Domowy majonez – sprawdź to!

Domowy majonez nie ma sobie równych na sklepowych półkach. W dodatku jego przygotowanie jest dziecinnie proste.

Domowy majonez – to proste!

O tym, jak proste jest ubijanie domowego majonezu, przekonały się już nasze babcie, kiedy to majonez nie był produkowany wcale, albo jego produkcja nie odbywała się jeszcze na tak szeroką skalę, jak obecnie.

Jakie są sposoby na ubijanie domowego majonezu? Czym możesz ubić majonez? Jakiego oleju użyć do przygotowania domowego majonezu?

Na te i wiele innych pytań odpowiem Ci w tym artykule!

Składniki na majonez zasmakujradosci.pl

Jak zrobić domowy majonez?

Tak naprawdę, to narzędzie, jakiego będziesz używać do produkcji majonezu, odgrywa kluczową rolę w sposobie przygotowania oraz determinuje długość czasu, jakiego składniki będą potrzebowały na to, żeby zamienić się w pyszny gęsty sos.

Nie można określić, ile dokładnie czasu będziesz potrzebować, aby ubić majonez. Właściwie przygotowanie majonezu wymaga wnikliwego oka. Obserwacja łączenia się składników pozwoli Ci na szybką reakcję, dzięki czemu już za pierwszym razem może się okazać, że jesteś mistrzem domowego majonezu.

Pamiętaj również, że jesteś w o wiele lepszej sytuacji niż nasze babcie, które od dawna przygotowywały majonez. Kiedyś majonez ucierany był ręcznie przy pomocy drewnianej łyżki z kulą na końcu w makutrze, czyli naczyniu z zaokrąglonym dnem. Obecnie możemy go zrobić w bardzo szybki sposób przy pomocy blendera ręcznego typu żyrafa, czy w blenderze kielichowym. Dawniej majonez robiło się głównie z oliwy z surowym żółtkiem, które odgrywało rolę składnika emulgującego. Dla uwydatnienia smaku dodawało i nadal często dodaje się ocet lub sok z cytryny oraz sól i pieprz. Obecnie oliwę zastępujemy innymi olejami roślinnymi, co nie znaczy, że nie warto zrobić go właśnie z oliwy, ponieważ ta jest zdrowa. Możesz użyć również innych zdrowych olejów, pamiętaj jednak, że wiele z nich ma swój specyficzny smak, a ten nie zginie podczas przygotowywania majonezu. Musztarda dodawana do majonezu jest świetnym dodatkiem smakowym, a także pełni rolę stabilizatora w przygotowywanym sosie.

Jajka w miseczce na majonez zasmakujradosci.pl

Domowy majonez jajeczny z żółtek

Składniki:

  • 2 żółtka
  • 375 ml oleju roślinnego
  • 1 łyżeczka musztardy (dowolna ulubiona)
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • płaska łyżeczka cukru pudru
  • 1/4 płaskiej łyżeczki soli

Przygotowanie:

  1. W wysokim naczyniu (najlepsze będą przezroczyste słoiki) wymieszaj żółtka z musztardą, sokiem z cytryny, solą oraz cukrem pudrem.
  2. Wlej odrobinę oleju i zacznij ubijać całość blenderem typu żyrafa. Kiedy masa widocznie zgęstnieje, dolej kolejną porcję oleju i ubijaj majonez trzymając blender nieco wyżej, aby mógł stopniowo pobierać olej z samej góry. Postępuj tak aż do momentu aż wlejesz już cały olej.
  3. Gotowy majonez możesz przechowywać w lodówce do 14 dni.

Sprawdź: Jajka na miękko, czy jajka na twardo?

Domowy majonez możesz przygotować również z całych jajek

Zasada jest mniej więcej zawsze taka, że na szklankę oleju dodaje się jedno do dwóch żółtek jaj. Można również użyć całych jajek razem z białkiem. Dodanie białka sprawi, że majonez będzie jaśniejszy i bardziej puszysty. Ja zdecydowanie wolę wersję z całymi jajkami.

