Wakacje sprawiły, że Twoja pociecha zapomniała o sprzątaniu pokoju? Stare zeszyty walają się po szafkach i podłodze, a Ty boisz się, że dziecko niedługo samo zgubi się we własnym pokoju? Wakacje to czas, kiedy najmłodsi myślą o zabawie i nie w głowie im sprzątanie. Na szczęście z pomocą kilku przydatnych akcesoriów pomożesz swojemu dziecku z powrotem zaprowadzić porządek w jego własnych czterech ścianach. Rok szkolny rozpoczniecie zjawiskowo!
Wydzielenie stref w pokoju
Ważną rzeczą w trakcie porządkowania pokoju jest wydzielenie specjalnych stref, które pozwolą na zachowanie ładu. Będą to odpowiednio strefa zabawy, wypoczynku i nauki. Każda powinna znajdować się w innej części pomieszczenia tak, by maluch dokładnie wiedział, gdzie czego szukać. Taki niewielki zabieg z pewnością okaże się skuteczny. Już samo zagospodarowanie przestrzeni pomoże mu z porządkowaniem rzeczy. Dobrze też zadbać o systematyczne pozbywanie się z pokoju niepotrzebnych przedmiotów. Jeżeli dziecko nie bawi się już zabawkami, najlepiej od razu wynieść je na strych lub przekazać komuś innemu. Gromadzenie nieprzydatnych akcesoriów sprawia, że później są one przerzucane z kąta w kąt. Jednym słowem nie wiadomo, co z nimi zrobić. Podobnie jest z ubraniami. Wszystkie za małe warto od razu oddać lub odłożyć gdzieś na przechowanie. Świetnym rozwiązaniem jest zachęcenie pociechy do systematycznego segregowania ubrań. Sprawi to, że na bieżąco będzie się ona pozbywać tych, w których już nie chodzi.
Kosze i inne pudełka
Liczba szaf, półek i komód w pokoju z pewnością ma znaczenie, ale nie obejdzie się też bez przydatnych koszów i innych pudełek. Wszystko powinno być w zasięgu ręki malucha, aby w razie potrzeby sam mógł posprzątać lub wyciągnąć ulubione zabawki. Na najwyższych szafach można ułożyć opakowania od gier, które używane są najrzadziej. Jakie kosze wybrać do pokoju dziecka? Najlepiej prezentować będą się kosze nastawne, o dużej pojemności, w których zmieszczą się zabawki, książki i inne akcesoria. Wygodne rączki pozwalają na przenoszenie pudełka wraz z zawartością, co w rezultacie sprawi, że dziecko cały czas będzie miało dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. Pojemniki można z kolei wykorzystać do porządków na biurku – ułożone w środku zeszyty, przybory szkolne i inne akcesoria nie będą wiecznie upadać na podłogę czy ginąć. Nie wolno zapominać też o koszu na śmieci – jego obecność jest obowiązkowa i pozwoli zachować w pokoju czystość.
Jak nauczyć dziecko sprzątać?
Kosze, pudełka i inne akcesoria zostały już zakupione, ale dziecko nie chce posprzątać w pokoju? Używanie krzyku i zmuszanie dziecka do tej czynności nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej cierpliwie tłumaczyć rolę sprzątania w codziennym życiu – jest to obowiązek, jeżeli chce się mieszkać w ładnym i czystym mieszkaniu. Najlepiej na początku sprzątać razem z maluchem, by po pierwsze nauczyć go, jak przebiega cały proces i gdzie odkładać poszczególne rzeczy, a po drugie, aby kontrolować, jak dziecko sprząta i czy robi to dobrze. Z pewnością sprzątanie po sobie np. w salonie (pozostawione kubki po kawie i porozrzucane książki czy ubrania nie dają dobrego przykładu) uświadomi dziecku, że sprzątanie to czynność, którą musi wykonywać każdy.