Nowy sezon biegowy – zadbaj o dietę!

Wraz z nadejściem jesieni wielbiciele aktywności fizycznej rozpoczynają kolejny sezon biegowy. Często jego zakończeniem jest królewski dystans, czyli maraton. Na okres przygotowań składają się intensywne ćwiczenia, odpowiednia regeneracja i zbilansowana dieta. Aby osiągać jak najlepsze wyniki, warto dowiedzieć się, co powinno znaleźć się na talerzu biegacza, a czego unikać jak ognia.

Najważniejsze związki odżywcze w diecie biegacza

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze zależy przede wszystkim od tego, ile dana osoba biega. Im dłuższe i częściej występujące treningi, tym więcej minerałów i witamin trzeba dostarczać organizmowi. Osoba biegająca regularnie, np. codziennie po 6 km, musi uzupełnić liczbę węglowodanów w organizmie. Najlepiej, aby było to ok. 5 g tych związków na każdy kilogram masy ciała. Jest to niezbędne po to, aby mięśnie mogły się odpowiednio szybko regenerować i być gotowe na kolejne treningi. Dostarczane węglowodany powinny jednak mieć niski indeks glikemiczny (określa on wpływ danego produktu na poziom glukozy we krwi), ponieważ są one najzdrowsze dla człowieka. Niemniej istotne jest też mięso, pozwalające na prawidłową pracę mięśni i działanie układu nerwowego. Warto spożywać je regularnie i wplatać w codzienną dietę.

Owoce i warzywa w diecie biegacza

Jak każdy człowiek, biegacz musi codziennie jeść kilka porcji warzyw i owoców. Za sprawą tych składników wzmacnia się układ odpornościowy oraz dostarcza odpowiednią ilość wartości odżywczych, które pomagają wspierać działanie całego organizmu. Co więcej, są one też źródłem antyoksydantów, więc hamują działanie wolnych rodników i chronią przed chorobami nowotworowymi. W owocach i warzywach znajduje się też witamina C – pełni ważną funkcję w trakcie budowy kolagenu, który jest istotny dla biegaczy m.in. ze względu na wpływ na stan ścięgien. Stosowanie się do tych zasad pozwoli biegaczom zachować zdrowe i mocne stawy, co przełoży się na brak kontuzji i innych urazów. Dobrze również pamiętać o spożywaniu codziennie mleka (najlepiej ok. dwóch szklanek), które bogate jest nie tylko w białko, ale przede wszystkim w wapń, tak ważny dla kości.

Przykładowa dieta biegacza

Śniadanie powinno być bogate w białko, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie pożywny omlet ziołowy z pomidorami i innymi warzywami. Można usmażyć go na patelni oil control, aby zminimalizować użyty tłuszcz, co uczyni posiłek lżejszym i zdrowszym. Jako przekąska sprawdzi się kanapka z chleba żytniego posmarowana pastą warzywną. Na obiad idealnie pasować będą gotowane na parze warzywa (ich przyrządzenie ułatwi np. wkład do gotowania na parze lub specjalny garnek do gotowania na parze) wraz z mięsem i kaszą jaglaną. Z kolei na podwieczorek wybrać można jogurt z owocami i nasionami chia. Kolacja najlepiej, aby była lekka, ale sycąca – kasza gryczana z indykiem i zielonym groszkiem będzie strzałem w dziesiątkę.