Przygotowanie majonezu zasmakujradosci.pl

Domowy majonez z całych jaj

Składniki:

  • 300 g oleju rzepakowego
  • 1 jajko
  • 2 łyżeczki musztardy (w zależności od upodobań smakowych może być ostra lub bardziej łagodna)
  • 1/4 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • sok z połowy cytryny

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki oprócz oleju umieść w misie i miksuj około 3 minuty. Możesz również rozetrzeć je ręcznie, przyda się do tego trzepaczka do jaj.
  2. Niewielką strużką wlewaj olej do wciąż ubijanej masy, aż zużyjesz cały olej. W tak prosty sposób mikser ręczny pozwoli ubić Ci majonez. Jest to mikser o wyjątkowym designie, który doda blasku Twojej kuchni.

Ciesz się cudownym, puszystym majonezem. Będzie on doskonałym składnikiem we wszelakich sałatkach!

Przeczytaj:

  1. Sałatka na grilla
  2. Jak przechowywać jedzenie po świętach

W zależności od tego jak żółte będzie żółtko jaja, taki kolor będzie miał w efekcie Twój majonez. Dla bardziej żółtego koloru możesz dodać odrobinę kurkumy.

Co zrobić, jeżeli majonez się zwarzył?


Zwarzenie się majonezu podczas ubijania to najczęstszy problem jaki może zdarzyć. Nie wyrzucaj jednak niczego do kosza, ponieważ możesz go uratować.

Najczęstsze przyczyny warzenia się majonezu to:

  • różna temperatura składników (powinna ona oscylować między 19, a 21 stopni C
  • za szybkie dodawanie oleju (olej wlewaj cienką strużką)
  • niewłaściwe miksowanie (blender należy unosić nieco do góry, aby nie miksować wciąż tylko tej samej warstwy. Zbyt długo ubijany majonez ma tendencję do warzenia się)

Kilka sposobów na uratowanie zwarzonego majonezu:

1. Umieść naczynie z rozwarstwionym majonezem w garnku z wrzątkiem. Najlepiej, gdyby górna średnica naczynia była nieco większa od średnicy garnka, aby naczynie mogło bez problemu opierać się na jego górnej krawędzi. Bardzo ułatwi to cały proces. Masz wtedy również pewność, że wrzątek nie wleje się do środka naczynia. Na tak przygotowanym stanowisku ucieraj majonez, aż ten ponownie zgęstnieje.
2. Zacznij jakby od początku, ale nie wyrzucaj wcześniej zwarzonej masy! Do drugiego, suchego naczynia dodaj te same składniki co poprzednio i zacznij powoli wlewać olej. Postępuj tak, jakbyś od początku przygotowywał majonez od podstaw. Po wlaniu około 1/4 szklanki nowego oleju zacznij wlewać zwarzony wcześniej majonez. Finalnie otrzymasz więcej majonezu, ale jego smak z pewnością Ci to wynagrodzi.
3. Ostatnim możliwym sposobem na uratowanie majonezu jest dodanie połowy łyżeczki wrzątku i ponownie ucieranie. Po chwili należy dodać jeszcze odrobinę wrzątku i tak dalej, aż do zgęstnienia majonezu.

Blender ręczny Botti Bianco biały zasmakujradosci.pl

Majonez bez żółtek

Dla osób uczulonych na jaja kurze mam dobrą informację. Z racji tego, że mleko się bardzo dobrze ubija – można przyrządzić z niego majonez!

Domowy majonez z mleka krowiego

Składniki:

  • 1 szklanka oleju
  • 1/3 szklanki tłustego mleka, mocno schłodzonego (85 ml)
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1/2 łyżeczki musztardy
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Do słoika wlej mleko, dodaj musztardę, sól, pieprz i sok z cytryny. Wszystkie składniki spieniamy przez chwilę blenderem. Na tym etapie powstanie lekko spienione mleko.
  2. Do spienionych wcześniej składników bardzo powoli i cienką strużką wlewaj olej, cały czas miksując.
  3. Niech Was nie martwi bardzo rzadka konsystencja. Pod koniec miksowania masa zgęstnie.
  4. Majonez włóż do lodówki, tam stężeje jeszcze bardziej. Możesz go przechowywać do 7 dni.
Dzbanek do mleka zasmakujradosci.pl

Majonez możesz również przyrządzić zupełnie bez produktów odzwierzęcych.

