Naleśniki to danie mączne przyrządzane na patelni. Podaje się je na całym świecie na słodko lub słono.
Ciasto na naleśniki
Istnieje mnóstwo przepisów na różne rodzaje naleśników. Właściwie, co dom, to nieco inny przepis. Każdy ma na nie swój najlepszy sposób. Jednak istnieje przepis podstawowy, z którego wychodzą cienkie i elastyczne naleśniki. W zależności od tego, czy chcecie zjeść je na słodko, czy na słono, wystarczy dosypać odrobinę cukru, bądź soli.
Składniki:
- 1 szklanka mleka
- 250 ml wody gazowanej
- 1/4 kg maki pszennej
- 3 jaja
- 4 łyżki oleju roślinnego
- szczypta soli
Przygotowanie:
Podane składniki miksujemy mikserem, bądź mieszamy w blenderze. Wylewamy na rozgrzaną patelnię porcję ciasta i smażymy z obydwu stron. Gotowe!
Przeczytaj Jak zrobić crempog – walijskie naleśniki
Naleśniki na słodko, czy naleśniki na słono?
Te słodkie placki to ulubione danie każdego dziecka. Dzieci zazwyczaj jadają je na słodko. Pyszne domowe dżemy, owoce w żelu, słodki biały twaróg, czekolada, świeże owoce, syrop klonowy. To dodatki, jakie możemy im zaserwować, a one zjedzą je z miłą chęcią. Oczywiście, kwestia dodatków jest bardzo indywidualna i każdemu może smakować zupełnie coś innego.
To również danie na słono. Kto nie jadł nigdy pysznych krokietów wypełnionych rozkładającym na łopatki farszem ze szpinaku, czy pieczarek z żółtym serem? Przygotowani bazy, czyli naleśników, które nie będą się rwały podczas składania to kluczowa kwestia. Dla mnie ważną rolę odgrywa również patelnia, na jakiej smażę naleśniki, bo nie na każdej patelni naleśniki wyjdą idealne.
Przeczytaj również Słodki pomysł na śniadanie – puszyste naleśniki
Jaką patelnię wybrać do naleśników?
Patelnia do naleśników Florina Silver Merlot o średnicy 26 cm to lekka aluminiowa patelnia, którą znakomicie operuje się przy produkcji pysznych pszennych placków.
Ma ona trzywarstwową powłokę nieprzywierającą, co pozwala nam na smażenie naleśników bez użycia dodatkowego tłuszczu. Ze względu na powłokę typu marble, zaleca się, aby myć ją ręcznie, jak z resztą praktycznie każdą patelnię, którą chcemy zachować na długie lata w świetnej kondycji.
Została wyposażona w stalową rączkę, która zapewnia bezpieczne uchwycenie naczynia, a także dużą wygodę użytkowania.
Oprócz naleśników możesz usmażyć na niej wszystko to, co nie wymaga przykrywania pokrywką, czyli chrupiące kotlety, smażone pierogi, czy jajka sadzone.
Drugą patelnią jaką polecamy, jest patelnia do naleśników Florina Bono o średnicy 25 cm.
W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, patelnia ta ma nieco mniejszą powierzchnię przygotowywania potraw. Choć w zasadzie 1 cm to praktycznie żadna różnica.
Patelnia ta ma pełnopowierzchniowe dno indukcyjne, co jest niezwykle istotną cechą przy kuchenkach indykcyjnych. Nagrzewa się bardzo szybko, na całej powierzchni, dzięki czemu potrawa będzie równomiernie usmażona. Używanie tej patelni pozwoli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, co z kolei spowoduje obniżenie opłaty za rachunki za energię elektryczną. To wspaniała i istotna wiadomość!
Patelnia Bono zbudowana jest z aluminium i pokryta warstwą nieprzywierającą, dzięki czemu nie musimy do przyrządzania naleśników używać dodatkowego tłuszczu. Wyposażona jest w nienagrzewający się uchwyt typu Soft Touch.
Naleśniki z serem – łaciate:
Składniki:
- 250 ml mleka
- 1 szklanka gazowanej wody
- 1/4 kg mąki pszennej
- 3 jaja
- 4 łyżki oleju
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżka kakao
- szczypta soli
- 500 g twarogu
- 6 łyżek cukru pudru
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
- 2 żółtka
Przygotowanie:
- Mleko i wodę zmiksuj z mąką, cukrem, jajami, olejem i solą.
- 1/4 ciasta na naleśniki odlej do miseczki i dosyp do niego kakao. Dokładnie wymieszaj.
- Składniki na twaróg do naleśników wymieszaj dokładnie widelcem i odstaw na czas przygotowania naleśników.
- Patelnia do naleśników, przed nalaniem ciasta, powinna być dobrze rozgrzana. Na rozgrzaną patelnię wlej kleksy kakaowego ciasta na naleśniki. Poczekaj, aż się zetną i wtedy dopiero wlej porcję jasnego ciasta. Pamiętaj, żeby nie wlać go zbyt dużo, bo naleśniki wyjdą grube, a to nie są naleśniki typu pancakes.
- Naleśniki smaż z obydwu stron. Jeszcze ciepłe smaruj twarogiem i zwiń.
