Plastik czy szkło, czyli w czym najlepiej przechowywać jedzenie?

Życie jest pasmem wyborów, z którymi zmierzamy się na co dzień. Co jest zdrowsze: indyk czy kurczak? Które warzywa jeść zimą: świeże czy mrożone? W czym przechowywać jedzenie? Czy lepszy jest plastik czy szkło? To ostatnie pytanie bierzemy dziś szczególnie pod lupę, zwłaszcza że odpowiedź wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Analizując oba surowce, weźmiemy pod uwagę czynniki ekologiczne, praktyczne, estetyczne i nie tylko. Czytajcie dalej. Wnioski będą zaskakujące.

Dbasz o środowisko? Wybierz pojemniki szklane.

Dziś temat ekologii nie dotyczy tylko aktywistów Greenpeace. Nie jest też trendem wytworzonym przez influencerów na potrzeby marketingu różnych koncernów. Dziś ekologia staje się stylem życia, do którego każdy z nas musi się przyzwyczaić. Dbasz o planetę i tym czynnikiem kierujesz się przede wszystkim podczas wyboru produktów codziennego użytku? Zatem jest dla Ciebie oczywiste, by żywność przechowywać w szklanych pojemnikach.

Pojemniki szklane Frigoverre zasmakujradosci.pl
Pojemnik szklany Frigoverre zasmakujradosci.pl
Pojemniki szklane Frigoverre do przechowywania żywności w lodówce mrożenie warzyw zasmakujradosci.pl

Szkło jest w 100% ekologicznym surowcem. Nadaje się do pełnego recyklingu. Szklane butelki, miski, słoiki i inne naczynia mogą być przetwarzane bez końca. Ponadto pojemniki wykonane ze szkła zdecydowanie wygrywają z plastikowymi na wytrzymałość i żywotność. Szkło jest bezwonne, nie pochłania zapachów i barwników, a więc ich termin ważności kończy się dopiero wtedy, gdy naczynie zwyczajnie się zbije. Jaki z tego wniosek? Wybierając szklane pojemniki do żywności, nie tylko dbasz o środowisko, ale też sporo oszczędzasz, kupując raz a dobrze. Jak EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.

Dbasz o zdrowie? Wybierz pojemniki szklane.

Ważne jest nie tylko, co jesz, ale też w czym gotujesz i jak przechowujesz jedzenie. Weźmy pod mikroskop zarówno szkło, jak i tworzywo sztuczne. Naczynia wykonane ze szkła mają idealnie gładką, nieporowatą strukturę. Co to oznacza w praktyce? Szklany pojemnik niczym tarcza ochronna skutecznie zapobiega przed wnikaniem szkodliwych związków do wnętrza. Szkło nie pochłania też zapachów i smaków innych potraw, które w tym samym czasie są przechowywane w lodówce. Szczelnie zamykany pojemniki tworzą wewnątrz hermetyczne warunki, dzięki czemu żywność dłużej zachowuje świeżość.

Przyrządzasz posiłki do pracy i szkoły? Wybierz plastikowe pojemniki typu lunchbox…

… zwłaszcza, gdy mówimy o drugim śniadaniu dla ucznia. W myśl zasady: „przezorny zawsze ubezpieczony”, swoim dzieciom zawsze szykuj posiłek w lunchboxach z tworzywa sztucznego. Zresztą sama przyznaj, że plecak Twojej pociechy wygląda ładnie tylko w dniu jego zakupów. Wszystko się zmienia wraz z pierwszym dniem szkoły. Plecak często jest rzucany, kopany, ciągnięty i naprawdę zniesie wiele pomysłów dzieci, ale zapakowany w nim szklany pojemnik już nie poradzi sobie z takimi ekstremalnymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego wybierając plastikowy pojemnik do żywności, dbasz o bezpieczeństwo swojego dziecka. Jednak pamiętaj, że plastik plastikowi nierówny, a nie każdy ładny pojemnik jest bezpieczny dla zdrowia. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze? Upewnij się, że taki lunchbox dla dzieci jest wolny od BPA.

Plastikowy Lunch box idealny na piknik rodzinny zasmakujradosci.pl

Czym jest BPA i jaki ma wpływ na ludzki organizm?

Bisfenol to związek chemiczny, który swoją budową przypomina kobiecy hormon estrogen. Przez to może wiązać się z receptorami estrogenowymi i wpływać na procesy organizmu, takie jak wzrost, naprawa komórek, rozwój płodu, poziom energii i rozmnażanie. Ponadto BPA może również wchodzić w interakcje z innymi receptorami hormonalnymi, takimi jak tarczycy, zmieniając w ten sposób ich funkcję. Szczególnie narażone na działanie bisfenolu są dzieci i niemowlęta, których organizmy nie potrafią walczyć i wydalać toksyn.

Plastik czy szkło na piknik zasmakujradosci.pl

Lubisz otaczać się rzeczami ładnymi? Wybierz pojemniki szklane

Tutaj pozwolimy sobie na małą prywatę. Naszym zdaniem dania serwowane na pikniku, biwaku, w podróży po prostu lepiej wyglądają w szklanych naczyniach. Ponadto, większość szklanych pojemników typu lunchbox nadaje się do podgrzewania w kuchence mikrofalowej albo zapiekania w piekarniku. To zdecydowanie ułatwi nam delektowanie się ulubioną potrawą w każdym miejscu, dosłownie.

Przechowywanie warzyw w szklanych pojemnikach zasmakujradosci.pl
Pojemnik do przechowywania żywności plastik czy szkło zasmakujradosci.pl

Pojemniki na żywność znajdziesz w sklepie ZasmakujRadosci.pl

Zobacz pojemniki

Plastik czy szkło? Reasumując,…

… plastikowe pojemniki – owszem, ale sprawdzamy etykiety, czy są wolne od BPA! Lunchboxy z bezpiecznego tworzywa sztucznego będą najlepszym rozwiązaniem dla dzieci.
W każdym innym przypadku rekomendujemy jednak szklane pojemniki szczelnie zamykane. Idealne do przechowywania żywności w lodówce, pakowania potraw na wyjazd, czy podgrzewania posiłku w dowolnym miejscu, gdzie jest taka możliwość.