Majonez wegański

To świetna opcja dla osób, które świadomie zrezygnowały z diety, w której istnieje mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Składniki:

  • ½ szklanki aquafaby (wody z gotowanej ciecierzycy)
  • 1 łyżka nieaktywnych płatków drożdżowych
  • 2 łyżeczki soku z cytryny
  • 1 łyżeczka musztardy
  • 1 łyżeczka cukru
  • ½ łyżeczki soli
  • 1 ¼ – 2 szklanki oleju roślinnego

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki oprócz oleju umieść w słoiku i miksuj blenderem przez 2 minuty na najwyższych obrotach. Składniki powinny dobrze się spienić.
  2. Następnie wlej cały olej cienkim strumieniem, ale bez takiej pieczołowitości jak w tradycyjnym majonezie. Podczas wlewania cały czas miksuj, ale nie poruszaj blenderem do połowy objętości wlewanego oleju. W połowie zacznij mocno ruszać blenderem w górę i w dół, wciąż wlewając olej. Majonez w pewnym momencie zgęstnieje.
  3. Gdyby tak się nie stało, umieść ciecz w lodówce na kilka godzin i ponownie spróbuj całość zblendowac. Przechowuj w lodówce do 14 dni.

Do czego najczęściej używamy majonezu?

Najczęściej majonezu używamy do jajek, sałatek oraz do sosów i dressingów.

Gotowy majonez w słoiku zasmakujradosci.pl

Jakie są najbardziej popularne sosy na bazie majonezu?

Sos maltański – idealny do drobiu podawanego na zimno, potraw z chudych mięs, do owoców morza, delikatnych warzyw np. szparagów

  • do przygotowania, oprócz majonezu wykorzystujemy miąższ i skórkę (bez białych części) z jednej pomarańczy (skórka musi być wyszorowana i sparzona wrzątkiem). Po zblendowaniu wychodzi pyszny sos o cytrusowej nucie.

Sos zielony – podawany do ryb na zimno i jaj na twardo

  • oprócz majonezu dodajemy do niego szpinak, rzeżuchę, szczypiorek, nać pietruszki, koperek. Po zblendowaniu wychodzi pyszny zielony sos

Sos tatarski –  podawany do mięs, ryb, wędlin, a także jajek i kanapek

  • Oprócz majonezu dodajemy jajko ugotowane na twardo, po 1 łyżce: musztardy, posiekanych kaparów (lub grzybków marynowanych), drobno posiekanych ogórków konserwowych, pokrojonej drobniutko białej cebuli, oraz ziół: estragonu, koperku i natki pietruszki. Taki sos przygotowujemy zwłaszcza na Wielkanoc.

Sos koktajlowy – podawany do sałatek z owoców morza i ryb na zimno

  • Oprócz majonezu dodajemy łyżkę koncentratu pomidorowego, 50 ml whisky lub brandy, pikantną czerwona papryka w proszku

Sos remoulade – podawany do zimnych mięs, potraw z drobiu na zimno i do warzyw, aby dodać im wyrazistego smaku

  • do majonezu dodajemy 3 jajka na twardo, łyżkę musztardy oraz słodką cebulę

Sos szafranowy – podawany do mięs, ryb i warzyw

  • do majonezu dodajemy szczyptę szafranu, cukru i soli oraz kilka plasterków drobno posiekanej papryczki chilli

Sos Ravigotte – podawany do jajek na twardo, 

  • do majonezu dodajemy ugotowany szpinak baby, doprawiamy do smaku: musztardą, sokiem z cytryny, cukrem, solą

Sos Aioli – podawany do wędlin, potraw z grilla

  • Do majonezu dodajemy pół główki czosnku, który uprzednio przygotowujemy w następujący sposób: nieobraną główkę czosnku (przekrojoną w poprzek na pół) smarujemy oliwą i pieczemy w piekarniku przez 30 minut w temp. 200ºC, po upieczeniu ząbki czosnku wyjmujemy z łupinek, solimy i miksujemy z majonezem), do smaku dodajemy: sól, pieprz i sok z cytryny