Ciasto na krokiety
Naleśniki bez mleka
Ciasto na krokiety możemy wykonać z dodatkiem mleka lub bez dodatku mleka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować je po prostu na wodzie. Te na mleku będą bardziej delikatne.
Naleśniki na krokiety muszą mieć dwie ważne cechy. Po pierwsze muszą to być elastyczne naleśniki, po drugie trzeba wysmażyć cienkie naleśniki. Kiedy te dwie cechy są spełnione – jesteśmy w domu.
Do przepisu podstawowego na naleśniki dodaj płaską łyżeczkę soli, a otrzymasz najlepsze na świecie naleśniki do krokietów.
Czy wiesz, że..
Aby naleśniki nie były suche, a zarazem zyskały na elastyczności, warto przykryć je drugim talerzem po usmażeniu.
Naleśniki ze szpinakiem
Składniki:
- 1 szklanka mleka
- 250 ml wody gazowanej
- 1/4 kg maki pszennej
- 3 jaja
- 4 łyżki oleju roślinnego
- 1/2 łyżeczki soli
Przygotowanie:
- Mleko, wodę gazowaną, mąkę, jaja, olej i sól zmiksuj na gładkie ciasto. Przydatny przy mieszaniu naleśników jest blender kielichowy.
- Usmaż na patelni cienkie naleśniki.
Farsz – składniki:
- 300 g świeżego szpinaku (może być mrożony)
- 200 g pieczarek
- 150 g startego sera żółtego
- 3 duże ząbki czosnku
- 1 cebula
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa
- 3 łyżki oleju
- Głęboką patelnie rozgrzej i dodaj na nią odrobinę tłuszczu. Usmaż na niej posiekaną w kosteczkę cebulę i czosnek. Cebulę razem z czosnkiem zdejmij z patelni do większej miski.
- W tej samej patelni podduś posiekany szpinak i zdejmij go z patelni. Szpinak dodaj do usmażonej cebuli i czosnku.
- Na patelnię dodaj ponownie odrobinę tłuszczu i przesmaż starte na tarce pieczarki. Smaż do momentu, aż z pieczarek odparuje woda. Je również zdejmij z patelni i dodaj do miski ze szpinakiem, czosnkiem i cebulą.
- Usmażone warzywa połącz na patelni i dopraw, a następnie wykładaj na usmażone naleśniki.
- Farsz posyp utartym serem i zwijaj. Naleśniki przed podaniem obsmaż z obydwu stron, aby żółty ser ładnie się rozpuścił.
Naleśniki amerykańskie – pancakes
Mówiąc o naleśnikach nie możemy zapomnieć, że istnieją jeszcze grube, puszyste naleśniki amerykańskie, czyli pancakes.
Do tego typu naleśników najlepsza jest niewielka patelnia o nieco wyższych brzegach, niż standardowa patelnia naleśnikowa. Dlaczego? Dlatego, że ciasto na pancakes rośnie do sporych rozmiarów i wysokości podczas smażenia. Okrągła patelnia o podwyższonych brzegach znakomicie nadaje im kształt.
Naleśniki amerykańskie – przepis
Składniki:
- 1/2 szklanki cukru
- 2 i 2/3 szklanki mąki pszennej
- 6 płaskich łyżeczek proszku do pieczenia
- 1 płaska łyżeczka soli
- 2 szklanki mleka
- 4 jaja
- 4 łyżki oleju roślinnego
Przygotowanie:
- W dużej misce wymieszaj składniki suche, tj. cukier, mąkę, proszek do pieczenia i sól, w drugim mniejszym naczyniu wymieszaj składniki mokre, czyli mleko, jaja i olej.
- Składniki mokre przelej do składników suchych i dokładnie wymieszaj. Trzepaczka powinna sobie poradzić z tym ciastem. Nie ma konieczności używania miksera.
- Na rozgrzaną patelnię wlej porcję ciasta, poczekaj, aż pojawią się pęcherzyki powietrza, a ciasto z góry prawie się zetnie. Wtedy placka przerzuć na drugą stronę i smaż jeszcze chwilę.
- Na gorące naleśniki nałóż odrobinę masła i pozwól mu się rozpuścić. Dodaj ulubione składniki i smacznego!
Sos beszamelowy
Naleśniki na słono można dodatkowo zapiec w piekarniku. To genialny zabieg, który spowoduje, że nasze danie zyska na smaku, konsystencji, stanie się przepysznie wilgotne, ale też niestety dodamy mu kalorii. Czego się nie robi, żeby zjeść coś pysznego!
Otóż najlepszym sosem do zapiekania jest oczywiście beszamel. Ten prosty biały i kremowy sos doskonale otuli naleśniki i ochroni je przed utratą wilgoci.
Składniki:
- 70 g masła
- 500 ml mleka
- 40 g mąki pszennej
- 2 szczypty tartej gałki muszkatołowej
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Masło rozpuść w garnku, dodaj do niego mąkę i energicznie zamieszaj.
- Następnie dodaj odrobinę mleka i ponownie energicznie zamieszaj, aby pozbyć się grudek. Czynność powtarzaj z każdą następną porcją mleka, którą wlejesz do garnka.
- Beszamel cały czas mieszaj, dopóki nie zacznie się gotować. Kiedy zacznie bulgotać, wyłącz źródło ciepła.