni. Możesz ją także zamrozić i przechowywać nawet kilka miesięcy!

czerwona fasola zasmakujradosci.pC

Gotowanie suszonej fasoli – wyjątki

Używam tej metody do gotowania suszonej fasoli dla prawie każdej odmiany fasoli: czarnej fasoli, fasoli pinto, nerkowej, mung i innych. Istnieje jednak kilka wyjątków od reguły:

  • Soczewica. Tutaj nie ma potrzeby namaczania. Te rośliny strączkowe przed gotowaniem nie muszą być namaczane, bo właściwie niewiele to zmieni! Każda odmiana soczewicy ma zupełnie inny, ale zarazem krótki czas gotowania.
  • Groch łuskany. Zielony i żółty groszek również gotują się szybko i nie wymagają namaczania. Zielony groszek to około 25 minut gotowania, a żółty groszek będzie się gotował od 30 do 40 minut. Oba typy groszku są świetne do zup, ponieważ podczas gotowania rozpadają się w gładkie, kremowe purée.
  • Fasola Adżuki. Te małe czerwone fasolki mają cudowny słodki, orzechowy smak! Gotuj je na wolnym ogniu przez 35–40 minut z solą i ulubionymi przyprawami.

Jakich przypraw użyć do gotowania suszonej fasoli?

Suszone ziarna gotowane z solą są pyszne, ale dodanie do garnka cebuli, czosnku lub innych przypraw sprawi, że będą jeszcze bardziej aromatyczne!

Te proste dodatki zamieniają wodę do gotowania strączków w pachnący bulion, który jest tak samo smaczny, jak sama fasola. Oto kilka moich ulubionych aromatycznych przypraw:

  • Wodorosty do robienia sushi: Jest to opcjonalny dodatek, ale sprawi on, że fasola stanie się bardziej lekkostrawna.
  • Cebula i czosnek: Cebula podzielona na ćwiartki, szalotka podzielona na połówki lub zmiażdżone ząbki czosnku.
  • Zioła: gałązka świeżego rozmarynu lub tymianku, szałwii, pietruszki, czy kolendry. Do domowej fasoli można również dodać mrożone, czy suszone zioła.
  • Przyprawy: Czarny pieprz, świeżo zmielony czarny pieprz, liście laurowe lub suszone papryczki chilli.
    Skrawki warzyw – zero waste: końcówki cebuli, liście kopru włoskiego, szczypiorki, liście selera i wiele innych końcówek warzyw, które zwyczajnie można by było wyrzucić! Zamrażam te skrawki do gotowania fasoli lub robienia domowego bulionu.

Dodaj jeden lub więcej polecanych przeze mnie przypraw na 30 minut przed końcem gotowania fasoli. Gdy ziarna będą miękkie, wyjmij i wyrzuć wszystkie dodatki przed jedzeniem.

Wartości odżywcze fasoli

Fasola jest trzecim, po soi i grochu, warzywem strączkowym, który jest znakomitym źródłem białka (22%). Wyprzedza na tym polu mięso, które nie zawiera go aż w takiej ilości. Wszystkie odmiany fasoli są źródłem witamin B1, B2, B3, B6 i B12, a także fosforu, potasu, wapnia i błonnika. Świeże nasiona fasoli zawierają także dużą ilość witamin A i E. Biała fasola nieco wyróżnia się na tle innych odmian, bo jest także dobrym źródłem witaminy D i K oraz magnezu. Fasola szparagowa z kolei dostarczy naszemu organizmowi żelaza, cynku i miedzi.

angielskie śniadanie zasmakujradosci.pl

Full English Breakfast

Pełne angielskie śniadanie, które jest wysokokaloryczne, ale mimo to smaczne. Można przyrządzić je samemu w domu lub zamówić w większości barów śniadaniowych w Anglii.

Z czego składa się tradycyjne angielskie śniadanie?

Tradycyjne angielskie śniadanie składa się z kilku najczęściej smażonych lub pieczonych składników. I są to między innymi:

  • smażona fasolka – Jest to fasolka w sosie pomidorowym, która bardzo przypomina naszą fasolkę po bretońsku, jednak nie znajdziesz w niej kiełbasy, czy boczku, które są dodawane do naszej fasolki w sosie pomidorowym.
  • jajka – zazwyczaj to jajka sadzone, jajecznica lub jajko poszetowe
  • smażone cienkie plastry boczku, czyli bekon
  • tosty – najczęściej podawane z masłem i dżemem
  • kawa, herbata lub sok do picia.

Jak przyrządzić fasolkę do angielskiego śniadania?

Składniki:

  • 1,5 szklanki ugotowanej drobnej białej fasoli
  • 1 duży obrany pomidor
  • 1 biała cebula
  • 2 liście laurowe
  • 3 kulki ziela angielskiego
  • ½ łyżeczki majeranku lub estragonu
  • 2 łyżki masła
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Na patelni rozgrzej masło, dodaj do niej posiekaną drobno cebulę i ją zeszklij.
  2. Do zeszklonej cebuli dodaj pokrojonego pomidora bez skórki i gotuj kilka chwil aż zacznie się rozpadać.
  3. Kiedy pomidor zacznie się rozpływać dodaj fasolę i przyprawy. Smaż całość około 5 minut. Podawaj gorącą.

Fasolka po bretońsku

Składniki:

  • 500 g suchej białej fasoli
  • 2 cebule
  • 3 łyżki oleju
  • 500 g wędzonej szynki lub kiełbasy
  • 340 g passaty pomidorowej
  • 4 kulki ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe
  • woda
  • 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
  • 1/2 łyżeczki ostrej papryki
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Fasolę zalej wodą na około 6 cm ponad linię fasoli i odstaw do moczenia na całą noc. Następnego dnia ją odcedź i ponownie zalej wodą, tym razem wystarczą około 3 cm ponad linię fasoli.
  2. Fasolę gotujemy z zielem angielskim, liściem laurowym i łyżeczką soli, do miękkości na wolnym ogniu.
  3. Cebulę pokrój w półplasterki i podsmaż na oleju do lekkiego zezłocenia. Kiedy cebula jest już gotowa, dorzuć ją do ugotowanej fasoli (którą ciągle gotuj na wolnym ogniu).
  4. Wędlinę pokrój w kosteczkę i podsmażaj na tej samej patelni co cebulę. Przyrumienioną wędlinę dodaj do fasoli i cebuli.
  5. Całość dopraw i gotuj jeszcze przez około 15 minut.
  6. Na koniec dodaj passatę pomidorową i w razie konieczności dopraw jeszcze solą i pieprzem.
  7. Jeżeli fasolka nie jest odpowiednio gęsta możesz zagęścić ją 1 łyżką mąki rozmieszaną z odrobiną wody.