Zero waste – czym jest i jakie są jej zasady?

Potrzeba dbania o środowisko z każdym rokiem staje się istotniejsza i coraz więcej osób  zwraca na nią uwagę. Prowadzi to do zmian nie tylko w zakresie działalności dużych przedsiębiorstw, ale także życia pojedynczych jednostek. Zero waste jest jedną z zasad, która wspiera takie podejście i ma na celu ochronę środowiska.

 

Czym jest idea zero waste?

Z języka angielskiego nazwę tę można przetłumaczyć jako „brak marnowania”. Dla osób zaangażowanych w tę ideę jest to styl życia polegający na generowaniu jak najmniejszej liczby odpadów (oraz ich redukcji), co ma pozytywnie wpływać na stan środowiska. Trudno to jednak sobie wyobrazić, kiedy na każdym kroku (i w każdym sklepie) produkty pakowane są w plastikowe torby, a plastikowe pudełka i butelki występują w tysiącach. Toteż idea zero waste wymaga sporo poświęceń, gdyż niełatwo znaleźć miejsce, w którym produkty spożywcze będą na wagę. Zawsze można pokusić się także o założenie własnej uprawy, ale na to potrzeba nie tylko chęci czy umiejętności, ale również miejsca. Wyjściem z takiej sytuacji jest dogadanie się z rolnikiem, który odsprzeda nam część swoich zbiorów (takie osoby często można spotkać na straganach czy ryneczkach).

 

 

Zasady zero waste

Jest 5 zasad (tzw. 5R), które najlepiej oddają sens tej idei. Pierwsza to refuse (odmawiać) i polega ona na mówieniu „nie” za każdym razem, kiedy oferuje nam się coś w plastikowym opakowaniu (np. hostessa serwujące picie w plastikowym kubeczku czy osoba rozdająca ulotki). Druga to reduce (ograniczać) – chodzi w niej o to, aby otaczać się wyłącznie niezbędnymi i potrzebnymi przedmiotami. Trzecia reuse (ponowne używanie) opiera się na używaniu opakowań wielokrotnego użytku (np. materiałowej torby na zakupy czy pojemników na żywność) i dawaniu drugiego życia przedmiotom na pozór niepotrzebnym (np. słoikom, z których można zrobić wazony, organizery na artykuły biurowe, czy pojemniki do przechowywania artykułów sypkich).

Przedostatnia zasada recycle (recykling) odnosi się do segregacji śmieci, a ostatnia – rot (kompostuj) – do kompostowania odpadków organicznych. Stosowanie się do tych zasad z pewnością nie należy do najłatwiejszych, gdyż wymaga często wyrzeczeń, ale wprowadzenie ich w życie przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Dobra organizacja i strategia pozwoli żyć świadomie i podejmować odpowiednie decyzje.

 

Cele zero waste

Idea ma na celu redukcję odpadów (zwłaszcza plastikowych, które niestety rozkładają się bardzo długo), co ma zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Liczba wysypisk i ogromne ilości śmieci przytłaczają, dlatego warto już dziś zacząć robić coś, co chociaż trochę zmniejszy ich liczbę. Należałoby to zrobić nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim z myślą o przyszłości i naszych dzieciach.